KENT REHBERİ

• Nöbetçi Eczaneler
• İzmir Hakkında
• Turizm ve Seyahat
• Konsolosluklar
• Muhtarlıklar

HAVA DURUMU


13°C

13°C

14°C
P.tesi Salı Çarş.

YENİ ÇIKAN KİTAPLAR

Sessizliğin Yanıtı
Ölüm Sanrısı
Ebediyen
Seni Öyle Çok İstedim Ki...Bir Evlat Edinme Hikayesi
Kral Şakir-Dürümler Karışık!

HAFTANIN KİTABI

Mermi Tren

“Dünya üzerinde yaşayan her insanın kendi kötü hatıraları ve acıları vardır. Bu acılar bazen bedenimizde, bazen de ruhumuzda bazı izler bırakırlar. Benim işim, bu yaraların fiziksel olanlarını iyileştirmek. Ben ruhunuz için bir şey yapamam. Yaş


  KEMERALTI HAYAT PLATFORMU KEMERALTI ÇARŞISI İÇİN TOPLANDI 27.05.2019 / 08:00  
  Kemeraltı Hayat Platformu Kemeraltı’nın sorunlarına dikkat çekmek gerçekleştirdiği “ADIM Adım Kemeraltı” Etkinliği öncesi Kemeraltı Çarşısı Konak Meydanı girişinde gerçekleştirdiği basın açıklamasında “Kemeraltı Çarşısı’nın hak ettiği saygın konuma gelmesi için kenti yönetenleri göreve çağırdı.

Kemeraltı Hayat Platformu etkinliği ve basın duyusuna Platform gönüllüleri, platformun destekleyici dernek temsilcileri, Emekçi Kadınlar Kooperatifi, Kemeraltı esnafının yanı sıra Kent Tarihicisi ve yazar Orhan Beşikçi, Cem Seyhun Ünbay ve Gazeteci Esat Erçetingöz’ ünde katıldığı basın bildirisi ve etkinliğinde;

Kemeraltı Hayat Platformu adına basın bildirisini okuyan Berna Can Platformun kuruluş amacı ve platformu oluşturan komisyonların görev ve çalışmalarına değinirken; Platform Yöneticisi Cem Ceylan esnaf ve çarşının sorunlarına dikkat çeken konuşmasında “Kenti yönetenleri Kemeraltı Çarşısı esnafı ve ziyaretçileri için göreve çağırdı.

“KEMERALTI ÇARŞISI’NIN ASIL SAHİBİ KENTLİLER VE ESNAFIDIR “

Etkinlikte yaptığı konuşmada; Kemeraltı esnafının ülkenin de içinde bulunduğu sıkıntılı ekonomi düşünüldüğünde esnafının Kemeraltı’nın olumsuz fiziki koşulları sebebiyle esnaf olarak geçirdiğimiz zor zamanları daha da zorlaştırmakta. Kolay ulaşım, Alt yapı sorunları, otopark sorunları, sosyal donatılar ve alanların azlığı, geceleri de yaşayan bir çarşıya dönmesi için aydınlatmadaki sorunlar başlıca sorunlarıdır. Kadınlarımız geceleri çarşıya girmekten korkmamalıdır, bizler esnaf olarak geceleri dükkânlarımızdan çıkarken kendimizi güvenli hissetmemiz açısından önemlidir.

“KEMERALTI ÇARŞISI’N DA YAPILAN PROJELERDE ESNAFIN VE İZMİR HALKININ DESTEĞİNİ ALAN PLATFORMUN DA FİKRİ ALINMALIDIR.”

Kemeraltı Çarşısı’nda hayata geçirilmesi düşünülen tüm projelerde esnafın, yaşayanlarının,10.000’e yaklaşan gönüllüsü ve altında resmi olarak 5 destekleyici dernek ve bir vakıf bulunan Kemeraltı Hayat Platformu’nun fikrinin alınması gerektiğine değinen Cem Ceylan ;

“ Kemeraltı Rant’ın değil, İzmir’in, esnafının, halkın ve tarihin beşiği olmadır. ”

Kemeraltı Çarşısı’nın güvenli alışveriş ve turizm açısından yeniden canlana bilmesi ve hak ettiği saygın konuma ulaşabilmesinde esnafa da büyük görev düştüğünü belirten Cem Ceylan Kemeraltı Çarşısı kaybedecek zamanı olmayan, başıboş bırakılmayacak kadar değerlidir. ” dedi.

BAŞKA BİR KEMERALTI ÇARŞISI MÜMKÜN

Kemeraltı Hayat Platformunun kuruluş amacı ve şeklinin de açıklandığı etkinlikte Kemeraltı Hayat Platformunun Manifestosu’na da yer verildi.

Tüm dünya kentlerinde tarihi alanlar o kentin ekonomik ve kültürel kalkınmasının öncülüğünü yaparlar.

İzmir için bu alan: esnafı, insanı, yapıları, kültürü ve uzun bir tarihe dayanan hikâyesiyle Tarihi Kemeraltı Çarşıdır.

Tarihi Çarşının dünyada hak ettiği saygın konuma gelmesi için bir dönüşüm hareketinin başlatılmasının zamanı gelmiştir.

Şehrimizin de ticari, kültür, sanat ve mimari anlamda en önemli değerleri olan Tarihi Kemeraltı Çarşısı eski renklerine yeniden kavuşmalıdır.

Kemeraltı Hayat Platformu;

Kemeraltındaki dönüşümün; çarşıda hayatını kazanan, burada yaşayan insanları, esnafı, iş adamı, çalışanları ve tüm gönül verenleri ile Kemeraltı’nın yeniden saygınlık kazanması, her alanda İzmir’in ve dünyanın gözbebeği haline gelmesi için farklı disiplinlerde temsilcilerin bir araya gelerek oluşturdukları ortak çalışma platformudur.

Biz Kemeraltı Hayat Platformu olarak; Kemeraltı Çarşısı’nın rantın değil esnafının, yaşayanının ve Tarihi Çarşı’ya değer verenlerinin desteği ile Kemeraltı Bölgesinin “ rantın değil İzmir’in kalbi” olması ve saygın konumuna yeniden kavuşması için her türlü çaba , çalışma ve desteği göstereceğimize emin olunmalıdır.”
 
   
Haziran'19
P
S
Ç
P
C
C
P
26
27
28
29
30
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
1
2
3
4
5
6
7


Etkinliklerinizi etkinlik@izmir.com.tr
e-posta adresimize gönderin, yayınlayalım..