KENT REHBERİ

• Nöbetçi Eczaneler
• İzmir Hakkında
• Turizm ve Seyahat
• Konsolosluklar
• Muhtarlıklar

YENİ ÇIKAN KİTAPLAR

1938
Kristal Geometri
En Hüzünlü Eylül
Salgının Gölgesinde Güç Kaos ve Gelecek
Tarihi Değiştiren Bilginler

HAFTANIN KİTABI

Hayır Diyebilme Sanatı

 Gerçekten “özgür” müsünüz?

Toplumsal hiçbir baskı hissetmeden içinizden geldiği gibi giyinebiliyor olmak mı yoksa?
 
<


  Egeli Akademisyen ağız içi yumuşak doku nakli için yeni cihaz 13.02.2020 / 00:00  
 

Ege Üniversitesi (EÜ) Diş Hekimliği Fakültesi Öğretim Üyesi Doç. Dr. Nejat Nizam, oldukça zor bir tedavi yöntemi olan ağız içi yumuşak doku naklini kolaylaştırmak için geliştirdiği cihaz ve cerrahi yöntemi, literatüre kazandırdı. Çalışmalarından dolayı Doç. Dr. Nizam’ı tebrik eden EÜ Rektörü Prof. Dr. Necdet Budak, yeni cihaz ve cerrahi yöntemle ilgili bilgi aldı. Rektör Budak, ürünün Almanya’da üretildiğini ve dünyada satışa sunulduğunu söyledi.

EÜ Rektörü Prof. Dr. Necdet Budak, oldukça zor bir tedavi yöntemi olan ağız içi yumuşak doku naklini kolaylaştırmak için yeni bir cihaz ve cerrahi yöntemi geliştiren EÜ Diş Hekimliği Fakültesi Klinik Bilimleri Bölümü Periodontoloji Anabilim Dalı Öğretim Üyesi Doç. Dr. Nejat Nizam’ı ziyaret ederek çalışmaları hakkında bilgi aldı. Diş hekimliği pratiğinde dişleri veya implantları çevreleyen yumuşak dokulara yapılan cerrahi girişimlerin sayısının hızlı bir şekilde arttığına dikkat çeken Doç. Dr. Nizam, hem sağlıklı bir diş etine sahip olmak hem de estetik bir görünüm elde edebilmek için periodontal cerrahi girişimlerin gerekebildiğini söyledi.

Bu cerrahi girişimlerden birinin yumuşak dokuyu bir bölgeden alıp yetersiz olduğu başka bir bölgeye nakletme işlemi olduğunu dile getiren Doç. Dr. Nizam, “Ancak, yumuşak dokunun alınma tekniği oldukça zordur. Teknik beceri ve tecrübe gerektirir ve ağızın arka bölgelerinden alınması istendiğinde anatomik faktörler nedeniyle uygulama ya çok zor olmaktadır ya da mümkün olmamaktadır. Bunun yanında alınan yumuşak dokunun miktarı teknik zorluklar nedeniyle nakledilmesi istenen bölgeye sıklıkla uymamaktadır ve yetersiz doku nakli yapılmasına neden olabilmekte ya da doku alınan bölgede gereğinden fazla travma yaratılmaktadır” diye konuştu.

KENDİ ADIYLA LİTERATÜRE KAZANDIRDI
Zorluklardan dolayı ağız içerisinde yapılan yumuşak doku nakillerinin genellikle az sayıda olan uzman hekim tarafından uygulanabildiğini belirten Doç. Dr. Nizam, “Sözünü ettiğimiz zorlukların üstesinden gelebilmek için yeni bir cihaz tasarlayıp yeni bir cerrahi yöntem geliştirdik. Cihaza ‘Nizam punch’ adını verdik ve oldukça saygın bir dergide yeni bir yumuşak doku alma yöntemi olarak yayınlanarak literatüre girdi. Böylelikle hem hekim hem hasta için cerrahi

işlemler hızlanıp kolaylaştı, ameliyat sonrası doku alınan bölgede dikiş atılmasına gerek kalmadan iyileşmenin sağlanması mümkün oldu. Her seferinde aynı miktar ve şekilde doku alınabilmesi sağlandı. Ayrıca ağızın arka bölgelerinden kolaylıkla doku alınması sağlandı, implant çevresine dokunun çok basit ve dikiş kullanmadan nakledilmesi mümkün oldu. Operasyon için gerekli olan beceri ve tecrübeye olan ihtiyaç azaldığından ilgili işlemlerin daha fazla hekim tarafından güvenle yapılması sağlandı” dedi.

 

50’DEN FAZLA ÜLKEDE SATIŞA SUNULDU
Almanya'nın en büyük dental el aleti üreticilerinden olan Helmut Zepf firmasının kendisiyle irtibat kurduğunu söyleyen Doç. Dr. Nizam, “Firma, Nizam Punch'ı seri üretime geçirmek için talepte bulundu. Yaptığımız görüşmelerin ardından üretimine başlanan cihaz şu anda 50'den fazla ülkede satılıyor ve yabancı hekimler tarafından kullanılıyor. Türkiye'de de aynı firmanın distribütörü tarafından satılan ürün en çok satış yapılanlar listesinin en üst sırasında yer alıyor” diye konuştu.

İZMİR (Ege Ajans)- 

 
   
P
S
Ç
P
C
C
P
28
29
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31
1
2
3
4
5
6
7
8
9


Etkinliklerinizi etkinlik@izmir.com.tr
e-posta adresimize gönderin, yayınlayalım..