KENT REHBERİ

• Nöbetçi Eczaneler
• İzmir Hakkında
• Turizm ve Seyahat
• Konsolosluklar
• Muhtarlıklar

YENİ ÇIKAN KİTAPLAR

Pencereden
Sabah Gibi Uyandıran - Toplu Şiirler
Ebeveyn Boşluğu
İstanbul Kokulu Mutfaklar 2 - Bir Masalmış Geçen Yıllar
Bi Dünya Futbol

HAFTANIN KİTABI

Son Adanın Çocukları

 “Gazetelerin birinde ‘Yeryüzü cenneti adada satılık ev' başlığı altında, adamızla ilgili övgülere yer veriliyordu. Bu gazete ilanı, yıllardır herkesten sakladığımız Son Adamızın, küçük topluluğumuzun herkes tarafından bilinmesi ve h


  Dijital Köy Kapsamında Tarımda Dijitalleşme Projesİ 11.09.2020 / 00:00  
  Dünya nüfusunun hızla artmasıyla birlikte gıdaya duyulan ihtiyacın aynı hızla artması ve tüm dünyada olduğu gibi ülkemizde de etkisini sürdüren Yeni tip koronavirüs (Kovid-19) salgını, tarımın hem stratejik önemini hem de insanlık için ne derece vazgeçilmez olduğunu ortaya koydu.

Ege Üniversitesi Ziraat Fakültesi Toprak Bilimi ve Bitki Besleme Bölümü Öğretim Üyesi Doç. Dr. M. Tolga Esetlili tarımda daha üretken, verimli, sürdürülebilir ve kesintisiz bir gıda üretiminin temini için "Dijital Köy Kapsamında Tarımda Dijitalleşme Projesi" hazırlandı.


“Proje ile üreticilere önemli kolaylıklar sunulacak”
Doç. Dr. M. Tolga Esetlili, “Özellikle yaşadığımız ve halen devam eden koronavirüs salgını düşünüldüğünde, aslında kesintisiz gıda teminin ve bu bağlamda tarımsal üretimin ne kadar hayati öneme sahip olduğunu bir kez daha anlamış olduk. Pandemi döneminde çiftçilerimizin etkilenmeden kesintisiz tarımsal üretimi devam ettirebilmeleri için dijital uygulamalar ve teknolojiler büyük önem taşımaktadır. Projemizin diğer odak noktalarından birisi de bu imkâna erişimi olmayan çiftçilerimize tarlalarını dijital dünyadan izleme fırsatını sunmaktır. Öyle ki çiftçilerimiz tarımsal üretim yaptıkları alanları özel olarak geliştirilecek cep telefonu uygulamaları ile istedikleri her an ve her yerden takip edebileceklerdir. Projemizin diğer bir çıktısı ise mobil uygulama üzerinde oluşturulacak bitki verimlilik haritaları sayesinde çiftçilerimiz tarlasının az gelişmiş bölgelerini görebilecek ve sadece bu bölge için gerekli tedbirleri daha çabuk ve düşük maliyet ile alabilme yeteneğine kavuşacaktır. Bu sadece üreticilerimizin girdilerinden kazanç sağlamayacaktır. Aynı zamanda çevresel kazanımları da beraberinde getirecektir. Daha az gübreleme ve pestisit kullanımı hem topraklarımızın hem de sularımızın kirlenmesini engelleyecektir. Ayrıca daha az ve kontrollü mazot kullanımı sayesinde tarımsal üretimde birim karbon ayak izinin azaltılmasına öncülük edecektir” dedi.

“Çiftçiler yenilikçi tarımsal teknolojiler ile buluşturulacak”
Tarımda hem verimli üretim yapma zorunluluğu, hem de değişen iklim koşullarına uyum sağlamak için, dijital tarım uygulamalarını kullanmak gerektiğini vurgulan Doç. Dr. M. Tolga Esetlili, "Hazırlayacağımız projemiz ile tarımda dijital dönüşümü sağlamak ve tarımsal verimlilik çalışmalarıyla üretimi geliştirmeyi hedefliyoruz. Çiftçilerimizi 'dijital izleme' gibi yenilikçi tarımsal teknolojiler ile buluşturarak akılcı çözümler üretmeyi planlıyoruz. Bu çözümler sayesinde çitçilerimiz bitkisel üretimini uzaktan takip edebileceği gibi dijital veriler kullanılarak bitkiye, toprağa zamanında müdahale etme imkânı sağlanması mümkün hale gelecektir. Bu da bir yandan verimde artışı sağlarken bir yandan da girdi maliyetlerinin düşürülmesinde önemli katkılara sağlayacaktır. Özellikle, üreticilerimizin gübre, ilaç ve akaryakıttan tasarruf etmesine olanak sağlayacak bu projemizin sonucunda çevreyi dikkate alan sürdürülebilir tarımın önceliklerine uyumlu, üretimde verimi ve kaliteyi arttıracak olan 'tarımda dijital dönüşüm sistemleri' çiftçilerimizin kullanımına hazır hale gelmiş olacaktır" dedi.

İZMİR(Ege Ajans) 
   
P
S
Ç
P
C
C
P
27
28
29
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31
1
2
3
4
5
6
7
8


Etkinliklerinizi etkinlik@izmir.com.tr
e-posta adresimize gönderin, yayınlayalım..