KENT REHBERİ

• Nöbetçi Eczaneler
• İzmir Hakkında
• Turizm ve Seyahat
• Konsolosluklar
• Muhtarlıklar

YENİ ÇIKAN KİTAPLAR

Kuyu
Dört Tarafım Engel
Nasıl Yardımcı Olabilirim?
Düş Kesiği
İyi ki Yoksun

HAFTANIN KİTABI

Dünyasızlar

“Gökyüzünde hepimizin yarasına yetecek kadar yıldız var...”

Yüzünü kaybeden bir kız...

Esrarengiz bir cinayet...

Ve büyülü bir kış yolculuğu...

Günümüz İstanbul'undan İkinci Düny


  `Çanakkale`den Milli Mücadeleye Mehmet Akif` Konferansı 13.03.2020 / 00:00  
 
Ege Üniversitesi (EÜ) Rektörlüğü ve EÜ Edebiyat Fakültesi tarafından “İstiklal Marşı’nın Kabulü ve Mehmet Akif Ersoy’u Anma Günü”  etkinlikleri kapsamında “Çanakkale’den Milli Mücadeleye Mehmet Akif”  konferansı gerçekleştirildi. EÜ Edebiyat Fakültesi Nuri Bilgin Konferans Salonu’nda düzenlenen programa, Ege Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Necdet Budak, Rektör Yardımcıları Prof. Dr. Mehmet Ersan, Prof. Dr. Kutsal Turhan akademisyenler ve öğlenciler katıldı.
 
Konferansın açılışında  konuşan Prof. Dr. Necdet Budak, “İstiklal ve istikbalimizin sembolü Milli Marşı’mız, bundan 99 yıl önce, 12 Mart 1921 tarihinde, Türkiye Büyük Millet Meclisinde büyük bir coşku ve heyecanla kabul edilmiştir. Mehmet Akif Ersoy’un, her satırına vatan ve millet sevgisini işlediği İstiklal Marşımız, sözleri ve taşıdığı ruh itibarıyla, milletimizin birlik ve beraberliğinin, inanç ve kararlılığının en kıymetli sembollerindendir. Bu kıymetli eseri bizlere kazandıran Mehmet Akif’in, örnek duruşu, ideallerine olan bağlılığı, vatan ve milletine olan inancından öğrenmemiz gereken çok şey var.

Milli Şairimiz Mehmet Akif, ulusumuzun en zor yıllarında, eser ve fikirleriyle, milletimizin gönlündeki din, vatan, millet ve hürriyet ateşini harlamıştır. Anadolu’yu karış karış gezerek tek başına verdiği mücadele ile cephedeki Mehmetçiğe umut ve güç olmuş; Milli Mücadele ruhunun şahlanmasında çok kıymetli bir rol üstlenmiştir” dedi.
 
“Çanakkale’de Milli Mücadeleye Mehmet Akif” konferansını Dokuz Eylül Üniversitesi Öğretim Üyesi Doç. Dr. Sabahattin Çağın verdi. Konferansta Milli Mücadele döneminden bahseden Doç. Dr. Sabahattin Çağın, İstiklal Marşı’nın dizelerindeki metinsel anlamları dinleyicilerle paylaştı.  Doç. Dr. Sabahattin Çağın, “Milli Mücadele yok edilmek istenen bir milletin yeniden ayağa kalkışı olarak ortaya çıkmaktadır” dedi. 

 Toplumsal olayların edebiyat üzerine yansımasının kaçınılmaz olduğunu ifade eden Doç. Dr. Çağın, “Bilindiği gibi Türk Edebiyat tarihine baktığımız zaman siyasi ve sosyal olayların eserlere yansımış olduğunu görmekteyiz. Sanatçıların bu olaylarda duyarsız kalmadığını görmekteyiz. Gerek II. Meşrutiyette gerekse Milli Mücadele yıllarında Mehmet Akif’in ön plana çıktığını söyleyebiliriz” diye konuştu. Konferans sonunda Rektör Prof. Dr. Budak, Doç. Dr. Çağın’a “Teşekkür Plaketi” verdi.

İZMİR (Ege Ajans)- 
 
   
P
S
Ç
P
C
C
P
29
30
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10


Etkinliklerinizi etkinlik@izmir.com.tr
e-posta adresimize gönderin, yayınlayalım..