KENT REHBERİ

• Nöbetçi Eczaneler
• İzmir Hakkında
• Turizm ve Seyahat
• Konsolosluklar
• Muhtarlıklar

YENİ ÇIKAN KİTAPLAR

Nutuk - Çizgi Roman
Balıkçı ve Oğlu
Bukre Kalp
Emanet Çocuk
Kanatlarım Var Benim

HAFTANIN KİTABI

Camdaki Kız

“Küçükken çekilen acıların ateşi kolay sönmüyor, kolay unutulmuyor ve izlerini hayatımız boyunca üstümüzde taşıyoruz.”

Aşk yakıyor
Ayrılık kavuruyor
Aldatılmaksa hep çok acıtıyor:

Bize çocukluk


  1. Ödemiş Fotomaratonu Fotoğraf Yarışması

   
  Amatör ve profosyonel fotoğrafçıların katılabileceği yarışmanın kayıtları 3-5 Eylül tarihleri arasında Ödemiş Belediyesi Kültür Müdürlüğü'ne yapılacak.

  1.Ödemiş Foto Maratonu ve Fotoğrafçılar Buluşması Şartnamesi

  Etkinliğin Amacı

  Etkinliğin başlıca amacı; Ödemiş'in tarihi, insanı, kültürel yapısını, doğal güzelliklerini de içine katarak, fotoğrafın görsel gücü ile tanıtmak ve fotoğraf sanatına katkıda bulunmak, Türkiye'nin birçok bölgesinden gelecek olan fotoğraf dostları ile Ödemiş'in sıcakkanlı insanlarının kucaklaşmasını sağlamak, kurulan dostluğu fotoğraf ve insanlar aracılığı ile kalıcı olarak başka memleketlere taşımaktır. Yarışma ayrıca; amatör ve profesyonel fotoğraf sanatçılarını Ödemişlilerle kaynaştıracak; seçilen fotoğraflar ise Ödemiş Belediyesi arşivine; geleceğe
  bırakılacak görsel bir bellek kazandıracaktır.

