KENT REHBERİ

• Nöbetçi Eczaneler
• İzmir Hakkında
• Turizm ve Seyahat
• Konsolosluklar
• Muhtarlıklar

YENİ ÇIKAN KİTAPLAR

Nutuk - Çizgi Roman
Balıkçı ve Oğlu
Bukre Kalp
Emanet Çocuk
Kanatlarım Var Benim

HAFTANIN KİTABI

Camdaki Kız

“Küçükken çekilen acıların ateşi kolay sönmüyor, kolay unutulmuyor ve izlerini hayatımız boyunca üstümüzde taşıyoruz.”

Aşk yakıyor
Ayrılık kavuruyor
Aldatılmaksa hep çok acıtıyor:

Bize çocukluk


  Çin Ulusal İpek Müzesi / İpek Yolu - Doğu ve Batı Asya Arasındaki 2000 Yıllık Kültür Mirası

  Tür : Belirtilmemiş
  Sanatçılar :
   
  Ayrıntılar :
  Sergi 28 Temmuz - 14 Ağustos 2015 tarihleri arasında Ahmed Adnan Saygun Giriş / Üst Kat Galeri'de...


  Sponsor: Zhejang Eyaleti Kültür Departmanı
                     Çin Halk Cumhuriyeti Türkiye Büyükelçiliği
                     İzmir Büyükşehir Belediyesi
   
  Düzenleyen: Çin Ulusal İpek Müzesi


   
  28 Temmuz 2015 saat 20:30 - 20:50 saatleri arasında moda şovu düzenlenecektir.
   
  Önsöz
   
  İpek Yolu, Eski Çin ve batı ülkeleri arasında ekonomik ve kültürel değişimler için önemli yollardan birisidir. İpek Yolu'nun Türkiye Cumhuriyeti sınırları içinde kalan kısmı ipek yolundaki en önemli bölümdür. Büyük miktarda ipek bu bölgeye kara yolu ile taşınmış ve sonrasında son istikamet olan Roma‘ya aktarılmıştır. İki bin yıl boyunca İpek Yolu aracılığıyla doğu ve batı Asya arasında köklü bir kültürel alışveriş yaşanmıştır. En başlarda ipek doğudan batıya taşınmıştır. Birkaç İranlı keşişin ipek böceği ve ipekçiliği gizlice Çin'den Bizans'a götürdüğü söylenmektedir. Bu dönemden sonra ipekçilik gitgide Avrupa'ya yayılmaya başlamıştır. Aynı zamanda geleneksel Çin ipek teknolojisi birçok batı unsuruyla aşılanmıştır. Yeni bir döneme girilmesiyle birlikte İpek Yolu'nun insan kültürü ve ekonomi üzerindeki etkisi bir kez daha önem kazanmıştır. “İpek Yolu Ekonomik Kuşağı” ve yeni İpek Yolu'nun inşası Doğu Asya ve Batı Asya arasındaki değişim ve işbirliği fırsatlarını arttıracaktır.
   
  Çiftçilik ve Dokuma Resimleri, kâğıt kesimi - 2012
  Ejderha ve Anka kuşlu nakış - Muhalif Kentler (M.Ö. 5 - 3. yy)
  Çiçek madalyonu içinde aslan işlemeli ipek aba, replika - Tang Hanedanı (M.S. 7 - 10. yy)
  Soylu kadın kıyafetleri, replika - Tang Hanedanı (M.S. 7 - 10. yy)
  Tavşanlı ve şakayıklı altın işlemeli boyama, replika - Ming Hanedanı (M.S. 14 - 17. yy)
  Bulut ve ejderha nakışlı kaftan, replika     - Qing Hanedanı (M.S. 17 -20. yy)
  İmparatoriçenin nakışlı kaftanı - Oing Hanedanı (M.S. 17 - 20. yy)
  “Su” nakışlı nilüfer ve balıkçıl - 2000ler
  Dört Mevsim temalı resim dokuması - 2000ler
  Nakış işlemeli çiçek motifli elbise - 2013
  Mavi ve beyaz porselen deseniyle işlenmiş ipek elbise - 2012
  İpek kaplama teknolojisiyle modern elbise - 2012
  Mürekkep - 2009
  Tang tipinde işlemenmiş nakışlı ipek elbise - 2012

  1. İpekböcekçiliği ve İpek Üretimi

  İpekböcekçiliği ve ipek üretimi Çin'de ortaya çıkmış ve Çin ulusunun kültürel sembolü haline gelmiştir. M.Ö. 3000 yılı kadar erken bir tarihte Çinliler ipekböceklerini başarıyla evcilleştirdi ve elde edilen ipek liflerini kumaş üretiminde kullandı. O tarihten beri Çin, İpek Yolu aracılığıyla kültürünü Batı'ya yayarak insan uygarlığının gelişimine büyük katkı sağlamıştır.
   
  2. İpek Yolu
   
  M.Ö.2.y.y.'da Zhang Qian Çin'in ticarete açılımında büyük bir rol oynayana kadar, doğuda Han ve Tang hanedanlıkları ve batıda Roma İmparatorluğu arasında İpek Yolu, kıtalararası ticaret yolu olarak yüzyıllarca kullanılmıştır. Osmanlı Devleti zirvede olduğu dönemde, Avrupa Keşif Çağı'nın başlamasına ve Deniz İpek Yolu'nun gelişimine yol açan karayolu üzerinden ipek ticaretini hâkimiyeti altına almıştır.
   
