KENT REHBERİ

• Nöbetçi Eczaneler
• İzmir Hakkında
• Turizm ve Seyahat
• Konsolosluklar
• Muhtarlıklar

YENİ ÇIKAN KİTAPLAR

Var mısın? - Güçlü Bir Yaşam İçin Öneriler
Eski Dünya Seyahatnamesi
Bir Narsisin Gölgesinde On İki Ay
Engel - Bir Emir Timur Hikayesi
Sevmek Yetmez - Çocuk Yetiştirmedeki Eksik Parça

HAFTANIN KİTABI

Hayal

Ayşe Kulin, Dönüş'ün ardından yeni kitabı Hayal'de 1983'ten bu yana yaşamında yer alan renkli olaylara ve ilginç anekdotlara yer veriyor. Bu kitapta yazarlık hayaliyle başlayan bir yaşamın günümüze uzanan renkli görüntüleri yer alıyor. Özgün çizimler
Kültürpark Hazine Avı

 
Hazine Avı Türkiye'nin en köklü fuarı İzmir Enternasyonal Fuarı'nda olacak! Bu sene 88. kez kapılarını açacak olan İEF'te Kemeraltı Sokağı'yla birlikte Kültürpark Hazine Avı da yapılacak. Yine sınırlı sayıda satılacak olan biletler için geç kalmayın...

"İpek Yolunun İzinde" bu yıl İEF'in konuk ülkesi Çin'i, kentimizin en değerli alanlarından Kültürpark'ta keşfedeceğiz.


Program
14.00 - Kayıt
16.00 - Bilgilendirme
16.15 - İlk Şifrelerin Dağıtımı
16.30 - Oyunun Başlaması
19.30 - Oyunun Bitişi
20.00 - Ödül Töreni

Dikkat: Etkinliğe katılım 200 takım ile sınırlıdır. Biletler tükendiğinde ek kontenjan açılmayacaktır.

Biletler
Kişi başı 20 TL'dir. Takımınız en az 2, en fazla 5 kişiden oluşabilir.
Bilet fiyatına etkinlikteki tüm faaliyetler ve sizlere dağıtılacak tişörtler dahildir. Etkinliğe katılacaklar İEF'e giriş için ayrı bir ücret ödemeyecektir.

Bilmeniz Gerekenler
-Etkinliğe takım olarak katılmalısınız.
-Takımınızı 2-3-4-5 kişiden oluşturabilirsiniz, güçlü bir takım kurmak için farklı mesleklerden kişiler bulmanızı tavsiye ederiz.
-Bilet satış ekranında takımınızdaki kişi sayısını seçip, tüm katılımcıların bilgilerini doldurup satış işlemini tamamlayabilirsiniz.
-18 yaşından küçükler, etkinliğe ailesiyle birlikte katılabilir.
-13 yaşından küçükler için bilet almanıza gerek yok.
-Biletleri yalnızca Biletino sitesinden online olarak satın alabilirsiniz.
-Bilet satın aldıktan sonra gelen e-postadaki bilgileri saklamalısınız.
-Bu sefer buluşma yerimiz Kültürpark içinde yer alan Uzun Havuz alanı (Kemeraltı Sokağı) olacak, oyun başlamadan önce mutlaka kaydınızı yaptırmalısınız.


Hikaye
Doğu'da Cava ve Sumatra'dan, Batı Afrika kıyılarına, Umut Burnu'nun çevresinden, Antarktika'ya hatta bazı tarihçilere göre Amerika'ya kadar gidip gelmiştir Çeng Ho (Zheng He/Jung Ha / ??) . Tam yedi büyük yolculuğa çıkmış diye yazar kitaplar. İpek Yolu artık Çin hükmünden çıktığında; ülkesi eski görkemine kavuşabilsin diye yeni ticaret rotaları aramıştır. O gün bilinmeyen birçok liman, ada, rota ve gemi tasarımı bugün onun adı ile anılır. Bulunmaz hazineler toplayıp getirmiştir diye anlatılır hem de otuzdan fazla ülkeden, bu hazinenin büyük kısmı bugün bile Çin'de sergilenmektedir. Fakat pek bilinmeyen bazı kaynaklar, Çeng Ho'nun sekizinci bir yolculuğa çıktığını anlatır: Çeng Ho'nun son yolculuğu. Bu son yolculuğunda ise gezdiği ülkelerden kendi için topladığı hazinesini sakladığına inanılır; soyunun devamı olmadığı için mirasını en az kendi kadar büyük bir kâşif bulsun diye de bu rota boyunca ipuçları bırakmıştır. Ondan sonra gelen büyük kâşiflerin hiç biri bu hazineyi bulamamıştır; ne Kristof Kolomb ne de Vasco da Gama, onun çıkardığı rotaların sınırlarına ulaşacak  kadar gezmiştir, kumanda ettiği boyutta gemiler ve filolara sahip olmuştur, bıraktığı ipuçlarına ulaşabilmiştir. Bunun en önemli sebebi elbette: ipuçlarını karada değil, denizlerde aramaları olarak gösterilebilir. Artık biliyoruz ki ömrünün tamamına yakınını yüz metreden daha uzun, onlarca gemilik filosu ile okyanuslara açılarak geçiren Çeng Ho, son yolculuğuna; belki de denize açılmasının en büyük sebebi olan, İpek Yolu'nu takip ederek başlamıştır. Dolayısıyla hem bıraktığı ipuçları hem de büyük hazinesi karada, hem de çok yakınımızda bulunmaktadır. Biz büyük tehlikeler göze alarak modern çağın siz muhteşem kâşifleri için ilk ipucunu İpek Yolu'ndan şaşan sapa patikalardan birinin ucunda, deniz kıyısında bir babanın dibinde bulduk, belirtmeliyim ki harcadığımız çaba da vakit de yadsınacak gibi değildi. Şimdi de bunu sizin ile paylaşıyoruz ki başladığımız işin sonunu getirebilin: "Ucu bucağı olmayan bu dünyanın, önünü sonunu bulmaya çabaladığım haybeye seyahatlerim bana birkaç önemli ders verdi: bir denizci fırtınadan şüphe ediyorsa en azından 14 gün bekleyip izlemelidir denizi, bir seferden döndü mü en az 9 ay uzak durmalıdır denizden, 19 yıl seyahat ettikten sonra da artık bilmelidir ki emeklilik vaktidir; ayrıca seyahatinde ziyaret edeceği limanların bir gün gelip de tek bir büyük meydanda toplanacağına dair şüphesi varsa en başından çıkmamalıdır yola"

Eminiz ki sizin dehanız bir sonraki adımın ne olduğunu çözmeye kadirdir; bugün İzmir'de belki de zamanının İpek Yolu'nu andıran bu büyük fuara katılımınınızın sebebi de pekala bu değil mi zaten? Hadi düşün yola, rakibiniz çok, vaktiniz kısa!

 

Aralık'19
P
S
Ç
P
C
C
P
24
25
26
27
28
29
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31
1
2
3
4
5


Etkinliklerinizi etkinlik@izmir.com.tr
e-posta adresimize gönderin, yayınlayalım..