KENT REHBERİ

• Nöbetçi Eczaneler
• İzmir Hakkında
• Turizm ve Seyahat
• Konsolosluklar
• Muhtarlıklar

YENİ ÇIKAN KİTAPLAR

Pandalar Uçabilir
Saklambaşk
İnsan İnsanın Geleceğidir
Bilinçdışı
Çok Serin Hikayeler

HAFTANIN KİTABI

Bülbülü Öldürmek


  EGİAD İş Dünyasının Hedefi İhracat 02.05.2019 / 16:00  
 
Ege Genç İş İnsanları Derneği EGİAD’ın konuğu olarak genç iş insanları ile biraraya gelen Türk Eximbank Genel Müdürü Adnan Yıldırım, 2019 yılı hedeflerini, yeni ürünlerini ve Türk Eximbank'ın ihracatçılara sağladığı avantajları aktardı. Türk Eximbank Genel Müdürü Adnan Yıldırım, "5 ürünümüzle ihracatçılarımızın içeride ve yurt dışındaki faaliyetlerinde onları düşünerek özellikle teminat ihtiyaçlarına göre finansal ürünleri çıkardık. 11 yeni ürünümüzü bu yıl içinde aşama aşama devreye alarak ihracatlarımızın içeride ve yurt dışındaki faaliyetlerinde yeni teminat unsurlarıyla finansman ihtiyaçlarını karşılamış olacağız. Diğer finans kurumlarına olan bağımlılığı azaltmaya çalışıyoruz" dedi. EGİAD Başkanı Aslan ise EGİAD’lı iş dünyasının ihracat hacmini arttırmak için çalışmalar başlattıklarını ifade etti.
 
“EGİAD’lı İş Dünyasının İhracat Oranını Arttırmak İçin Çalışmalar Başlattık”
Eximbank Genel Müdürü Adnan Yıldırım’ı genç iş insanları ile biraraya getiren toplantının açılış konuşmasını EGİAD Başkanı Mustafa Aslan yaptı. Aslan, ekonomik olarak bir takım sıkıntıların olduğu, iç pazarda özellikle daralmanın ön plana çıktığı bir süreçten geçildiğine dikkat çekerek, “EGİAD olarak bu nedenle stratejik hedeflerimiz arasında özellikle döviz girdisi sağlamaya yönelik eylem planları almak var.

Bu noktada üzerinde çalıştığımız birtakım projelerimiz bulunmakta. Aynı şekilde birkaç aydır pazartesi toplantılarımızda tıpkı bugün olduğu gibi üyelerimizin şirketlerine yol göstermesi bakımından önemli kurumları ağırlamaya çalışıyoruz” dedi. Üyelerin ihracat artışı sağlaması için hedefledikleri projeleri de aktaran Aslan Şöyle konuştu: “Dış Ticaret elçileri projemiz ile yurtdışında belirli ülkelerde tecrübesi olan üyelerimizi o ülkeye açılmak isteyen şirketlerle bir araya getiriyor olacağız. 10’un üzerinde ülke belirlendi şu ana dek; yakında açık çağrıya da çıkıyor olacağız. Temel amacımız yurtdışı spesifik pazarlarda daha önce yaşanan deneyimlerin sağlıklı ve hızlı bir şekilde aktarımının sağlanması. Bu yolla ayrıca üyeler arası işbirliklerine de katkı sağlanacağına inanıyoruz. Ayrıca Sanayi Konseyi toplantılarımızla, dış ticaret istihbaratı ana başlıklarımız arasında bulunmakta.

Yurtdışına emtia göndermeden önce önünüze gelecek bir raporlama sistemi üzerinde çalışıyoruz. Satacağınız ürünün GTİP yani gümrük tarife istatistik pozisyonundan yola çıkarak hangi ülkelere bu mal satılmış; hangi ülkeler satmış; ortalama fiyat nedir; en yüksek fiyat nedir hatta bu satışları yapan firmaların birtakım mali oranları nasıldır noktasında bilgilerin sağlanmasını hedefliyoruz. Amacımız dengeli, sağlıklı ve uluslararası rekabete açık ihracat politikalarının izlenmesine katkıda bulunarak bu zor ekonomik şartlarda üyelerimize; İzmir’e; Ege Bölgesine ve bu yolla ülkemiz ekonomisine katkıda bulunmaktır.”
 
Türk Eximbank Genel Müdürü Adnan Yıldırım ise, 2019 yılında Türkiye'nin ihracat hedeflerine ulaşması için 5 yeni ürünü devreye aldıklarını,10 ürünü de 2019 içinde devreye almayı planladıklarını söyledi.
 
İhracat kredilerinin yüzde 53’ünü veren banka olarak lider durumda olduklarını ifade eden Yıldırım, 44.2 milyar dolarla 2018’de verdikleri desteği 2019’da 48.4 milyar dolara çıkarmayı hedeflediklerini kaydetti. Hizmet sunulan kobi oranının yüzde 72 olduğunu ifade eden Türk Eximbank Genel Müdürü Adnan Yıldırım, yeni ürünleri ve devreye alacaklarını şöyle aktardı: “Mevsimsel Kredi Destek Programı, İşletme Sermayesi Garanti Programı, Finansal Kiralama Şirketlerine Yönelik Kredi Programı, Finansal Kuruluşlar Alıcı Kredisi Sigorta Programı, Kadın Girişimci İhracat Destek Kredisi 2019 içinde uygulamaya alınan ürünler. 2019 yılı içinde uygulanmaya alınması planlanan ürünler ise Teminat Mektubu Programı, Sigortalı Alacağa Dayalı Sevk Öncesi Kredi Programı, Garantili Sözleşme Sigortası Programı, Genç Girişimci İhracat Destek Kredisi, Kısa Vadeli Sigorta Poliçesine Hizmet Eklenmesi, Akreditif Teyit Sigortası Programı, Yurtdışı Müteahhitlik Hizmetleri Politik Risk Programı, Teminat Mektuplarının Haksız Nakde Çevrilmesi Sigortası Programı, Yurtdışı Yatırım Sigortası Programı, Kefalet Sigortası.”
 
