KENT REHBERİ

• Nöbetçi Eczaneler
• İzmir Hakkında
• Turizm ve Seyahat
• Konsolosluklar
• Muhtarlıklar

YENİ ÇIKAN KİTAPLAR

1938
Kristal Geometri
En Hüzünlü Eylül
Salgının Gölgesinde Güç Kaos ve Gelecek
Tarihi Değiştiren Bilginler

HAFTANIN KİTABI

Hayır Diyebilme Sanatı

 Gerçekten “özgür” müsünüz?

Toplumsal hiçbir baskı hissetmeden içinizden geldiği gibi giyinebiliyor olmak mı yoksa?
 
<


  Bilimi topluma aktarmada lokomotif bir merkez: EBİLTEM-TTO 08.01.2020 / 00:00  
 
Türkiye’nin en büyük ve en köklü üniversitelerinden biri olan Ege Üniversitesi sadece eğitim ve araştırmaları ile değil, aynı zamanda araştırma sonuçlarının topluma aktarılması konusunda da önemli faaliyetler yürütüyor.  Ege Üniversitesi’nde Ar-Ge ve Sanayi ilişkileri, Türkiye için tamamen özgün bir yapısı olan ulusal ve uluslararası tanınırlığa sahip Ege Üniversitesi Bilim Teknoloji Uygulama ve Araştırma Merkezi(EBİLTEM-TTO)  üzerinden yapılıyor.
 
Göreve geldiği günden itibaren “Üniversite- Sanayi” ilişkilerinin geliştirilmesi için yoğun mesai harcayan ve Türkiye’de ilk olan “Üniversite-Sanayi Güdümlü Projeler” örnek modelinin geliştirilmesine öncülük eden Ege Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Necdet Budak,  EÜ Bilim Teknoloji Uygulama ve Araştırma Merkezi’nin (EBİLTEM) iş dünyasına yeni rotalar oluşturması için her türlü imkânı sunduğunu söyledi.
 
“Ege Üniversitesi İnovasyon Ekosistemi”
Ülkelerin rekabet gücü yüksek, nitelikli ürünler üretebilmeleri için Ar-Ge faaliyetlerinin desteklenmesi gerektiğini ifade eden Rektör Prof. Dr. Necdet Budak, “Ülkelerin rekabet gücü yüksek, nitelikli ürünler üretebilmeleri için Ar-Ge faaliyetlerini desteklemeleri ve bu destekleri de belirli bir politika çerçevesinde yapmaları, bu faaliyetlerin başarıya ulaşma şansını artırıyor. Teknoloji ve bilimin gelişmesi mevcut yapıların evrimini zorunlu hale getirirken, disiplinlerarası çalışmaların önemini artırmış, uzmanlaşma ve kaynakların rasyonel kullanım ilkelerini öne çıkarmıştır.  Üniversitemiz,  64 yıllık geçmişi ile, sadece eğitim ve araştırmaları ile değil, aynı zamanda araştırma sonuçlarının topluma aktarılması konusunda da önemli faaliyetler yürüterek ülkemizde birçok alanlarda ilklere imza atmıştır. Üniversitemiz bütünleşik ve bütüncül yaklaşımla ‘Ege Üniversitesi İnovasyon Ekosistemi’ni geliştirerek üniversitede, hem bilimsel çalışmaları çağdaş anlamda destekleyecek, hem de araştırma sonuçlarının topluma sosyo-ekonomik katma değer sağlayabilmesine ortam hazırlayacak uygun mekanizmaları oluşturmuş deneyimli bir üniversitedir” dedi.
 
EBİLTEM-TTO sektörle araştırmacıları buluşturuyor
EBİLTEM-TTO tarafından sunulan üniversite-sanayi işbirliğinin güçlendirilmesi yönündeki çalışmalara da değinen Prof. Dr. Bayraktar, “Üniversite-sanayi işbirliğinde tek durak merkez olarak çalışmalarını sürdüren EBİLTEM-TTO, Ege Üniversitesi adına sanayi ile ilişkileri yürüterek firmalar ile Ege Üniversitesi araştırmacılarını bir araya getiriyor. Bunun yanı sıra bölge firmalarına da ihtiyaç duyulan konularda mentörlük desteği sunuyor. Ege Bölgesi Sanayi Odası, İzmir Ticaret Odası, Ege Genç İş Adamları Derneği gibi bölgenin güçlü meslek platformlarıyla güçlü işbirliği içerisinde olan üniversitemiz 2019 yılında farklı sektör gruplarıyla sektör toplantıları düzenlemeye başladı. Bu bağlamda Kozmetik ve Kimya Sektörü, Makine Sektörü, Sağlık Sektörü ve Gıda Sektörüyle ilgili toplantılar gerçekleştirerek Ege Üniversitesi araştırma grupları ve araştırmacılarını sektör temsilcileriyle bir araya getiriyor” dedi.


-Ege Ajans
 
 
 
   
P
S
Ç
P
C
C
P
28
29
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31
1
2
3
4
5
6
7
8
9


Etkinliklerinizi etkinlik@izmir.com.tr
e-posta adresimize gönderin, yayınlayalım..