  Koşullar
  1. Foto Maraton; amatör ve profesyonel tüm fotoğrafçılara açıktır.
  2. Katılımcılardan kayıt sırasında 10 TL katılım ücreti alınacaktır.
  3. Foto Maratona Jüri üyeleri, Düzenleme Kurulu Üyeleri, TFSF Temsilcisi ve etkinlikte görevli olan üyeler ile 1. derece yakınları katılamazlar.
  4. Foto Maratona kayıtlar;03 Eylül 2015 Perşembe günü saat 08.30'da başlayacak, 05 Eylül 2015 Cumartesi günü saat 20.00'de sona erecektir.
  5. Foto Maraton etkinliği 03-06 Eylül 2015 tarihleri arasında yapılacak yani 4 gün sürecektir. Yarışmaya katılacak fotoğrafların Ödemiş İlçe sınırları içinde bu tarihlerde çekilmiş olması gerekmektedir.
  6. Katılımlar başvuru sırasına göre kabul edilecektir. Katılımcılara kayıt sırasında verilen numara rumuz olarak kullanılacaktır (011 Numara=Rumuz). Yarışmaya 1'den fazla fotoğraf verilmesi durumunda Kayıt numarası ile birlikte sıra numarası kullanılacaktır. (011-1, : gibi)
  7. Fotoğraflar Renkli veya Siyah-Beyaz olabilir.
  8. Katılımcıların çekimlerini RAW + High JPEG yapmaları önerilir. Çekimler JPEG formatında 300 dpi çözünürlükte, orijinal boyutunda teslim edilmelidir.
  9. Fotoğrafların çekim bilgilerine ulaşmak gerektiği takdirde, organizasyon komitesi orijinal çekimi (RAW/NEF formatta) isteyebilecektir.
  10. Fotoğraf üzerinde katılımcının kimliğine ilişkin isim, imza, logo, tarih vb bilgiler bulunmamalıdır.
  11. Her katılımcı en çok 5(beş) adet Siyah-Beyaz veya Renkli fotoğrafla yarışmaya katılabilir.
  12. Düzenleme Kurulu, sorunların ve belirsizliklerin çözümünde, gerekli gördüğü durumlardaprogram değişikliği yapabilir.
  13. Foto Maraton sonucunda, ödül ve sergileme alan fotoğraflar Ödemiş Belediyesi arşivinde saklanacaktır. Bu fotoğrafları sahiplerinin ismini belirtmek kaydı ile tanıtım amaçlı olarak fotoğrafçıya herhangi bir telif ücreti ödemeden kullanabilecektir. Bunun dışında; fotoğraf
  teslim formunda belirtilen onay bölümünü işaretleyerek kabul eden ve hiçbir ödül kazanamayan katılımcının fotoğrafı daha sonra Ödemiş Belediyesi tarafından afis, broşür, katalog gibi basılı yayınlarla dijital ortamlarda tanıtım amaçlı değerlendirilmek istenirse fotoğraf sahibinin ismi belirtilmek şartı ile kendisine sergileme ücreti (100 TL) ödenecektir.
  14. Birden fazla fotoğrafın montajıyla yaratılan fotoğraflar, fotoğrafın orijinalinde olmayan herhangi bir objenin eklenmiş veya var olan objelerden herhangi birisinin çıkarıldığı ve HDR (High Dynamic Range) fotoğraf kabul edilmez. Fotoğrafın yapısı değiştirilmemiş olmalıdır. Aksine davranış kural ihlali sayılır ve katılımcı hakkında kural ihlali işlemi uygulanır. Fotoğrafın orijinal yapısını bozmayacak oranda kadrajlanmış, kontrast, aydınlık, renk ayarı ve toz alımı yapılmış fotoğraflar kabul edilir. Seçici kurul, yapısı oynanmış fotoğrafları açıklama yapmadan kabul etmeyebilir. İtirazlar kabul edilmeyecektir. Seçici Kurul, isterse fotoğrafların müdahalede bulunulmamış ilk görünümünü isteyebilir.
  15. Foto Maraton'a katılacak fotoğrafların bu tarihlerde katılımcı tarafından çekilmiş olması gerekmektedir. Katılımcı kayıt sırasında fotoğraf makinesinin tarih ve saatini güncellemeli; bellek kartını boşaltmalıdır. Kayıt öncesinde çekilen fotoğraflar yarışmaya kabul edilmeyecektir. Aksine davranış kural ihlali sayılır.
  16. Yarışmacı, yarışmaya katıldığı fotoğraflarına, basit müdahaleler dışında müdahale etmediğini kabul eder. Aksine davranış kural ihlali sayılır.
  17. Yarışmaya gönderilen fotoğraf üzerinde, yapıt kendisine ait olmadığı halde kendisininmiş gibi göstermeye ve seçici kurulu yanıltmaya yönelik her türlü müdahale ve değişikliği yapan kişiler hakkında kural ihlali işlemi uygulanır.
  18. Kural ihlalinin tespit edilmesi halinde katılımcının elde ettiği ödül, unvan ve her türlü kazanımları geri alınır. Ödül yeri boş bırakılır. Katılımcını TFSF onaylı yarışmalara katılımı TFSF Yarışma İlkeleri gereğince 1 (bir) yıl kısıtlanır. Haklarında 1 (bir) yıl kısıtlama kararı
  verilmiş kişiler ikinci defa kural ihlali suçu işledikleri takdirde TFSF onaylı yarışmalardan süresiz olarak men edilirler. Haklarında yukarıda açıklanan gerekçelerle verilmiş kısıtlılık kararı devam eden katılımcılar bu yarışmaya katılamazlar.
  19. Yarışmaya gönderilen fotoğraflarda görünebilecek insanların, fotoğrafının çekilmesine ve bir yarışmaya gönderilmesine, fotoğrafın internette ve basılı yayın organlarında yayınlanmasına izin verdikleri kabul edilir. Söz konusu kullanımlardan dolayı ortaya çıkabilecek anlaşmazlıkların tüm sorumluluğu yarışmacıya aittir.
  20. Yarışmada ödül alan fotoğraflar Türkiye Fotoğraf Sanatı Federasyonu - TFSF'nin www.tfsf.org.tr web sayfasında yayınlanacak; ayrıca TFSF yayını Almanak 2015'te kurumumuza ayrılan sayfalarda yer alacaktır.
  21. Yarışmada ödül, mansiyon ve sergileme alamayan fotoğraflar iade edilmeyecek, TFSF temsilcisi denetiminde sistemden silinecektir.
  22. Bilgisayara aktarımda oluşabilecek teknik aksaklıklardan düzenleme kurulu sorumlu olmayacaktır.
  23. Katılımcılar yemek ve konaklama ücretlerini kendileri karşılayacak ve rezervasyonları kendileri yaptıracaklardır.
  24. Foto maratona kayıt yaptıran her katılımcı bu şartları kabul etmiş sayılır.

