KENT REHBERİ

• Nöbetçi Eczaneler
• İzmir Hakkında
• Turizm ve Seyahat
• Konsolosluklar
• Muhtarlıklar

YENİ ÇIKAN KİTAPLAR

Kayıp Ruhlar İmparatorluğu
Gençlik Hatası: Steve Jobs'ın Öteki Kızı Olmak
Veba Geceleri
Öldüm ve Döndüm
Ara Toplam - Yolumu Ararken Öğrendiklerim

HAFTANIN KİTABI

Empedokles'in DostlarıTürkiye'de geniş bir okur kitlesine sahip Amin Maalouf 8 yıl aradan sonra yeni romanı Empedokles'in Dostları'yla okurlarını selamlıyor.

Romanlarıyla olduğu kadar deneme kitaplarıyla da ilgi çeken Maalouf, Empedokles'in


  COVID-19 teşhisine yönelik biyosensör temelli tanı kiti projesine TÜBİTAK'tan destek 18.06.2020 / 14:30  
   Ege Üniversitesi Eczacılık Fakültesi öğretim üyesi  Prof. Dr. K. Arzum Erdem Gürsan’ın yürütücülüğünde COVID-19 teşhisine yönelik biyosensör temelli tanı kiti geliştirme proje başvurusu, TÜBİTAK tarafından desteklenmeye hak kazandı.  Proje ekibini tebrik eden Ege Üniversitesi Rektörü  Prof. Dr. Necdet Budak, “Üniversitemiz bilim insanları öncülüğünde hazırlanan projeler TÜBİTAK tarafından desteklenmeye devam ediyor. COVID-19 teşhisine ve bulaşın engellenmesine yönelik biyosensör temelli tanı kiti geliştirme projemiz, TÜBİTAK-1005 programı kapsamında desteklenecek. Proje, özellikle ülkemizde ihtiyaç duyulan, teknolojik dışa bağımlılığımızı azaltmayı ve ülkemizin rekabet gücünü artıracak yeni bir yöntem geliştirme amacını taşıyor. Her hastalıkta olduğu gibi COVID-19’da da erken teşhis önem taşıyor. Proje, vakaların erken tespitini sağlayacağı için yayılmanın da önüne geçecek. Nitelikli çalışmalar ile hem üniversitemize hem ülkemize değer katan bilim ekibini tebrik ediyor başarılarının devamını diliyorum” dedi.
 
Projenin yürütücüsü Prof. Dr. K. Arzum Erdem Gürsan, “ Ülkemizde ihtiyaç duyulan, teknolojik dışa bağımlılığımızı azaltacak ve ülkemizin rekabet gücünü artıracak yeni bir yöntem geliştirme amacına yönelik hazırladığımız proje, TÜBİTAK-1005 programı kapsamında desteklenecek. Projede, COVID-19’un erken teşhisine yönelik, antikor temelli elektrokimyasal biyosensörlere dayalı erken tanı yöntemlerinin geliştirilmesi hedefliyoruz.  Ayrıca, projede yer alacak doktora öğrencisi M. Hüseyin Şentürk ve doktora sonrası araştırmacı Dr. Ece Ekşin, STAR Araştırmacı bursuyla ödüllendirildi. TÜBİTAK 2247-C Stajyer Araştırmacı Burs Programı’nın  (STAR) amacı, yeni tip koronavirüsün teşhis ve tedavisine yönelik araştırma projelerinde görev alan Türkiye’de lisans, tezli yüksek lisans ve doktora öğrenimi gören öğrenciler ile doktora sonrası araştırmacıları teşvik etmek ve desteklemektir” dedi.
 
Projemizde COVID-19  teşhisine yönelik hastabaşı analizlerde kolaylıkla kullanılabilecek, ekonomik, az miktarda örnek ile güvenilir ve duyarlı bir şekilde analizi gerçekleştirebilen antikor temelli biyosensörlerin geliştirilmesi hedeflenmektedir. Biyosensörler konusunda 26  yıllık bilimsel birikimimden yola çıkarak COVID-19 pandemi sürecinde nasıl katkı sağlayabiliriz diye düşünürken, ekibimle birlikte  projeyi geliştirdik. Proje çıktılarımızın COVID-19 hastalığı şüphesi taşıyan bireylerde erken teşhis ile bulaşın önlenmesi sayesinde hem bireysel hem de halk sağlığı düzeyinde küresel sağlık üzerinde önemli etkiler sağlayacağına inanıyoruz. STAR araştırmacı burs programında  COVID-19  teşhisine yönelik tanı kitleri konusunda burs kazanan iki genç araştırmacıyı da destekleyecek olan TÜBİTAK projemizde elde edilecek verilerin  farklı hastalıkların tayinine yönelik biyosensörlerin geliştirilmesi çalışmalarına da katkı sağlayacağına inanıyoruz ” şeklinde açıklama yaptı.


(Ege Ajans)
 
   
P
S
Ç
P
C
C
P
28
29
30
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
1
2
3
4
5
6
7
8
9


Etkinliklerinizi etkinlik@izmir.com.tr
e-posta adresimize gönderin, yayınlayalım..