  3. Altın Çağ'ın Şafağı
   
  İpek, M.Ö. 3.y.y.'dan çok daha önce insanların hayatında önemli bir yer kazanmıştır. M.S. 3 - 10.yy arasındaki yüksek hoşgörü ve asimilasyon politikaları sayesinde; İpek Yolu üzerinde gerçekleşen doğu ve batı arasındaki etkileşim ve ilişki canlanmıştır. Bu da Çin üretimi ipek ürünlerinin ve üretim teknolojisinin batıya açılmasını sağlamakla birlikte Çin'in geleneksel ipek teknolojisinin birçok batılı unsurla etkileşmesini sağlamıştır.
   
  4. Çölün İhtişamı
   
  Song Hanedanlığı döneminde, İslam'ın yükselişi Deniz İpek Yolu'nun parlamasını sağlamıştır. Kubilay Han'ın kardeşi Hülagu Han'ın kurduğu İlhanlılar Devleti, Anadolu bölgesini kontrol altına almıştır. Mahmud Gazan Han dönemi boyunca İslamlaşma süreci halk tarafından kabul görmüştür. Bu dönemde Moğol kavimleri, İslam ve Çin kültürlerini birleştiren ipek ürünleri ortaya çıkmış ve buna paralel olarak Yuan Hanedanlığı ile ilişkiler artmıştır.
   
  5. İpeğin Denizaşırı Yolculuğu
   
  Ming ve Qing Hanedanlığı dönemlerinde geleneksel Çin ipek endüstrisi; ipek üretimi teknolojisinde kaydedilen başarılar ile birlikte dış ticareti oldukça geliştirmiştir. 1402 - 1424 yılları arasında İmparator Yong Le, Zheng He'nin büyük miktarlarda ipek taşıyan seyahatlerini desteklemiştir. Çin ipeği neredeyse dünyanın her köşesine ulaşarak Güneydoğu Asya, Hint Okyanusu, Arap Yarımadası ve hatta Afrika bölgesindeki ülkelerin ipek üretimi üzerinde önemli etkide bulunmuş ve tüm dünyanın ipek üretimi ile ipekböcekçiliğine yaklaşımını değiştirmiştir.
   
  6. İpek Yolu Üzerinde Yeni Seyahat
   
  Yeni Çağ'a girildikten sonra, İpek Yolu'nun insanlık kültürü ve ekonomi üzerindeki etkisi bir kez daha ön plana çıkmıştır. Eski ipek kültüründen ilham alan çağdaş sanatçılar ve tasarımcılar, geleneksel ipek öğeleri üzerinde yenilikler yapmışlardır. Devletin “İpek Yolu Ekonomik Kuşağı”nın geliştirilmesi ve yeni bir İpek Yolu oluşturulması fikrini öne sürmesi ile Doğu ve Batı Asya arasındaki etkileşim ve işbirliği daha da derinleşecektir.
   
  İpek Prenses

  Başlangıçta lüks ipeğin kökeni yalnızca Çinliler tarafından bilinmekteydi. İpek böceği yumurtası elde etmek için Qusa (Bugünkü Hotan yakınlarında) Kralı Çinli prensesle evleneceği zaman prensese ipek böceklerini gizlice tacının içine koymasını ve onları gizlice krallığına getirmesini buyurmuştur. Gizli bir şekilde krallığa taşınan ipek böcekleriyle tüm batı bölgesinde ipekböceği üretimi başlamıştır. Böylelikle ipek böcekçiliği batıda hızlı bir şekilde gelişmiştir.
   
   Avrupa'dan Bizans İmparatorluğuna ihraç edilen Çin İpekleri altınla aynı değerde görülmekteydi. Rivayete göre, M.Ö.6. yüzyılda ham ipek elde etmek amacıyla İmparator Justinianos, Persli rahiplere ipek böceği yumurtalarını bastonlarında saklayarak Çin'den Bizans'a getirmelerini emretmiştir. Böylelikle ipek böcekçiliği ile ipek dokumacılık sanatı Avrupa'da yayılmaya başlamıştır. 9-10. yüzyıla gelindiğinde ise, İstanbul dünya ticaret merkezi olmakla beraber ipeğin önemli üretim merkezlerinden biri haline gelmiştir.
   

  Giriş ücretsizdir.

  İrtibat için Ahmed Adnan Saygun Sanat Merkezi: 0 (232 ) 293 38 31

  Ağustos'22
  P
  S
  Ç
  P
  C
  C
  P
  1
  2
  3
  4
  5
  6
  7
  8
  9
  10
  11
  12
  13
  14
  15
  16
  17
  18
  19
  20
  21
  22
  23
  24
  25
  26
  27
  28
  29
  30
  31
  1
  2
  3
  4
  5
  6
  7
  8
  9
  10
  11


  Etkinliklerinizi etkinlik@izmir.com.tr
  e-posta adresimize gönderin, yayınlayalım..