KENT REHBERİ

• Nöbetçi Eczaneler
• İzmir Hakkında
• Turizm ve Seyahat
• Konsolosluklar
• Muhtarlıklar

YENİ ÇIKAN KİTAPLAR

Nutuk - Çizgi Roman
Balıkçı ve Oğlu
Bukre Kalp
Emanet Çocuk
Kanatlarım Var Benim

HAFTANIN KİTABI

Camdaki Kız

“Küçükken çekilen acıların ateşi kolay sönmüyor, kolay unutulmuyor ve izlerini hayatımız boyunca üstümüzde taşıyoruz.”

Aşk yakıyor
Ayrılık kavuruyor
Aldatılmaksa hep çok acıtıyor:

Bize çocukluk


  Eserler Mini Tekstil Sergisinde 11.06.2021 / 00:00  
  İzmir Ekonomi Üniversitesi (İEÜ) Tekstil ve Moda Tasarımı Bölümü Başkanı Prof. Dr. Elvan Özkavruk Adanır ve Dr. Öğretim Üyesi Duygu Ebru Öngen Corsini, pandemide insan hayatını olumsuz etkileyen süreci sanatla yansıttı, eserleriyle Ukrayna’daki sergide yer aldı.

Prof. Dr. Adanır’ın ‘Love Birds’ (Aşk Kuşları); Dr. Corsini’nin de ‘Kırılgan’ ve ‘S.O.S’ adlı çalışmalarının bulunduğu, farklı ülkelerden 160 sanatçının katılımıyla gerçekleşen “10’uncu Uluslararası Mini Tekstil Sanatı Sergisi”, binlerce sanatsevere ev sahipliği yaptı.

İzmir Ekonomi Üniversitesi’nden Prof. Dr. Adanır, Ukrayna’nın İvano-Frankivsk şehrinde yüz yüze gerçekleşen sergi için yaptığı ‘Love Birds’ adlı çalışmada, pamuklu kumaşlardan papier mache tekniğiyle bir obje oluşturdu. Eserde, kumaşın üzerine pamuk ve metal iplikle işleme yapıldı. Çalışmada, salgın sürecinde evde kapanan bir çiftin, birbiriyle sohbet ederek iletişim kurması konu alındı.

MİKRO ESER DE YER ALDI
Dr. Corsini ise ‘S.O.S’ ismini verdiği çalışmasında, cerrahi maske üzerine kırmızı renkte özel bir işleme yaparak hem maske kullanımının önemini hem de içinden geçilen sürecin tehlikeli boyutunu aktardı. Dr. Corsini, sadece 5 santimetreküp boyutlarında ‘Kırılgan’ adında mikro bir eser de hazırladı. Salgın sürecinde evde geçirilen süreye atıfta bulunan Dr. Corsini, hayatın dar bir alana sığabileceği ve tüm şeffaflığı ile çevresine aktarılabileceği vurgusu yaptı. Ukrayna’nın en çok ilgi çeken sergilerinden birinde yer alma fırsatı bulan eserler, sanatseverlerden de tam not aldı.

FARKLI BİR HEYECAN
Prof. Dr. Adanır ve Dr. Corsini, 1 Haziran’da başlayan ve önümüzdeki salı gününe kadar devam edecek böylesine önemli bir uluslararası sergide, birlikte yer almaktan mutluluk duyduklarını söyledi. Güney Kore’den Malezya’ya, İspanya’dan Arjantin’e kadar birçok ülkeden sanatçının sergide yer aldığını dile getiren Adanır ve Corsini, “Yaklaşık 1,5 yıldır hayatımızda olan Kovid-19 pandemisi; sosyal hayatımızı, çalışma düzenimizi ve birçok alışkanlığımızı değiştirdi. Biz de tüm dünyanın etkilendiği bu süreci anlatan sanat eserleri yapmayı, bu sayede farkındalık oluşturmayı da amaçladık. Tekstil ürünlerinden yararlanarak hayata geçirdiğimiz eserler, sergi düzenleyicilerinin de dikkatini çekti. Bugüne dek dünyanın farklı noktalarındaki sergilere eserlerimiz kabul edilmişti. Ancak salgın sürecini anlatan eserlerimizin yer aldığı bu sergi, bizim için de farklı bir deneyim ve heyecan oldu” dedi.
 


 
   
Ağustos'22
P
S
Ç
P
C
C
P
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11


Etkinliklerinizi etkinlik@izmir.com.tr
e-posta adresimize gönderin, yayınlayalım..