  Jüri İ Üyeleri (
  Ada göre alfabetik sırayla):
  Barış BARLAS Fotoğraf Sanatçısı
  Fenay ULU Fotoğraf Sanatçısı
  Hasan UÇAR Fotoğraf Sanatçısı
  Nadire GÜNDAY Fotoğraf Sanatçısı
  Ruhi ÖDEV Fotoğraf Sanatçısı
  Seçkin YENİCİ Fotoğraf Sanatçısı
  Tahir ÜN Fotoğraf Sanatçısı
  (Seçici Kurul, en az üç üye ile toplanacaktır.)
  TFSF Temsilcisi: Zafer Gazi ALTUN

  Ödüller
  Birincilik Ödülü : 2.500,00TL + Plaket
  İkincilik Ödülü : 1.500,00TL + Plaket
  Üçüncülük Ödülü : 1.000,00TL + Plaket
  Mansiyon (3 adet) : 500,00 TL + Plaket
  Birgi Özel Ödülü : 500,00 TL + Plaket (Birgi'de çekilen bir fotoğrafa verilecektir)
  Sergileme(En Fazla 40 adet) : 100,00 TL

  Ödemiş Foto Maratonu Takvimi
  Foto Maratona kayıtların başlaması : 03.09.2015, Perşembe saat 08.30
  Foto Maratona kayıtların sona ermesi : 05.09.2015, Cumartesi saat 20.00
  Fotoğrafların son teslim tarihi, saati : 06.09.2015, Pazar saat 14.00
  Jüri Toplantısı /Değerlendirme : 06.09.2015, Pazar saat 14.30 - 18.30
  Sonuçların Açıklanması, ödül Töreni : 06.09.2015, Pazar saat 19.30

  Bilgi ve İletişim
  -İrfan YILMAZLAR : 0555 659 3811
  -Hasan UÇAR : 0507 657 8235
  -Ersen GÜNGÖR : 0532 200 2302
  -Ruhi ÖDEV : 0532 671 9191
  Posta Adresi : Zafer Mah. Atatürk Cad. No: 143 Ödemiş / İZMİR
  E-mail : kultur@odemis.bel.tr
  Web : www.odemis.bel.tr
  Telefon : 0232 5449097

   

  Haziran'22
  P
  S
  Ç
  P
  C
  C
  P
  29
  30
  1
  2
  3
  4
  5
  6
  7
  8
  9
  10
  11
  12
  13
  14
  15
  16
  17
  18
  19
  20
  21
  22
  23
  24
  25
  26
  27
  28
  29
  30
  1
  2
  3
  4
  5
  6
  7
  8
  9
  10


  Etkinliklerinizi etkinlik@izmir.com.tr
  e-posta adresimize gönderin, yayınlayalım..