2019'da garanti ve teminatı da devreye aldıklarını belirten Yıldırım, şöyle devam etti:
"Hem Türkiye'de hem dünyada ihracatçılarımıza ihtiyacı olan teminat mektubunu biz vermeye başlıyoruz. Tüm bu ürünlerle ihracatçılarımızın içeride ve yurt dışındaki faaliyetlerinde onları düşünerek ihtiyaçlarına göre finansal ürünleri çıkarmaya çalışıyoruz."
 
"Garanti, sigorta ve yeni teminat ürünlerini uygulamaya koyuyoruz"
Türk Eximbank olarak Türk ihracatçısına üç görevi yapmak için kurulduklarını hatırlatan Yıldırım, "Birincisi kredi, ikincisi sigorta ve üçüncüsü garanti. Zaman içerisinde kredide, sigortada belli yere geldik ama garantide pek uygulamamız olmamış. 2019 ile beraber eylül sonuna kadar garanti ve teminat ürünlerini uygulamaya koyuyoruz. Bu sene Türk Eximbank'ta mevcut kredi ve sigorta programları daha etkili olacak. Sigortayı ana teminat unsuru haline getirdiğimiz için sigortayı önemsiyoruz ama garanti ve teminat ürünlerini de bunların yanında daha çok uygulamaya koyuyoruz" ifadelerine yer verdi.
 
"Hiçbir şey olmamış gibi hareket ettik"
2018 sonuna kadar; Türkiye'nin 52 bankası içerisinde kredi hacminde en büyük 8. büyük bankası haline geldiklerini kaydeden Yıldırım, "Ağustos, Eylül, Ekim aylarında hiçbir şey olmamış gibi, o günler yaşanmıyormuşçasına hareket ettik. Sizlere daha çok kredi kullandırmaya özen gösterdik. En zor zamanda dahi faiz oranlarını artırmadık. Yurt dışında da iyi bir çalışma gerçekleştiriyoruz. Yurt dışı fonlamayı önemsiyoruz. Türkiye'nin Dünyadan kaynak getiren 7. bankasıyız. Aktif büyüklükte ise 10. sıradayız. Gelinen süreçte 2017-2018'de değişim dönüşüm geçirdik. 2017 hazirandan itibaren ihracatçılarımızla doğrudan çalışmaya, teminat mektubu olmadan kredi kullandırmaya döndük" diye konuştu.
 
"Ege ihracatının yüzde 33'ünü finanse ediyoruz"
Türkiye'de Eximbank'ın tüm işlerini yürüten 15 şube ve 14 irtibat bürosunun bulunduğunu belirten Yıldırım, ihracatçılara daha yakın çalıştıklarını ifade etti. İhracatın 2017'de 10.2, 2018'de 7.1 büyüdüğünü belirten Yıldırım, "İhracat artışı üzerinde doğal bazında reel olarak daha fazla finansman sağlamak istiyoruz. Biz Eximbank olarak 2017'de yüzde 19, 2018'de yüzde 12.5 artış sağladık. 2019 için kendimize yüzde 10 artış hedefi koyduk. İhracatınızı yüzde 10 artırırsanız biz de bu yüzde 10'u yukarı çekeriz. Eximbank olarak Türkiye ihracatının yüzde 26'sını finanse ediyoruz. Ege Bölgesinde bu oran yüzde 33 olmuş. Yani Ege Bölgesindeki ihracatın üçte birini biz finanse ediyoruz. Ege'deki ihracatçıların yüzde 45'i ile çalışıyoruz, destek sağlıyoruz" şeklinde konuştu.
 
Kredi kullandırmak için kendilerine yeni alanlar aradıklarını, bu kapsamda kadın girişimci ihracatçılara toplam 200 milyon dolar ve 100 milyon TL kaynak ayırdıklarını ifade eden Yıldırım, bu kaynağı kadın girişimci ihracatçılara düşük faizle kullandırdıklarını ve pozitif ayrımcılık yaptıklarını vurguladı.

"Sigorta yaptıran ve kur riski almayan işletmelerimizle daha çok çalışacağız"
Kurun dalgalandığı zamanlarda tüm şirketlerin zarar gördüğünü, 2018 yılı Mayıs ayından itibaren bütün kredileri istenilen yabancı para cinsinden verdiklerini dile getiren Yıldırım, şöyle devam etti:
 
"Kur riskinden kaçınma enstrümanları hizmetini de veriyoruz. Neredeyse işi, maliyetinin altında yapıyoruz. Kur riski almayın. Önümüzdeki dönemde sigorta yaptıran ve kur riski almayan işletmelerimizle daha çok çalışacağız. Kendi alacağını sigorta etmiyorsa, alacağı umurunda değilse ben nasıl para vereyim mantığıyla hareketle önümüzdeki dönem-ki sistemi de öyle dönüştürüyoruz- alacak sigortası yapan ve kur riski almayanla daha çok çalışacağız."
 
   
P
S
Ç
P
C
C
P
28
29
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31
1
2
3
4
5
6
7
8
9


Etkinliklerinizi etkinlik@izmir.com.tr
e-posta adresimize gönderin, yayınlayalım..