KENT REHBERİ

• Nöbetçi Eczaneler
• İzmir Hakkında
• Turizm ve Seyahat
• Konsolosluklar
• Muhtarlıklar

YENİ ÇIKAN KİTAPLAR

1938
Kristal Geometri
En Hüzünlü Eylül
Salgının Gölgesinde Güç Kaos ve Gelecek
Tarihi Değiştiren Bilginler

HAFTANIN KİTABI

Hayır Diyebilme Sanatı

 Gerçekten “özgür” müsünüz?

Toplumsal hiçbir baskı hissetmeden içinizden geldiği gibi giyinebiliyor olmak mı yoksa?
 
<


  Türkiye`de Üçüncü Demirli Göktaşı Keşfedildi 30.12.2019 / 00:00  
 
Ege Üniversitesi (EÜ) Fen Fakültesi Fizik Bölümü Öğretim Üyesi Doç. Dr. Ozan Ünsalan, Çorum'un Alaca ilçesine bağlı Gerdekkaya Köyü'nde bulunan Türkiye'deki üçüncü büyük demirli gök taşı ve Türkiye'ye düşen diğer gök taşları ile ilgili açıklamalarda bulundu.
 
Olay sonrası NASA SETI'den Dr. Peter Jenniskens ile iletişime geçtiklerini belirten Doç. Dr. Ünsalan, “Bölgeye gittik ve uzun çalışmalar sonrası tam 343 parça göktaşı topladık. Yetmiş dokuz araştırmacı ile tam dört sene süren uluslararası bir çalışmaya imza attık ve sonucunda önemli veriler elde ettik. Sarıçiçek’te düşen göktaşı çok önemliydi. Uluslararası düzeyde ses getiren makalemizde Sarıçiçek göktaşının Mars ile Jüpiter arasındaki asteroit kuşağında yer alan 4 Vesta asteroidinin güney kısmında oluşan Rheasilvia isimli bir çarpma tabanından kopup geldiği tarafımızdan dünyaya ilk defa kanıtlanmış oldu. Kayakent, Turgut ve Gerdekkaya demirli meteoritler sınıfında yer almaktadır. Bu meteoritlerin geldikleri kaynak astereoitler ile ilgili bir çok spekülasyon ve yorum var. Bugüne kadar yapılan birçok çalışma mevcut ama halen bu tür demirli meteoritlerin ana kaynağını bilmiyoruz. Bu konudaki araştırmaların kesinlikle
uluslararası çalışmalarla desteklenmesi ve verilerin bir arada değerlendirilmesi lazım. Sarıçiçek bu noktada önemli ipuçları sunuyor" dedi.
 
"Meteorit'in üçte birlik kısmı bilim insanlarına paylaştırılmalı"
Akademisyenler ve bilim camiası olarak Türkiye’de meteor yasasının çıkmasını talep ettiklerini ve araştırmaların bu şekilde daha da verimli ve hızlı ilerleyeceğini belirten Doç. Dr. Ünsalan, "Bu konuyla ilgili dünyada birçok yasa mevcut fakat bu yasalar ülkeden ülkeye göre değişiklik gösteriyor. Örneğin Amerika Birleşik Devletleri'nde sizin arazinize göktaşı düştüğünde bu göktaşı sizin malınız sayılıyor. Veya başka ülkede bütün araziler devletin olduğu için devlet el koyuyor. Bizim ülkemizde bu tarz uygulamalar henüz yok. Adına belki meteor yasası yahut Asteroit Madenciliği yasası da diyebiliriz. Birçok ülke bu konuda ileri düzeyde adımlar atmış durumda. Örneğin Lüksemburg Asteroit Madenciliği faaliyetleri kapsamında kendi ülkelerinde yapılacak olan çalışmalarda şirketlere vergi muafiyeti getirdi. Bu destek de tabi ki ülkede bu alanda bilimin gelişmesini sağladı. Birçok uzay şirketi burada kendi şubelerini açtılar. Türkiye'de de imkânlar doğrultusunda bilimsel olarak bir takım düzenlemeler yapılmalı. Yasalar noktasında kategorize etmek de çok önemli. Mesela araziye göktaşı düştü diyelim. Bu kültür varlığı mı, tabiat varlığı mı? Hangi kategoriye sokacağız. Türkiye Uzay Madenciliği çalışma grubu ve Meteor Araştırma Grubumuz var. Aramızda bu durumu sürekli tartışıyoruz. Meteor yasası konusunda ise şahsi önerim bulunan göktaşlarının üçte biri sahibinde kalmalı diğer üçte biri müzelere sergilenmesi için verilmeli ve meteorit'in son üçte birlik kısmı ise bilimsel çalışmalar için meteoritler hakkında çalışan bilim insanlarına paylaştırılmalı" dedi.

-Ege Ajans
 
 
 
 
 
 
   
P
S
Ç
P
C
C
P
28
29
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31
1
2
3
4
5
6
7
8
9


Etkinliklerinizi etkinlik@izmir.com.tr
e-posta adresimize gönderin, yayınlayalım..