KENT REHBERİ

• Nöbetçi Eczaneler
• İzmir Hakkında
• Turizm ve Seyahat
• Konsolosluklar
• Muhtarlıklar

YENİ ÇIKAN KİTAPLAR

Dağ Adamı
Yandığın Kadar
Dokunmadım Say
İsimsiz Kız
İş Eş Aşk Sanığı

HAFTANIN KİTABI

Kum

Son yılların en önemli bilimkurgu serilerinden WOOL'un yazarı Hugh Howey'den yepyeni bir kıyamet sonrası roman.

“KİMSE BİZİM İÇİN GELMEYECEK. KİMSE BİZİ KURTARMAYACAK. BU, BİZİM HAYATIMIZ.”

Eski dünya kumları


  Eğitim Şart ama Portör Muayeneler Olmalı... 09.05.2020 / 11:00  
 

İzmir Veteriner Hekimleri Odası;  koronavirüs salgını ile birlikte işletmelerde gerçekleşen denetimlerde portör muayene kontrollerine dikkat çekti. Odanın basın yayın kuruluşları ile paylaştığı açıklama şöyle;

"Gıda işletmelerinde, gıda işkolunda çalışanların portör muayene şartı olarak bilinen uygulama, 2011 yılında yürürlüğe giren Gıda Hijyeni Yönetmeliği ile yürürlükten kaldırılmıştır. 2013 yılında yürürlüğe giren Hijyen Eğitimi Yönetmeliği ile de gıda işkolunda çalışanlara "Hijyen ve Sanitasyon" eğitimi verilmesi yeterli görülmüştür.

İşletme sahibinin ve çalışanın vicdanı ile bu sektörde çalışmasına engel olan bir hastalığı varsa bunu beyan etmesi ve bu sektörde çalışmaması, halk sağlığını tehdit eden bir hastalığı varsa tespit edilmediği taktirde alacağı eğitimin halk sağlığını korumak adına yeterli olacağına dayanan uygulamaya geçilmiştir.

Elbette "Hijyen ve Sanitasyon" eğitimleri gıda işkolunun vazgeçilmez temel eğitimlerinden olmalıdır. Ancak eğitimin portör muayenelerinin yerini tutmasını beklemek bilime de eğitimlerin temel amacına da aykırıdır.

Yapılan yasal düzenlemelerden önce; portör muayenesi ile gıda işinde çalışan kişilerin halk sağlığı açısından bulaşıcı hastalık taşıyıp taşımadıkları 3 ayda bir düzenli olarak kontrol edilmekte idi. Ancak ne yazık ki artık bu 3 ayda bir zorunlu olarak yapılmamakta ve dolayısıyla gıda denetçileri de işyerlerinde yaptıkları denetimlerde 3 aylık portör muayene sonuçlarını sormamaktadır.

İşe girerken sağlıklı olan bir çalışan eğer ciddi anlamda hastalık belirtileri ya da rahatsızlık göstermezse sağlık kuruluşuna gitmezse ve hastalığın teşhisi konmazsa çalışmaya devam etmektedir. Bu da halk sağlığı açısından ciddi bir sorundur.

Portör muayenelerinin önemine dair  Covid 19 bulaşığı asla tespit edemeyeceğimiz insanlar bu ve benzeri hastalıklarını farkında olmadan yaymaya devam edecekler.

Her geçen gün farklı enfeksiyonların, zoonozların tüm dünyada yaşamları tehdit ettiğini düşünürsek gıda işkolunda halk sağlığına yönelik uygulamaların koruyucu hekimlik temelinde tek sağlık bileşeni ile yeniden gözden geçirilmesi gerektiğini çok geç olmadan hatırlatmak istiyoruz."

 

 
   
Haziran'20
P
S
Ç
P
C
C
P
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12


Etkinliklerinizi etkinlik@izmir.com.tr
e-posta adresimize gönderin, yayınlayalım..