İzmir Hakkında
Turizm ve Seyahat
Tur Otobüsleri
Oto Kiralama
Taksi Durakları
Önemli Telefonlar
Nöbetçi Eczaneler
Konsolosluklar
Muhtarlıklar
Bankalar
NoterlerSalı


Çarşamba


Perşembe  ``Yeşil Binalar ve Yeşil Bina Sertifika Sistemleri`` 15.04.2017 / 10:00  
  Ege Üniversitesi’nde “Yeşil Binalar ve Yeşil Bina Sertifika Sistemleri” seminerinde konuşan Çevre Dostu Yeşil Binalar Derneği(ÇEDBİK)  Genel Sekreteri Engin Işıltan “Dünyanın nüfus artışı bu hızda seyrederse, 2050 yılında 9 milyara ulaşacak. Bu da yaşanacak yer kalmayacağı ve şehirleşmenin gittikçe artacağı anlamına geliyor. Dünya üzerinde tatlı su miktarı yüzde iki buçuk. Bu suyun binde üçü kullanılıyor. Böyle devam ederse 2025 yılında 1.8 milyar insan su kıtlığı yaşayacak” dedi.
 
Ege Üniversitesi Çevre Sorunları Uygulama ve Araştırma Merkezi’nde gerçekleştirilen seminer,  çevre dostu binalar ile ilgili çalışmalar yürüten Çevre Dostu Yeşil Binalar Derneği(ÇEDBİK)  Genel Sekreteri Engin Işıltan tarafından verildi. Işıltan, sosyal ve çevresel sorumluluk anlayışıyla tasarlanan,  ihtiyacı kadar tüketen, yenilenebilir enerji kaynaklarına yönelmiş, doğal ve atık üretmeyen malzemelerin kullanıldığı, ekosistemlere duyarlı yapılar olarak tarif edilen yeşil  bina sistemleri hakkında bilgiler verdi. 

Sera gazı kullanımının günden güne arttığını belirten Işıltan, en çok karbon salınımının konutlar tarafından oluştuğunu söyleyerek “Nüfus artışıyla göç de artacak. Nüfusun yüzde yetmişi şehirlerde olacak. Bu da daha çok bina demek. Daha yaşanılabilir, daha dayanıklı bir hayat için yeşil bina şart” diye konuştu. Çevre Dostu Yeşil Binalar Derneği’nin  sürdürülebilirliği sağlamak, ortak akıl yaratıp dağıtabilmek ve en önemlisi gelecek nesillere yaşanılabilir bir dünya bırakabilmek için kurulduğunu belirten Işıltan, “Bu hususta tasarım ve inşaat aşamasındaki binanın uygunluğunun dışında projenin anahtar teslimi sonrası devamlılığını da takip ediyoruz” diye konuştu. 

Çevre Dostu Yeşil Binalar Derneği’nin  sertifika verme aşamasında inşaat atığı, çevreye duyarlı oluşu, gürültü kirliliği, sağlıklı ve konforlu olması, konutta yaşam, yenilikçi işletme ve bakımın dışında arazi, su, yerli malzeme, malzeme ve kaynak kullanımı gibi koşullar aradıklarını söyleyen Işıltan, “Yapılarda ithal mal kullanımına sertifika vermeyerek yerli malını kullanmaya ve hatta en yakın üreticiden temin ettirmeyi  teşvik ediyoruz. Bu şekilde ekonominin ulusal sınırı aşmamasını sağlıyoruz” dedi.

Panelin sonunda Ege Üniversitesi Çevre Sorunları Uygulama ve Araştırma Merkezi Müdürü Prof. Dr. Nuri Azbar, Engin Işıltan’a “Teşekkür Belgesi” verdi.
 
   
P
S
Ç
P
C
C
P
25
26
27
28
29
30
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
1
2
3
4
5
6