KENT REHBERİ

• Nöbetçi Eczaneler
• İzmir Hakkında
• Turizm ve Seyahat
• Konsolosluklar
• Muhtarlıklar

YENİ ÇIKAN KİTAPLAR

Dağ Adamı
Yandığın Kadar
Dokunmadım Say
İsimsiz Kız
İş Eş Aşk Sanığı

HAFTANIN KİTABI

Kum

Son yılların en önemli bilimkurgu serilerinden WOOL'un yazarı Hugh Howey'den yepyeni bir kıyamet sonrası roman.

“KİMSE BİZİM İÇİN GELMEYECEK. KİMSE BİZİ KURTARMAYACAK. BU, BİZİM HAYATIMIZ.”

Eski dünya kumları


  Ege`de atık suyu arıtmak için TÜBİTAK desteğiyle akıllı membran geliştirilecek. 01.10.2019 / 00:00  
  EÜ Mühendislik Fakültesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Güldemet Başal Bayraktar yürütücülüğünde hazırlanan ve petrokimyadan gıdaya, tekstilden metal işlerine birçok endüstri dalında ortaya çıkan yağ-su emülsiyonları içeren atık suların nanolif teknolojisi kullanılarak arıtılmasını sağlayacak proje, TÜBİTAK’tan kabul aldı. Prof. Dr. Bayraktar’ı ziyaret eden EÜ Rektörü Prof. Dr. Necdet Budak, projeyle ilgili bilgi aldı.

EÜ Mühendislik Fakültesi Tekstil Mühendisliği Bölümü Öğretim Üyesi Prof. Dr. Güldemet Başal Bayraktar ve araştırma ekibi, artan endüstriyelleşme ile birlikte azalan temiz su kaynaklarına olan ihtiyacı gidermek amacıyla bir proje hazırladı. Prof. Dr. Bayraktar ile ekibinin projesi Türkiye Bilimsel ve Teknolojik Araştırma Kurumu (TÜBİTAK) tarafından desteklenmeye değer bulundu. EÜ Rektörü Prof. Dr. Necdet Budak, Prof. Dr. Bayraktar’ı ziyaret edip projeyle ilgili bilgi aldı. Petrokimyadan gıdaya, tekstilden metal işlerine birçok endüstri dalının yağ-su emülsiyonları içeren atık su ortaya çıkarttığını dile getiren Prof. Dr. Bayraktar, çok küçük boyuttaki yağ damlacıklarının geleneksel yöntemlerle arıtılması sonrasında ard işleme gereksinim duyulduğunu bunun da yüksek enerji tüketimi gibi sorunları beraberinde getirdiğini söyledi. Membran (Seçici geçirgen malzeme) teknolojisinin burada devreye girdiğini vurgulayan Prof. Dr. Bayraktar, bu teknolojinin kullanımında ise körlenme adı verilen membran yüzeyinin ve içindeki gözeneklerin, sudan ayırılmaya çalışılan yağ damlacıklarıyla kısa sürede dolduğunu, söz konusu membranın sık sık temizlenmesi ve değiştirilmesi gerekliliğinin ortaya çıktığını belirtti.

TEMİZ SUYA İHTİYAÇ ARTIYOR.
Her geçen gün temiz suya daha çok ihtiyaç duyulduğunun altını çizen Prof. Dr. Bayraktar, atık suların arıtılıp tekrar kullanılır hale getirilmesinin temiz su ihtiyacının karşılanmasında önemli bir yer tutacağını ve bu yönde çalışmalar yürüttüklerini söyledi. Prof. Dr. Bayraktar, desteklerinden dolayı Rektör Budak’a teşekkür etti.

Ege Ajans
 
   
P
S
Ç
P
C
C
P
26
27
28
29
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31
1
2
3
4
5
6
7


Etkinliklerinizi etkinlik@izmir.com.tr
e-posta adresimize gönderin, yayınlayalım..