İzmir Hakkında
Turizm ve Seyahat
Tur Otobüsleri
Oto Kiralama
Taksi Durakları
Önemli Telefonlar
Nöbetçi Eczaneler
Konsolosluklar
Muhtarlıklar
Bankalar
NoterlerPazar


Pazartesi


Salı  Türkiye`nin İlk Tüp Bebeği 28 Yaşında 20.04.2017 / 11:00  
  Türkiye’nin ilk  tüp bebeği Ece Çokar, bundan 28 yıl önce 18 Nisan 1989’da dünyaya geldi. Ege Üniversitesi Tüp Bebek Merkezi’nde dünyaya gelen Ece, bugün 28 yaşında ve annesi ile birlikte avukatlık yapıyor. 
Türkiye'de ilk tüp bebek uygulamasını gerçekleştiren Ege Üniversitesi Kadın Hastalıkları ve Doğum Anabilim Dalı Öğretim Üyesi Prof. Dr. Erol Tavmergen ve Prof. Dr. Ege Nazan Tavmergen , 18 Nisan 1989'da Türkiye'nin ilk tüp bebeği olarak Ege Üniversitesi Tüp Bebek Merkezi'nde dünyaya gelen Ece'nin gayet sağlıklı ve başarılı şekilde hayatını sürdürdüğünü söylediler.
 
Ece ve ailesiyle hala görüşmeye devam ettiğini ifade eden Prof. Dr. Erol Tavmergen, “O zamanlar için konuşursak tüp bebek çok yeni ve  pahalı bir tedaviydi. Türkiye’de o zamana kadar uygulanan herhangi bir şey yoktu. Kuruluş aşamasında burada Prof. Dr. Refik Çapanoğlu hoca ile birlikte halka farkındalık çalışmaları sürdürüyorduk.  Çünkü bu konu Türk halkına çok yabancı bir şeydi. Ayrıca dünyada da yeniydi. Bunu duyanlardan bir tanesi Ece’nin annesiydi. İstanbul’dan gelmişti ve  tanışmamızdan yaklaşık altı ay sonra  tüp bebek merkezimiz kuruldu. Öncesinde de birçok faaliyetimiz sürüyordu. Fare deneyleri ve  laboratuvar kurulması gibi çalışmalarımız vardı. Epey bir süre fare embriyoları üzerinde çalışmalar yaptık. Ece’nin annesinin de bulunduğu ilk 7 grupluk bir çalışmada 2 grup başarılı sonuç verdi. Ece ilk çocuk oldu.18 Nisan 1989’da doğdu. 2 Mayıs 1989’da da diğer başarılı sonuçtan ikizler doğdu. Bunlarda İstanbullu bir çiftti,  Kudret ve Aykut adında ikiz bebekleri oldu. Ece İngiltere’de Oxford Üniversitesi’nde  hukuk eğitimi aldı. Şimdi İstanbul’da annesi ile birlikte avukatlık yapıyor. Ece ve ailesi ile hala görüşüyoruz. Ece’nin özelliği Türkiye’de uygulanmış ve doğmuş ilk tüp bebek olması” diye konuştu.
Ege Üniversitesi Tüp Bebek Merkezi'nin  Türkiye’de kurulan ilk tüp bebek merkezi olduğunu söyleyen Prof. Dr. Erol Tavmergen,   “Daha sonra İstanbul’da özel bir hastanede tüp bebek merkezi kuruldu. Şimdi  Türkiye’de bir çok ilde tüp bebek merkezleri  hizmet veriyor. O zaman kullanılan malzemeler tek kullanımlık malzemelerdi ve Türkiye’ye ithal edilmiyordu. Ben fareleri bile el bagajımda getirmiştim. Şu an Türkiye’de bulunan bir çok ilaçları biz çantamızda getirmiştik. Önceleri,  yaygın inanış ve konuya yabancı olmaktan dolayı yumurta ve sperm başka çiftlerden alınıyormuş algısı vardı. Gerek yumurta gerek sperm ve gerekse rahim çifte ait olmak zorunda ki başka türlüsü yasal değil. Doğumların tamamını sayamadık çünkü bazı çiftlere başarılı sonuçlar verdikten sonra ulaşamıyoruz. Bilinmesini istemiyorlar.  Bu yüzden elimizde sağlıklı  bir istatistiksel veri yok.  Sadece bir ayda ortalama 230 civarı operasyon yapıyoruz. Bunlardan ortalama 50 kadar doğumun gerçekleşmesi mümkün ki bu da yılda 600 kadar doğumun gerçekleşmesi demektir” diye konuştu.
 
Prof. Dr. Ege Nazan Tavmergen ise  “Vurgulamamız gereken şey şu o dönemin teknolojisi ile şimdinin teknolojisi arasında çok fark var. Örnek vermek gerekirse o zaman embriyoları hassas tartılarda tartıyorduk. Şimdi anahtar teslim laboratuvarlar var. Şimdi vakasına göre bireyselleştirilmiş şekilde uygulanıyor. Birçok gelişmiş yöntem var. Teknoloji sayesinde bir çok parametreyi değerlendirdikten sonra başarılı sonuçlar almak mümkün. Ege Üniversitesi Tüp Bebek Merkezi şu an Türkiye’de en yoğun çalışan tüp bebek merkezi. Embriyo başına gebelik ihtimali yüzde 35 civarı iki embriyoda bu şans iki katına çıkıyor” diye konuştu.
 
   
P
S
Ç
P
C
C
P
25
26
27
28
29
30
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
1
2
3
4
5
6