KENT REHBERİ

• Nöbetçi Eczaneler
• İzmir Hakkında
• Turizm ve Seyahat
• Konsolosluklar
• Muhtarlıklar

HAVA DURUMU

Patches Of Fog, Mist 18°C
Güneşli 20°C
Güneşli 20°C
Cuma C.tesi Pazar

YENİ ÇIKAN KİTAPLAR

Duman Olan Adam-Bir Modern Polisiye Klasiği
İnsanlık Suçu-1
Deniz Kurdu
R.A.L. Yeni Dünya
Geri Dönüş Yok

HAFTANIN KİTABI

Gelirken Ekmek Al

Şahin... Neredeyse hiç görmediğim babam, annemin neredeysehiç görmediği kocası. Yıllardır muhatap olduğum “Baban nerede?” sorusuna, “işte”, “evde”, “memlekete gitti” gibi bir çırpıda verilebilecek cevap


  Meryem Ana Kilisesi (Evi)  
 

Bülbül dağı üzerinde Hıristiyanlığın kutsal anası Meryem’in evi bulunmaktadır .Hıristiyanlarca “Panaya Kapulu“olarakta adlandırılan kutsal yerin M.S.4.yy.da inşa edildiği sanılmaktadır. Bir ocağı andıran mihrap kısmında Hz. İsa’nın altın kalbi temsil edilmektedir.Hz. İsa’nın yakalanıp çarmıha gerilişinden kısa bir süre önce.annesini arkadaşı ve havarisi olan St. Jean’a teslim etmiştir. St. Jean ,Hz. İsa’nın çarmıha gerilişinden sonra Meryem Ana’nın Kudüs’te kalmasını sakıncalı bulduğundan onu yanına alarak  Kudüs’ten kaçırmış ve buraya getirmiştir.Bu söylentiler efsanelerle karışsa da yinede gerçeklik taşıdığını kanıtlayacak göstergelerde bulunmaktadır.Hristiyanlık dinini yaymak gibi kutsal bir görevi de üstlenmiş olan St. Jean, çağın en büyük kenti durumundaki Efes’i kendine hedef seçmiş,Hz. Meryem’i putperestlerin diyarına sokmak istemediğinden onu bülbül dağı eteklerinde sık ağaçlarla kaplı bir köşede yaptığı kulübede gizlemiştir.St. Jean’ın her gün gizli gizli onu ziyarete gittiği ve yiyecek içecek götürerek yokladığı bilinmektedir. Kutsal bakirenin tam 101 yaşına kadar Bülbül dağındaki bu yerde yaşadığı ve burada öldüğü bilinir. St. Jean Meryem Ana’yı yine bu dağda kendisinden başka  hiç kimsenin bilmediği bir yere gömmüştür. Hıristiyanlarca “Haç“ şeklinde bir kilise inşa edilmiştir. Burası kötürüm olan ve Türkiye’ye gelemeyen bir Alman rahibenin tarifleri üzerine bulunmuştur.Bunun ötesinde Meryem’in Efes’e gelip ömrünün son yıllarını burada geçirdiğini belirten bazı kanıtlar vardır.
-Hz. İsa çarmıha gerilmeden önce annesini St. Jean’a emanet edip,St. Jean’a “Bu senin anan“, Meryem’e de “Bu senin oğlun“ demiştir.
-St. Jean Efes’te yaşamış ve yine söylentiye göre İncil’i yazmış,Efes’te ölmüş ve burada gömülmüştür.
-Hz.Meryem adına ilk yedi, kiliseden biri Efes’te kurulmuştur.
-Hıristiyanlığın en önemli kurulu olan konsüller toplantısı birkaç kez Efes’te yapılmış,Katolikliğin doğuş kararı burada alınmıştır.
-Yedi  uyuyanlar kilisesi ile Mecdelli Meryem’in mezarı Panayır dağının kuzeydoğu eteğindedir.
-Efes çevresindeki Hıristiyan halk, atadan kalma bir geleneği sürdürerek her yıl 15 Ağustos’da Meryem Ana’nın evinin bulunduğu Panaya Kapulu’da dinsel törenler düzenlemişlerdir. Bu ve benzeri belirtiler bakire Meryem’in ömrünün son yıllarını Efes dolaylarında geçirdiğini kanıtlar gibidir.Buna dayanarak,1957 yılında Papalık tarafından buranın Meryem Ana evi olduğu onaylanmış ve Hıristiyanlık için “Hac yeri“olarak ilan edilmiştir.1891 yılındaki kazılarda buranın Meryem Ana evi bulunmuş ve sonraları Hıristiyanlarca olduğu kadar Müslümanlarca da çok sık ziyaret edilen bir yer olarak ün salmıştır.


 

 
P
S
Ç
P
C
C
P
29
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10


Etkinliklerinizi etkinlik@izmir.com.tr
e-posta adresimize gönderin, yayınlayalım..