KENT REHBERİ

• Nöbetçi Eczaneler
• İzmir Hakkında
• Turizm ve Seyahat
• Konsolosluklar
• Muhtarlıklar

HAVA DURUMU

Fog, Mist 16°C
Güneşli 20°C
Güneşli 20°C
Cuma C.tesi Pazar

YENİ ÇIKAN KİTAPLAR

Duman Olan Adam-Bir Modern Polisiye Klasiği
İnsanlık Suçu-1
Deniz Kurdu
R.A.L. Yeni Dünya
Geri Dönüş Yok

HAFTANIN KİTABI

Gelirken Ekmek Al

Şahin... Neredeyse hiç görmediğim babam, annemin neredeysehiç görmediği kocası. Yıllardır muhatap olduğum “Baban nerede?” sorusuna, “işte”, “evde”, “memlekete gitti” gibi bir çırpıda verilebilecek cevap


  Kızıl Avlu (Serapien Tapınağı)  
 

İncil’de adı geçen yedi kiliseden kesin olarak yeri bilinen tek kilise olan ve Bergamalılar tarafından “Kızıl Avlu” olarak adlandırılan bazilika, “Serapien” ve “ Ne yerde ne gökte” anlamı da taşımaktadır. Bergama Kilisesi, M.S.313- 500 yılları arasında Hıristiyanlık aleminde önemli rol oynamıştır. Binanın tamamının kırmızı tuğladan yapılmış olması ve büyük ön avlusu sebebi ile tapınak halk arasında “Kızıl Avlu” olarak adlandırılmıştır. Tapınağa, avlunun batı cephesinde yer alan üç anıtsal kapıdan girilmektedir. Bu girişin halen bir kısmı ayaktadır.
Kült ve sanat tarihi verilerine dayanarak tapınağın M.S. 2. yy’da muhtemelen İmparator Hadrian döneminde inşa edildiği ve Mısır tanrıları hem serapis hem İsis’e itaf edildiği söylenebilir. Ancak tapınağın iki yanındaki yuvarlak yapılarda kült mihraplarının bulunmasına karşılık yan tanrıların kimler olduğu bilinmemektedir. Ana binanın iki yanı mısır tarzı heykel sütunlar (Karyadit-mimaride, taşıyıcı nitelikte kadın heykeli biçiminde sütunlara verilen isim) konmuştur.
Erken Bizans döneminde kutsal mekanın içinde önemli tadilatlar yapılarak kiliseye çevrilir ve Apostel Johannes’ e sunulur. Roma döneminde kullanılan orta platform kaldırılmış Bina içine iki sıra sütun ilave edilmiştir. Tapınak Anadolu’daki erken yedi kiliseden biri olarak kullanılmaya devam etmiştir.  Osmanlı döneminde Ana binanın iki yanındaki silindirik yapılardan kuzeydeki, camiye (Kurtuluş Camii) çevrilmiştir.

 
P
S
Ç
P
C
C
P
29
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10


Etkinliklerinizi etkinlik@izmir.com.tr
e-posta adresimize gönderin, yayınlayalım..