KENT REHBERİ

• Nöbetçi Eczaneler
• İzmir Hakkında
• Turizm ve Seyahat
• Konsolosluklar
• Muhtarlıklar

YENİ ÇIKAN KİTAPLAR

1938
Kristal Geometri
En Hüzünlü Eylül
Salgının Gölgesinde Güç Kaos ve Gelecek
Tarihi Değiştiren Bilginler

HAFTANIN KİTABI

Hayır Diyebilme Sanatı

 Gerçekten “özgür” müsünüz?

Toplumsal hiçbir baskı hissetmeden içinizden geldiği gibi giyinebiliyor olmak mı yoksa?
 
<


  Kapalı Sistem Formül Mama Hazırlaması Makinesi 15.01.2020 / 00:00  
  Ege Üniversitesi Öğretim Üyesi Dr. Nurdan Akçay Didişen yürütücülüğünde, çeşitli nedenle anne sütü alamayan yenidoğan bebeklerin beslenmesinde kullanılan mamaların kapalı sistemle hazırlanmasını sağlayacak makine geliştirilmesini içeren proje, TÜBİTAK’tan destek almaya hak kazandı.

Klinikteki iş yükünü yüzde 40 oranında ve olası sağlık risklerinde yüzde 95’e kadar azaltmayı amaçlayan projeyle ilgili Dr. Didişen’i ziyaret eden EÜ Rektörü Prof. Dr. Necdet Budak, “Dünyada şu an böyle bir makine bulunmuyor. Hocamızı tebrik ediyorum” dedi.

EÜ Hemşirelik Fakültesi Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Hemşireliği Anabilim Dalı Öğretim Üyesi Dr. Nurdan Akçay Didişen’in yürütücülüğünde geliştirilen, “Kapalı Sistem Formül Mama Hazırlama Makinası” adlı proje, Türkiye Bilimsel ve Teknolojik Araştırma Kurumu (TÜBİTAK) 1512 Bireysel Genç Girişimci Programı kapsamında desteklenmeye değer görüldü.

4 bin 194 girişimci iş fikri arasından desteklenmeye değer görülen 155 iş fikri arasında yer alan proje yürütücüsü Dr. Didişen’in ziyaret eden EÜ Rektörü Prof. Dr. Necdet Budak, proje hakkında bilgi aldı.

DÜNYADA İLK OLACAK

Her yıl ortalama 15 milyon prematüre bebeğin dünyaya geldiğini hatırlatan Rektör Budak, özellikle kliniklerde bebeklere mama hazırlanması ve mamanın verilmesi sürecinde sağlık çalışanlarının yoğun bir zaman ayırdığına dikkat çekti. Egeli akademisyenlerin dünyada birçok ilke imza attığını söyleyen Rektör Budak, “Hocalarımız bilim camiasında isimlerinden sıkça söz ettirirken toplum yararına da çok önemli projeler geliştiriyor.

Nurdan hocamızın yürütücülüğünde geliştirilen proje kapsamında, kapalı sistem formül mama hazırlama makinası geliştirilecek. Bu makine ne sağlayacak? Çeşitli nedenle anne sütü alamayan yenidoğan bebeklerin beslenmesinde kullanılan mamalar el değmeden hazırlanacak. Bu da sağlık çalışanlarının vakit konusunda önemli kazanımlar elde etmesini sağlayacak. Aynı zamanda patent başvurusu yapılan bu projede yer alan tüm hocalarımızı da tebrik ederek, maddi ve manevi olarak kendilerine olan desteğimiz artarak devam edecek” diye konuştu.

İZMİR(Ege Ajans)- 

 

 
   
P
S
Ç
P
C
C
P
28
29
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31
1
2
3
4
5
6
7
8
9


Etkinliklerinizi etkinlik@izmir.com.tr
e-posta adresimize gönderin, yayınlayalım..