KENT REHBERİ

• Nöbetçi Eczaneler
• İzmir Hakkında
• Turizm ve Seyahat
• Konsolosluklar
• Muhtarlıklar

YENİ ÇIKAN KİTAPLAR

Kuyu
Dört Tarafım Engel
Nasıl Yardımcı Olabilirim?
Düş Kesiği
İyi ki Yoksun

HAFTANIN KİTABI

Dünyasızlar

“Gökyüzünde hepimizin yarasına yetecek kadar yıldız var...”

Yüzünü kaybeden bir kız...

Esrarengiz bir cinayet...

Ve büyülü bir kış yolculuğu...

Günümüz İstanbul'undan İkinci Düny


  Dokunaklı bir kadın hikayesi 06.03.2020 / 00:00  
 

Ege Halk Tiyatrosu’nun sahnelediği ‘Kız Yemek Yapmadık Yine Dayak Yiyeceğiz’ adlı oyun Alsancak’ta Sardunya Cafe’de, 8 Mart Kadınlar Günü, saat 20.00’de İzmirliler ile buluşacak.

Bir Tiyatro Ofis projesi olan ve Ege Halk Tiyatrosu tarafından sahneye konulan ‘Kız Yemek Yapmadık Yine Dayak Yiyeceğiz’ oyunu 8 Mart Kadınlar Günü’nde İzmirli izleyiciyle buluşacak.

Uğradığı şiddet karşısında ölümü bir çıkış noktası olarak gören kadınların son anlarının yansıtıldığı oyun, giderek artan kadına yönelik şiddete adeta ayna tutuyor. Oyun, 8 Mart’ta Alsancak’ta Sardunya Cafe’de İzmirli tiyatroseverlerle buluşacak.

ÖLÜM, ÇÖZÜM DEĞİL
Oyunun yönetmeni Ege Tiyatrolar Birliği Başkanı Metin Güler, “Oyunda, kadın olmaktan bir vazgeçiş var, çünkü aile içinde yerini bulamayan kadın, toplumsal hayatta da bunun böyle olacağını düşünmektedir. 

Yaşamı, cinsiyeti, aşkı, onlara dayatılan toplumsal rolleri; biraz hayal, biraz gerçekçi, trajikomik bir dille vurgulayarak, eleştirel bir gözle yaşam penceresinden, hayatın sonuna bakarlar. Oysa ölüm, sadece kıyıda kalan bir simgedir, yaşamın kendisi zaten tüm ağırlığıyla kendini ölümden daha etkili bir şekilde var etmektedir” dedi.

İronisiyle düşündürmeye yönlendiren oyunda Burcu Yazıcı ve Müge Uyan rol alıyor. Demet Saka’nın yazdığı oyunun müziklerini İzmir’in başarılı bestecilerinden Sedat Utku Güçoğlu yaptı. Kostümleri Yeliz Celebci, ışık tasarımı Dokuz Eylül Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi Öğretim Üyesi Levent Berber tarafından yapıldı. Dekor tasarımını Metin Güler’in yaptığı dekorun uygulaması ise Selvi Kalkan’a ait.

TURNELER SES GETİRİYOR
Çıktığı turnelerde çok ses getiren oyun, kısa süre sonra Eskişehir, Ayvalık, Burhaniye ve Ankara seyircisiyle buluşacak. Oyun, 8 Mart’ta Alsancak’ta Sardunya Cafe’de saat 20.00’de izleyiciyle bir araya gelecek.

 
   
P
S
Ç
P
C
C
P
29
30
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10


Etkinliklerinizi etkinlik@izmir.com.tr
e-posta adresimize gönderin, yayınlayalım..