KENT REHBERİ

• Nöbetçi Eczaneler
• İzmir Hakkında
• Turizm ve Seyahat
• Konsolosluklar
• Muhtarlıklar

YENİ ÇIKAN KİTAPLAR

Deli Tarla
Hayvanlar Senfonisi
Asi Kızlara Uykudan Önce Hikayeler: Türkiye'den 100 Olağanüstü Kadının Masalı
Hayal
Gece Yarısı Güneşi

HAFTANIN KİTABI

Bir Ömür Nasıl Yaşanır?Daha anlamlı yaşamak için İlber Ortaylı'dan tavsiyeler:

“Cesur olun. Kendinizi rahat hissettiğiniz alanın dışında pencereler açın. Farklı dünyalarla ancak böyle tanışırsınız. Ben hep yerimde dursaydım, dünyamı değ
29 Ekim`i Kutluyoruz - İlk Kurşun / Hasan Tahsin

Tür : Tiyatro
Yazan : Özgürefe Özyeşilpınar
Yönetmen : Özgürefe Özyeşilpınar
Oyuncular : Özgürefe Özyeşilpınar
 
Konusu :
 
29. Ekim Cumhuriyet Bayramı Etkinlikleri kapsamında;
  
‘Vatan; o her şeydir. Cemiyet ve milletin sığınağı, tarihin sebebidir. Ona hizmet, onun yükselmesi yolunda çalışmak, mukaddes bir borç, yüksek bir gayedir...”
 
1888'de Selanik'te başlayıp, 15 Mayıs 1919'da İzmir'de, teslimiyet dayatmasına inat Emperyalizme karşı ilk kurşunu sıkarak, son bulan vatansever bir ömrün hikâyesi:
Kurtuluş mücadelemizin 101. yılını kutladığımız şu günlerde, kutsal mücadelemizin gizli kahramanlarından Osman Nevres'in, herkesin bildiği adıyla ‘‘Gazeteci Hasan Tahsin'' in hayatını anlatan ‘‘İlk Kurşun - Hasan Tahsin'' adlı oyunumuz kurtuluş tarihimizin kuytuda kalan yönlerine bakmamızı sağlayan, 2 perdelik belgesel nitelikli, tarihi bir ahde vefa oyunu: Dünü, bu günü ve kendimizi sorgulatmayı amaçlayan oyun, yüz yıllık demokrasi mücadelemizde yolun neresinde olduğumuzu gösterir bir ders niteliğinde:
 
1800'lerin sonları itibariyle “Hasta Adam” olarak anılmaya başlayan Osmanlı İmparatorluğunun Emperyalist batı tarafından talan edilirken, içte ve dışta verilen mücadeleleri, yapılan fedakârlıkları, dönemin siyasi ve toplumsal portresi ile birlikte gözler önüne seren oyun ayrıca; II. Meşrutiyet'in ilanı, 31 Mart Vakası, Babıali Baskını, Trablusgarp ve Balkan Savaşları ile Mondros Antlaşması'nın imzalandığı süreçte perde arkasında yaşananları da resmetmekten geri kalmıyor:.
Yaşar Aksoy'un “Yürekler Selanik” adlı kitabı merkez alınarak yazılan oyunda ayrıca çok sayıda kaynakçadan, “Hasan Tahsin” in kendi yazıları ve mektuplarından ve önemli tarihçilerden yararlanılmıştır. Bizlerin bildiği adıyla “Hasan Tahsin” in ne denli hümanist, sosyalist, milliyetçi, vatanperver bir devrimci olduğu anlatılan oyunda ayrıca İzmir'in işgal edildiği güne dair bugüne dek hiç bilmediklerimizi de sahne üzerinden gözler önüne seriyor.
 
Kapasite 355 kişi.

Ücretsiz QR kod biletlerinizi kultursanat.izmir.bel.tr adresinden temin edebilirsiniz.
 
Süre: 2 perde (120 dk)
Müzik Direktörü: Murat Ergin
Işık tasarım: Kemal Yiğitcan
Görüntü Görsel Tasarım: Nilay Adamcıl
Dekor tasarım: Cenan Bal
Kostüm Tasarım:  Nilüfer Adman
Efekt Tasarım: Emre Altaç
Müzik - Efekt Uygulama: Ece Aksel
Işık Uygulama: Şahin Akbaba
Video Görsel Uygulama: Şahin Akbaba
Stüdyo kayıt: Alp Yenier's Studio
Afiş tasarım: Nilay Adamcıl
Fotoğraflar: Bekir yeşiltaş
Dış Ses: Gülsen Tuncer 
Yönetmen yardımcıları: Gamze Durmuş, Ethem Erten Kırk
 
 ÖZGÜREFE ÖZYEŞİLPINAR
 
1977 İzmir doğumlu. İzmir Dokuz Eylül Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi, Tiyatro Bölümü mezunu; oyuncu, yönetmen, senarist, söz yazarı ve besteci... Tiyatro Nil'in kurucusu...
 
'Merkez Espri Komitesi', 'Yaz Festival Oyuncuları', 'Teatro Alba', 'Semaver Kumpanya Oyuncuları' gibi gruplardave 8 sezon İ.B.B. Şehir Tiyatrolarında oyunculuk yaptı. Şehir Tiyatroları 25.Genç Günler Kapsamında John Patrick Shanley'in 'Kirli Hikâye' adlı oyununu, Tiyatro Nil çatısı altında 'Anlat Bana Şahmeran' adlı çocuk oyunu ile 'Antonius, Kleopatra Arada Bir Cesar' adlı oyunları yönetti.
 
Paul Bargetto, Ali Taygun, Hakan Altıner, Kenan Işık, Şükrü Türen, Mihai Maniutiu, Engin Uludağ, Haldun Dormen, Işıl Kasapoğlu, Ragıp yavuz, Mazlum Kiper, Ergün Işıldar, Cem Karakaya, Metin Arslan, Bülent Emin Yarar, Ali Sürmeli gibi birçok yönetmenle çalıştı.
 
'Aynalı Tahir', 'Karakolda Ayna Var', 'Küçük Besleme', 'Her şey Aşk İçin', 'Aşka Sürgün', 'Esir Şehrin İnsanları', '29-30',
'Arka Sokaklar' ve 'Kaçak' gibi birçok televizyon dizisinde, 'Aktör Eskisi', 'Kız Taşı', 'Şahmeran' gibi televizyon filmlerinde ve 'Bana Şans Dile', 'Deli Dumrul Kurtlar Kuşlar Alemi' adlı sinema filmlerinde oynadı. Ayrıca TRT Genç Sinemacılar programına yazıp yönettiği 'Son Nokta' adlı kısa filmle ödül aldı.
 
2016-18 arası, 2 sezon Ankara Birlik Tiyatrosu'nda 'Bir İsyancının Savunması' adlı oyunda başrol oynadı. Bir sezon Dilek Türker Tiyatro Ayna çatısı altında 'İstanbul'un Gözleri Mahmur' adlı oyunda Dilek Türker ile başrolü paylaştı.
 
2018'de Tiyatro Nil'i yeniden hayata geçirerek, Ataol Behramoğlu'nun aynı adlı şiir kitabını oyunlaştırarak, "Bebeklerin Ulusu Yok" adlı oyunla serüvenine devam etmeyi seçti.

Bilet satış noktaları : Ücretsiz

P
S
Ç
P
C
C
P
25
26
27
28
29
30
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
1
2
3
4
5
6


Etkinliklerinizi etkinlik@izmir.com.tr
e-posta adresimize gönderin, yayınlayalım..