KENT REHBERİ

• Nöbetçi Eczaneler
• İzmir Hakkında
• Turizm ve Seyahat
• Konsolosluklar
• Muhtarlıklar

YENİ ÇIKAN KİTAPLAR

Empedokles'in Dostları
Ben Ben - Ölümle On Yedi Karşılaşma
Hayatının Anlamı Kaybettiğin Yerde
Modern Sanatın Kısa Öyküsü
Ses ile Yankı Arasında

HAFTANIN KİTABI

Var mısın? - Güçlü Bir Yaşam İçin Öneriler“Gençliğimde gergin, stresli, mutsuz günlerim çok oldu. Kendimi suçlu hissettiğim, değersiz gördüğüm dönemler yaşadım. Şimdi hayatım anlamlı, coşkulu ve şükür duygusuyla dopdolu... Neden? İçinde yaşadığım koşulların iyileşmesind


  Bahar Aylarının Güzelliğini Alerjiye Kurban Etmeyin 31.03.2019 / 08:00  
 
Bahar Aylarında Alerjiye Dikkat
 
Bahar aylarının gelmesiyle alerjik bünyelerin önlem alması gerektiğini belirten Op. Dr. Aras Saklamaz, ‘göz alerjisi bahar aylarında oldukça sık karşımıza geçiyor. Bahar aylarının kabusa dönüşmemesi için alerjiye karşı önlem almalıyız’ dedi.
 
Baharın gelmesiyle göz alerjilerinin artış gösterdiğini ifade eden Atagöz Göz Hastalıkları Dal Merkezi Göz Hastalıkları Uzmanı Op. Dr. Aras Saklamaz, ‘Göz alerjisi (alerjik konjonktivit) oldukça sık görülür. Göz, kendini rahatsız eden bir madde (alerjen) ile karşılaştığında ortaya çıkar. Göz bu durumda alerjen ile mücadele etmek için histamin denen bir madde salgılar. Bu da gözün yüzeyindeki konjonktiva denen, göz akının ve göz kapaklarının içini örten zarda kızarıklık, ödem ve kaşıntıya yol açar. Gözde sulanma, yanma ve ışığa hassasiyet de eşlik edebilir. Bu durum insandan insana bulaşıcı değildir’ diyerek göz alerjileri hakkında bilgi verdi.
 
Göz Alerjisinin Nedeni Nedir?
 
Göz alerjisi olanlarda genellikle saman nezlesinin de bulunduğunu söyleyen Op. Dr. Aras Saklamaz, ‘ ‘göz alerjisi genellikle saman nezlesi denen burun tıkanıklığı, akıntısı ve kaşıntısının yer aldığı bir durumla beraber görülebilir (alerjik rinokonjonktivit). Bu durum genelde sezonsal ve geçicidir. Alerjinin nedeni genellikle tozlar, küf, ağaç veya çim polenleri, sigara dumanı, parfüm ve ev kimyasalları, bazı ilaçlar veya gıdalar olabilir. Alerjen tespit edilemez ise durum daha da ağır bir hal alabilir’ dedi.

Yıl Boyu Devam Edebilir
 
Kronik alerjinin yıl boyu devam edebileceğini dile getiren Dr. Saklamaz, ‘Akut alerji genelde alerji sezonunda görülür. Gözlerde sulanma, kaşıntı, yanma ve göz kapaklarında ödem eşlik eder. Kronik alerji daha az görülen ve yıl boyu görülebilen tiptir. Etken genellikle tozlar ve yiyeceklerdir. Yanma, kaşıntı ve ışık hassasiyeti ön plandadır’ dedi.
 
Göz Damlası Da Alerji Yapabilir
 
Göz damlasının sürekli kullanımda alerji yapabileceğine dikkat çeken Op. Dr. Aras Saklamaz, ‘Sürekli göz damlası kullananlar ilacın içindeki koruyucu maddelere karşı alerji gösterebilirler. Bu durumda varsa eğer koruyucu içermeyen, tek dozluk flakonlarda göz damlaları tercih edilmelidir’ dedi.
 
Alerjinin Kalıtsal Geçişi Vardır
 
Alerjinin kalıtsal geçişine vurgu yapan Göz Hastalıkları Uzmanı Op. Dr. Aras Saklamaz, ‘Alerjinin kalıtsal geçişi vardır. Ebeveynlerinin ikisinde de alerji olanlarda birinde olana göre daha fazla görülmektedir’ uyarısında bulunarak şu bilgileri verdi;
 
Çocuklarda ve Gençlerde Daha Sık Görülür
 
Her yaşta görülebilmekle beraber çocuk ve gençlerde daha sıktır. Tanısı genellikle klinik durum ile konulsa da deri testleri, kan testleri ve bazen göz konjonktivasından alınan biyopsiler tanıda gerekebilir.
 
Göz Alerjisinin Tedavisi Nedir?
 
Tedavide öncelikle alerjenden uzak kalmak yer alır. Havada polen miktarı arttığı dönemlerde pencereler kapalı tutulmalıdır. Evde toz kaynakları uzaklaştırılmalıdır. Evin içinde hava temizleyicileri kullanılabilir. Her türlü boya, kimyasal ve parfümden uzak durulmalıdır. Gözleri kaşımamak ve bunun için soğuk kompresi göz kapakları üzerine uygulamak yardımcı olacaktır. Bunların yetmediği durumlarda göz doktorunu ziyaret şarttır. Göze damlatılacak birtakım damlalar rahatlama sağlayacaktır. Bunun için anti-histaminik damla ve bazen ağızdan ilaç almak gerekebilir. Yine bazen kısa süreli kortizon içeren damlalar kullanılabilmektedir.
 
Alerji tekrarlarla giden bir durumdur. Tekrar tetiklendiğinde aynı yaklaşım ile tedavisi gerekir. Tekrarın önlenmesinde en faydalısı, saptanabilirse alerjene teması ortadan kaldırmak olacaktır.
 
   
P
S
Ç
P
C
C
P
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14


Etkinliklerinizi etkinlik@izmir.com.tr
e-posta adresimize gönderin, yayınlayalım..