KENT REHBERİ

• Nöbetçi Eczaneler
• İzmir Hakkında
• Turizm ve Seyahat
• Konsolosluklar
• Muhtarlıklar

YENİ ÇIKAN KİTAPLAR

Kuyu
Dört Tarafım Engel
Nasıl Yardımcı Olabilirim?
Düş Kesiği
İyi ki Yoksun

HAFTANIN KİTABI

Dünyasızlar

“Gökyüzünde hepimizin yarasına yetecek kadar yıldız var...”

Yüzünü kaybeden bir kız...

Esrarengiz bir cinayet...

Ve büyülü bir kış yolculuğu...

Günümüz İstanbul'undan İkinci Düny


  Anılar: Ege Tıp ve Beyin 13.03.2020 / 00:00  
 

Ege Üniversitesi Tıp Fakültesi tarafından 14 Mart Tıp Bayramı kapsamında “Anılar: Ege Tıp ve Beyin” söyleşisi düzenlendi. Etkinliğe; EÜ Rektörü Prof. Dr. Necdet Budak, Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Kutsal Turhan, EÜ Senato Üyeleri, akademisyenler ve öğrenciler katıldı.

Söyleşide konuşmacı olarak Ege Üniversitesi mezunu Florence Nightingale İstanbul Hastaneleri Ar-Ge Koordinatörü ve İstanbul Bilim Üniversitesi Öğretim Üyesi Doç. Dr. Oytun Erbaş yer aldı.

Konuşmasına Ege Üniversitesindeki öğrencilik yıllarından anılar anlatarak başlayan Doç. Dr. Erbaş, “Biz farklı bir milletiz, hiperaktif bir milletiz. Mesela gidin bir tatil köyüne, Alman çocuğu anasının yanında oturur. Türk çocuğu hiperaktiftir, yerinde durmaz. Ya gider dağa bayıra çıkar, ya boğulur” diye konuştu. Konuşmasının devamında beynin her şeyi karşılaştırdığına değinen Doç. Dr. Erbaş “İnsan beyni ilkeldir. Her şeyi karşılaştırır. Başarıyı da karşılaştırır, güzelliği de karşılaştırır” dedi.

Doç. Dr. Erbaş “Gen çok önemli. Bilim adamlarına baktığınız zaman birçok bilim adamında ilginç genler ortaya çıkmış. Bilim adamlarında ‘psikopatlık geni’ daha fazla. Çünkü adam vazgeçmiyor. MAO diye bir enzim var. Bazı insanların MAO’su hızlı çalışıyor, geçiveriyor ama bazı MAO’lar yavaş çalıştığı için bazı hevesler geçmiyor. Mesela öç almaktan vazgeçmiyor.

Peki bu obsesyon neyi kazandırıyor? Çevre burada önem kazanıyor. O hiç vazgeçmeyen çocuğu doktor da yapabilirsin, mühendis de yapabilirsin ama çevre kötüleşirse psikopat da olur. O yüzden kötü bir ailenin elinde bir suçlu olacak çocuk iyi bir ailenin yanında başarılı bir insan olabilir ” diye konuştu.

Etkinliğin sonunda Rektör Budak tarafından Doç. Dr. Erbaş’a plaket verildi.

İZMİR (Ege Ajans)-

 
   
P
S
Ç
P
C
C
P
29
30
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10


Etkinliklerinizi etkinlik@izmir.com.tr
e-posta adresimize gönderin, yayınlayalım..