KENT REHBERİ

• Nöbetçi Eczaneler
• İzmir Hakkında
• Turizm ve Seyahat
• Konsolosluklar
• Muhtarlıklar

YENİ ÇIKAN KİTAPLAR

Dağ Adamı
Yandığın Kadar
Dokunmadım Say
İsimsiz Kız
İş Eş Aşk Sanığı

HAFTANIN KİTABI

Kum

Son yılların en önemli bilimkurgu serilerinden WOOL'un yazarı Hugh Howey'den yepyeni bir kıyamet sonrası roman.

“KİMSE BİZİM İÇİN GELMEYECEK. KİMSE BİZİ KURTARMAYACAK. BU, BİZİM HAYATIMIZ.”

Eski dünya kumları


  Virüsten korunurken uykuyu unuttuk 05.05.2020 / 00:00  
  Günlük hayattan çalışma düzeni ve sosyal etkileşime kadar birçok konuda yaşamımızı olumsuz etkileyen koronavirüs, “uyku” şikayetlerini de arttırdı.

Evde kalınan bu süreçte, artan kaygının da etkisiyle geceyi ayakta geçirenlere, İzmir Ekonomi Üniversitesi (İEÜ) Psikoloji Araştırma ve Uygulama Merkezi Müdürü Dr. Yasemin Meral Öğütçü’den tavsiyeler geldi. Dr. Öğütçü, “Mutlaka uyku düzeni oluşturun. Aynı saatte yatıp kalkmaya özen gösterin. Yatakta televizyon izlemekten, bilgisayar ve cep telefonu kullanmaktan kaçının. Eğer uyuyamıyorsanız da yataktan kalkıp tekrar uykunuz geldiginde yatağa dönün. Yatak ile uykusuzluk arasındaki ilişkiyi pekiştirmeyin” dedi.

İEÜ Psikoloji Araştırma ve Uygulama Merkezi Müdürü ve Psikoloji Bölümü Dr. Öğretim Üyesi Yasemin Meral Öğütçü, son dönemde uyku düzensizliklerinin arttığını gözlemlediğini söyledi. Kaygının uyku problemini tetiklediğine dikkat çeken Dr. Öğütçü, “İnsanlar, kaygılı olsalar bile gün içerisinde birtakım işlerle uğraşarak bunu geçiştirebiliyor. Ancak akşam saatlerinde kendimizle baş başa kaldığımızda olumsuz düşüncelerimiz uykuyu etkileyebiliyor. Unutulmamalı ki, uyku problemleri ile baş etmek mümkün. Çoğu kişinin günlük rutini değişti, ertesi gün işe gitmek zorunda olmayanlar daha geç yatıp kalkıyor. Uyku problemleri, zihinsel ve psikolojik olarak da bizi olumsuz etkileyebiliyor, konsantrasyon problemi ve yorgunluğa neden olabiliyor” dedi.
ÇOK UYUMAK, İYİ DİNLENMEK ANLAMINA GELMEZ
Her şeyden önce uyku düzeni oluşturulması gerektiğini ifade eden Dr. Öğütçü, “Uyumakta zorlanan kişiler, bir düzen içerisinde aynı saatte yatıp aynı saatte kalkmaya özen göstermeli. Geç yatılsa bile, normal saatte kalkmaya dikkat edilmeli. Çok uyumak, iyi dinlenmek anlamına gelmiyor. Eğer uyuyamıyorsanız, yatakta vakit geçirmeyin. Çünkü bu durum, yatak ile uykusuzluk ilişkisinin pekişmesine yol açabilir. Yatakta video ya da televizyon izlemek, telefonla oynamak doğru değil. Yatak, sadece uyumak içindir. Yatakta çalışanlar da var ancak bu alışkanlıktan vazgeçilmeli” diye konuştu.

BESLENMEYE DİKKAT EDİLMELİ
Dr. Yasemin Meral Öğütçü, şöyle devam etti: “Uyumadan önce ağır yemekler yemeyin. Uyumadan 4-5 saat öncesinden itibaren sigara içmemeye, alkol ya da kafein içerikli içecekler almamaya özen gösterin. Aç yatmak da uykuya dalmayı etkileyebilir. Uyumadan önce bitki çayı veya ballı süt içilebilir. Saat 18.00’den sonra ağır fiziksel aktivitelerden, kardiyo içerikli sporlardan uzak durulmalı. Yattığınız ortam fazla sıcak olmamalı. Kendimizi rahat hissetmeliyiz. Yatmadan önce odayı havalandırmak iyi gelecektir. Sabah kalkınca gün ışığı almak da psikolojimizi olumlu etkiler ve uyku düzeni kurmamıza yardımcı olur.”

MADDE MADDE ÖNERİLER
1) Uyku düzeni oluşturun. Geç yatsanız bile, sabah normal saatte kalkın.
2) Yatakta video ya da televizyon izlemeyin, cep telefonu ile oynamayın.
3) Uyuyamıyorsanız yataktan kalkın. Uykunuz geldiğinde tekrar yatağa dönün. Yatak ile uykusuzluk arasındaki ilişkiyi pekiştirmeyin.
4) Uyumadan 4-5 saat önce sigara içmeyi, alkol ya da kafein içerikli içecekler tüketmeyi bırakın.
5) Saat 18.00’den sonra ağır fiziksel aktiviteler ve kardiyo içerikli sporlar, uykuya dalmayı olumsuz etkileyebilir.
6) Sindirim sistemini zorlamamak adına, akşam ağır yemekler tüketmemeye çalışın.
7) Yatmadan önce odayı havalandırın ve uyuduğunuz ortamın çok sıcak olmamasına özen gösterin.
8) Sabah kalktığınızda gün ışığı alın. Bu durum, uyku düzeni oluşturmanızı kolaylaştırır.
 
   
Haziran'20
P
S
Ç
P
C
C
P
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12


Etkinliklerinizi etkinlik@izmir.com.tr
e-posta adresimize gönderin, yayınlayalım..