KENT REHBERİ

• Nöbetçi Eczaneler
• İzmir Hakkında
• Turizm ve Seyahat
• Konsolosluklar
• Muhtarlıklar

HAVA DURUMU

Clear 4°C
Clear 0°C
Clear 6°C
Cuma C.tesi Pazar

YENİ ÇIKAN KİTAPLAR

Özgürleşebilmek - Özgür Olma Cesareti
Nefes
Dünyasızlar
Babaannem Diyor Ki... Dünya Yerinde mi?
Mavi Tuzak

HAFTANIN KİTABI

Dikili İlişkiler

Öyle bir dönemde yaşıyoruz ki, gizlilik sıfır. Sosyal medya senin tüm sırlarını biliyor. Monoton hayatlarımızı televizyon ya da internette gördüğümüz senaryolara ya da akıl almaz başarı hikâyelerine dönüştürme derdindeyiz.

Arkada


  EÜ`den `Otizmli Çocuklara Bisiklet Eğitimi` Sosyal Sorumluk Projesi 06.02.2020 / 00:00  
 

Ege Üniversitesi Tıp Fakültesi Tıbbi Mikrobiyoloji Anabilim Dalı Öğretim Üyesi Prof. Dr. Dilek Yeşim Metin öncülüğünde hazırlanan proje ile otizmli çocuklara bisiklet eğitimi verilecek.

Otizm Spektrum Bozukluğu (OSB) hakkında toplumsal farkındalık oluşturmak ve otizm spektrumundaki çocukların yaşadıkları sorunları yakından gözlemlemek amacıyla Ege Üniversitesi Tıp Fakültesi Tıbbi Mikrobiyoloji Anabilim Dalı Öğretim Üyesi Prof. Dr. Dilek Yeşim Metin öncülüğünde “Otizmli Çocuklara Bisiklet Eğitimi” sosyal sorumluluk projesi hazırlandı.

İki aşamadan oluşan projenin birinci aşamasında Ege Üniversitesi Tıp Fakültesi ikinci ve üçüncü sınıf özel çalışma modülü gönüllü öğrencilerine, Ege Üniversitesi Tıp Fakültesi Çocuk ve Ergen Ruh Sağlığı ve Hastalıkları Anabilim Dalı Öğretim Üyesi Doç. Dr. Sezen Köse tarafından otizm ile ilgili klinik, etiyoloji, tanılama süreçleri ve tedavi ve izlem alanlarında teorik bilgi aktarılacak.

Projenin ikinci aşamasında ise eğitilen Egeli genç hekim adayları, proje kapsamında Konak Moris Bencuya Özel Eğitim Uygulama Merkezinde eğitim alan ağır düzeydeki otizm tanılı 6-18 yaş grubu çocuk ve gençlere bisiklet sürme eğitimi verecek. Bisiklet sürme eğitimleri Dr. Serhat Ferrahi Değimli’nin öncülüğünde gönüllüler ve öğrenciler tarafından gerçekleştirilecek.

Projede görev alacak Egeli hekim adayları otizm spektrum bozukluğu tanısı konan çocuklarla hem iletişime geçecek hem de bedensel ve motor becerilerini geliştirmelerine yardımcı olacaklar. Ayrıca proje kapsamında okulda eğitim gören öğrencilerin ebeveynlerine ihtiyaçları doğrultusunda bilgilendirme ve destek seminerleri de verilecek.

Ege Üniversitesi Tıp Fakültesi Tıbbi Mikrobiyoloji Anabilim Dalı Öğretim Üyesi Prof. Dr. Dilek Yeşim Metin öncülüğünde hazırlan projede, Dokuz Eylül Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastanesi Başhekimliğinden Dr. Serhat Ferrahi Değimli, Ege Üniversitesi Tıp Fakültesi Çocuk ve Ergen Ruh Sağlığı ve Hastalıkları Anabilim Dalı Öğretim Üyesi Doç. Dr. Sezen Köse, Konak Moris Bencuya Özel Eğitim Uygulama Merkezi Okul Müdürü Ercan Mermer, Ege Üniversitesi Tıp Fakültesinden Barış Çayıroğlu, Irmak Ceyda Yüksek, Merve Bozkurt ve Orçun Deniz Yılmaz yer alıyor.

Projenin kalıcı olması planlanıyor
Proje ile Ege Üniversitesi Tıp Fakültesi özel çalışma modülü gönüllü öğrencilerinde Otizm Spektrum Bozukluğu konusunda farkındalık oluşturma, Otizm Spektrum Bozukluğu tanısı konan kişilerin sosyalleşmeleri, iletişim becerilerini artırmaları, bedensel-motor becerilerinin gelişimi hedefleniyor.

Okul çalışanlarına sosyal destek sağlayarak iş motivasyonlarının artmasına katkı sağlayacak proje ile ebeveynlere, çocuklarının yaşadıkları tıbbi sorunlar için danışabilecekleri ve ulaşabilecekleri bir destek ortamı sunulacak. Projenin süreklilik kazanarak, kalıcı olması planlanıyor.

İZMİR(Ege Ajans)- 

 
   
P
S
Ç
P
C
C
P
26
27
28
29
30
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
1
2
3
4
5
6
7
8


Etkinliklerinizi etkinlik@izmir.com.tr
e-posta adresimize gönderin, yayınlayalım..