KENT REHBERİ

• Nöbetçi Eczaneler
• İzmir Hakkında
• Turizm ve Seyahat
• Konsolosluklar
• Muhtarlıklar

HAVA DURUMU

Partly cloudy 16°C
Clear 7°C
Clear 7°C
P.tesi Salı Çarş.

YENİ ÇIKAN KİTAPLAR

Olava
Hür
Marslı Kız
Plastik-Kullansak mı Kullanmasak mı?
Zaman Düşümü

HAFTANIN KİTABI

Akşam Yıldızı - Bir Göbeklitepe Romanı

“Sana Kervankıran derler
Bana dertli Kerem derler
Yare ikrar veren derler
Niye doğdun sarı yıldız, mavi yıldız

Evler yıkan, beller büken
Kanım döken, Kervankıran”

Dün ve bugün...


  Türkiye`de İlk Hemofili Gen Tedavisi 14.01.2020 / 00:00  
 
Hemofili hastalarına yönelik gen tedavisine Türkiye’de ilk kez Ege Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastanesinde başlandı. Ege Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastanesinde 4 ayrı hastaya gen tedavisi uygulandı. Tedavinin daha sonra Ege Üniversitesi öncülüğünde başka illerdeki hastalara da uygulanması planlanıyor.
 
EÜ Rektörü Prof. Dr. Necdet Budak, Gen Tedavisi Türkiye Koordinatörü ve EÜ Tıp Fakültesi Hastanesi Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Anabilim Dalı Başkanı Prof. Dr. Kaan Kavaklı ve akademisyenlerle bir araya geldi. Ege Üniversitesi Çocuk Hastanesinde gerçekleşen toplantıya EÜ Rektörü Prof. Dr. Necdet Budak’ın yanı sıra Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Kutsal Turhan, Tıp Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Cemil Gürgün, Hastane Başhekimi Prof. Dr. Tuncay Göksel ve tedavisi tamamlanan hastalar katıldı. Uluslararası bir ilaç firmasının hemofili hastalarına yönelik geliştirdiği ve kandaki pıhtılaşmayı yeniden sağlayan gen tedavisine Türkiye’den sadece Ege Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastanesinde yer aldığını söyleyen Rektör Prof. Dr. Budak, Türkiye’de bir ilki daha gerçekleştirmenin mutluluğunu yaşadıklarını söyledi.
 
“İlk kez Ege Üniversitesinde gerçekleştirmenin gururunu yaşıyoruz”
Gen Tedavisi Türkiye Koordinatörü ve sorumlu araştırmacı Prof. Dr. Kaan Kavaklı ise “Gen tedavimiz oldukça başarılı oldu. Tedavinin ardından hastalarımızın faktör düzeyleri normal seviyelere yaklaşmış durumda. Bunun uzun yıllar devam etmesini umut ediyoruz. Burada uygulanan ürün, hastalara zarar vermeyen laboratuvar ortamında üretilen bir virüs. Uygulama damardan 1 saatlik bir serum verilmesi ile gerçekleşiyor.  Bu işlem Amerika, Avrupa Ülkeleri ve Avustralya’da yapılıyor. Türkiye’de de bizden sonra birkaç üniversite hastanesinde daha uygulanacak. Biz bu uygulamayı ilk kez Ege Üniversitesinde gerçekleştirmenin gururunu yaşıyoruz.  Tedavi uygulanan hastaların haftada iki kez kan tahlillerini kontrol ediyoruz. Hastaların uygulamanın ardından 1 yıl süren yoğun bir takibi söz konusu.  Şimdilik sadece 18 yaşından büyüklerde uyguluyoruz ancak 6-8 ay sonrasında çocuklara da uygulamaya başlayacağız” dedi.


-Ege Ajans

 
 
 
   
P
S
Ç
P
C
C
P
29
30
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31
1
2
3
4
5
6
7
8
9


Etkinliklerinizi etkinlik@izmir.com.tr
e-posta adresimize gönderin, yayınlayalım..