KENT REHBERİ

• Nöbetçi Eczaneler
• İzmir Hakkında
• Turizm ve Seyahat
• Konsolosluklar
• Muhtarlıklar

YENİ ÇIKAN KİTAPLAR

Oh Ne Ala Memleket
Göç
Tebrikler Kovuldunuz
Satır - Arası Toplumsal Cinsiyet
Rüzgar Arkamdan Esti

HAFTANIN KİTABI

Fil Saati

“Bu dünyadaki yerim nedir?”
Elmasın kömürde, ipliğin pamukta gizli olduğu dünya burası.

  İZMİR DE İŞ İNSANLARI GÜNEŞ ENERJİSİ SEMİNERİNDE BULUŞTU ! 03.05.2019 / 08:00  
  Ege Palas’ta gerçekleşen seminere çok sayıda kurumsal ve bireysel iş insanı katıldı. IBT Solar İzmir’de sektör paydaşlarını bir araya getirdi. ‘Endüstriyel Çatılarda Güneş Enerji Sistemleri’ isimli seminerde, yenilenebilir enerji sektörünün birçok önder ismi yer aldı. Güneş Enerji Sistemleri(GES) kurulumu, güneş panelleri, kablo sistemleri hakkında bilgiler verildi.

“Güneş enerji sistemleri uzun yıllar aynı verimlilikle mi çalışır ‘’

ITB Solar Ceo’su Hakan Daltaban, güneş enerji sistemi ile yalnızca bir ürün alınmadığını dile getirerek, ‘’Güneş enerji sistemi ile birlikte mühendislik ve kurulum da alıyorsunuz. O yüzden işi güvenilir ellere emanet etmek çok önemli. Ticaretin altın kuralı alırken kazanmaktır ve güneş enerji sistemlerinde bu kuralı yerine getirmek gerekir” diye konuştu. Çatılara güneş enerji sistemi kurmanın yatırım yapmak için ekstra alana ihtiyaç duyulmayan bir sistem olduğunu hatırlatarak, “Çatılar bomboş duruyor, herhangi yeni bir yapıya ihtiyaç duymadan bir sistem kurulabilir. Ayrıca en verimli ve kısa sürede kuruluma sahip olan projelerin güneş enerji projeleri olduğunu rahatlıkla söyleyebiliriz. Hiçbir ham madde gereksinimi yok. Kurulduktan sonra yılda bir veya iki defa kontrollerinin yapılması dışında hiçbir işlemden geçmiyor, uzun yıllar aynı verimle çalışıyor” diyerek güneş enerji sistemlerinin kurulum kolaylığı ve faydalarından söz etti.

“Türkiye, GES projelerinde hızlanmalı”

Ceo Daltaban, Türkiye’nin bireysel çatılara güneş enerji sistemi kurmak konusunda gelişme kaydetmesi gerektiğini belirterek, “Almanya’da bireysel çatıya güneş enerji sistemi kurmak için yalnızca 1 günde onay alınıyor. Ama ülkemizde onayı 11 aya kadar uzayan projelerle karşılaşıyoruz” diyerek süreçlerin daha hızlı ilerlemesi gerektiğinin altını çizdi. Her projeye özgü modeller geliştirdiklerine de değinen Daltaban, “Projelerde çatıya, bölgeye özel incelemeler yapıyoruz. Projeye özgü doğru tasarımları bulmaya çalışıyoruz, bu sayede verimi çok daha yüksek tutmayı hedefliyoruz. 25 yıl ömürlü projeleri yatırımcılarımıza sunuyoruz” sözlerini kaydetti.

“Kurulumda ucuzluk pahalıya patlar”

Prysmian Group Satış Müdürü Can Berk Belibağlı, güneş enerji sistemlerinde kabloların önemini anlattı. “Güneş enerji sistemini bir kalp olarak değerlendirirsek kabloları da kalbe kan pompalayan damarlar olarak nitelendirebiliriz” sözlerini kaydeden Belibağlı, bir güneş enerji sistemi projesinde kablo maliyetinin toplam maliyetin yüzde 1.2’sini içerdiğini ekleyerek, “Kurulum sırasında maliyet açısından düşük fiyatlı ürünleri tercih etmek o an bir tasarruf gibi görünebilir. Ancak ilerleyen zamanlarda kabloların gerekli işlevini yerine getiremediği veya verimsizlik gösterdiği gibi durumlarda yenileme, değiştirme işlemleri yapmak gerekir. Bu işlemler de başta yapılmak istenen tasarrufu yerle bir eder ve gereksiz harcamalara sebep olur. Kurulumda ucuzluk, bir süre sonra daha pahalıya patlar” dedi.

Elf Solar Şirketi sahibi Ferdi Özel’de katılımcılara güneş enerji sistemlerinin kurulum aşamaları ile ilgili bilgiler verdi. Aşamaların sırasıyla; başvuru ve onay alma, proje dizaynı, dağıtım şirketi onayı, belediye izni, elektrik dağıtım şirketi ile bağlantı anlaşması, mekanik ve elektriksel kurulum, dağıtım şirketi onay ve kabulü şeklinde ilerlediğini anlattı. Ferdi Özel, küçük ve büyük ölçekli olmak üzere çok sayıda proje ile yatırımcılarına destek verdiklerini, her projeye özel çalışma yaptıklarını ve üstün kalitede hizmet vermeye çalıştıklarını belirtti.
 
   
P
S
Ç
P
C
C
P
29
30
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31
1
2
3
4
5
6
7
8
9


Etkinliklerinizi etkinlik@izmir.com.tr
e-posta adresimize gönderin, yayınlayalım..