KENT REHBERİ

• Nöbetçi Eczaneler
• İzmir Hakkında
• Turizm ve Seyahat
• Konsolosluklar
• Muhtarlıklar

YENİ ÇIKAN KİTAPLAR

Dağ Adamı
Yandığın Kadar
Dokunmadım Say
İsimsiz Kız
İş Eş Aşk Sanığı

HAFTANIN KİTABI

Kum

Son yılların en önemli bilimkurgu serilerinden WOOL'un yazarı Hugh Howey'den yepyeni bir kıyamet sonrası roman.

“KİMSE BİZİM İÇİN GELMEYECEK. KİMSE BİZİ KURTARMAYACAK. BU, BİZİM HAYATIMIZ.”

Eski dünya kumları


  Türkiye`nin ilk hemofili gen tedavisi Ege Üniversitesinde 02.11.2019 / 00:00  
  Türkiye’de ilk kez Ege Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastanesinde hemofili hastalarına yönelik gen tedavisine başlanacak. Uluslararası bir ilaç firmasının hemofili hastalarına yönelik geliştirdiği ve kandaki pıhtılaşmayı yeniden sağlayan gen tedavisine Türkiye’den sadece Ege Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastanesi dahil edildi.

EÜ Rektörü Prof. Dr. Necdet Budak, Gen Tedavisi Türkiye Koordinatörü ve EÜ Tıp Fakültesi Hastanesi Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Anabilim Dalı Başkanı Prof. Dr. Kaan Kavaklı ve akademisyenlerle bir araya geldi. Gen tedavisi konusunda akademisyenlerden bilgi alan Rektör Prof. Dr. Budak, Türkiye’de bir ilki daha gerçekleştirecek olmanın heyecanını yaşadıklarını söyledi.

Ege Üniversitesi Tıp Fakültesinin akademik performansta Türkiye’de ilk sırada yer aldığını hatırlatan Rektör Prof. Dr. Budak, ‘‘Akademisyenlerimiz çok özel bir başarıya daha imza atacaklar. Hemofili hastalarına yönelik olarak gen tedavisi Türkiye’de ilk kez akademisyenlerimiz tarafından uygulanacak. Bu tedaviyi dünya çapında akredite olmuş saygınlığı olan kuruluşlarla ortaklaşa gerçekleştireceğiz. Türkiye’deki hemofili hastalarına çare bulmanın yanında maddi anlamda da ülkemize çok ciddi katkı sağlayacak bir çalışmaya imza atacağız. Bu

Gen tedavisi, Kasım ayında başlıyor

Gen Tedavisi Türkiye Koordinatörü ve sorumlu araştırmacı Prof. Dr. Kaan Kavaklı ise hemofili hastalığının birçok genetik hastalıktan birisi olduğunu ifade ederek şöyle konuştu: ‘‘Günümüzde hemofili tedavisinde geçici olarak kanamayı durduran çok pahalı ilaçları kullanan hastalar için gen tedavisi dışında kalıcı bir tedavi ne yazık ki mümkün değil. Ancak 6 yıl önce İngiltere’de başlayan insan üzerinde gen tedavisi bilimsel araştırmaları artık faz 3 aşaması dediğimiz son aşamaya ulaştı. Hemofili alanında son 15 yıldır yurt dışı ünlü merkezlerle çalışan Ege Üniversitesi son aşamadaki gen tedavisi araştırmalarında da ön planda yer alıyor. 2019 yılı sonu ve 2020 yılı içinde 4 farklı gen tedavisi içinde yer alan Ege Üniversitesi Çocuk Hastanesi Kan Hastalıkları Bölümü ülkemizde kendi hastanemizde ilk kez yapılacak gen tedavisi uygulaması Kasım ayı içinde başlayacağız. 

İZMİR(Ege Ajans)
 
   
P
S
Ç
P
C
C
P
26
27
28
29
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31
1
2
3
4
5
6
7


Etkinliklerinizi etkinlik@izmir.com.tr
e-posta adresimize gönderin, yayınlayalım..