KENT REHBERİ

• Nöbetçi Eczaneler
• İzmir Hakkında
• Turizm ve Seyahat
• Konsolosluklar
• Muhtarlıklar

YENİ ÇIKAN KİTAPLAR

Deli Tarla
Hayvanlar Senfonisi
Asi Kızlara Uykudan Önce Hikayeler: Türkiye'den 100 Olağanüstü Kadının Masalı
Hayal
Gece Yarısı Güneşi

HAFTANIN KİTABI

Bir Ömür Nasıl Yaşanır?Daha anlamlı yaşamak için İlber Ortaylı'dan tavsiyeler:

“Cesur olun. Kendinizi rahat hissettiğiniz alanın dışında pencereler açın. Farklı dünyalarla ancak böyle tanışırsınız. Ben hep yerimde dursaydım, dünyamı değ
3. Foça Uluslararası Arkeoloji ve Kültürel Miras Belgesel Film Günleri

 
Bu yıl sanal ortamda izleyiciyle buluşacak olan “3. Foça Uluslararası Arkeoloji ve Kültürel Miras Belgesel Film Günleri”, “Başroldeki Kadınlar: Puduhepa'nın Mirası” başlığıyla kadın temasını kültürel miras ve arkeolojiyle bir araya getirerek 22-25 Ekim tarihleri arasında izleyiciyle buluşmaya hazırlanıyor. Dört (4) gün boyunca yerli ve uluslararası yönetmenlere ait 14 belgesel, atölye ve söyleşilerle izleyici karşısına çıkacak Foça Film Günleri programının detayları www.focafilmgunleri.org'da paylaşılacak.

“Hangi zincirin halkasıyım
hangi halkanın yarası
ve hangi çağın adı?
artık Puduhepa deyin bana ve mührümü geri verin
mührümü geri verin”
(Zeren Keziban Karaaslan)

“Başroldeki Kadınlar: Puduhepa'nın Mirası” teması Anadolu tarihi açısından önemli bir figür olan Hitit kraliçesi Puduhepa, (tarihin ilk barış anlaşması olarak bilinen Kadeş Antlaşması'nda mührü bulunmaktadır) ilham alınarak belirlenmiştir. Bu bağlamda belgesel film başta olmak üzere, tüm kültürel alanlarda “yol gösteren kadınlar”ın yaptığı katkılar vurgulanmak istenmiştir.

Internet üzerinden izleyebileceğiniz 14 belgeselin yer aldığı Foça Film Günleri'nin programında; Türkiye'den 6 film, 7 farklı ülkeden (A.B.D., Dominik Cumhuriyeti, Fransa, Hindistan, İsrail, İspanya, Yunanistan) 8 film var. Programda çoğu ödül almış filmlerle genç yönetmenlerin filmlerinin yanısıra, Sundance, Edinburgh ve Tribeca gibi dünyadaki önemli belgesel film festivallerine katılan filmler yer almaktadır. Kadın konulu, kadın yapımı filmlerin en büyük dağıtımcısı ‘Kadınlar Film Çekiyor' (Women Make Movies)'dan destek alan ünlü belgesel yönetmenlerinin filmleri de gösterilecektir. Sinema havası yaratmak için filmler Ekim ayında 23-25 arasındaki günlerde belli saatlerde ‘Foça Film Days' YouTube kanalında gösterilecek ve gösterimlerden sonra yönetmenler ve yapımcılar ile çevrimiçi sohbetler yapılacaktır.

Arkeoloji ve kültür mirası konulu fotoğraf sergisi ise, 22 Ekim'deki Çevrimiçi açılışta gösterilecek ve daha sonra focafilmgunleri.org web sayfamsında bir ay boyunca sergilenecektir. 

P
S
Ç
P
C
C
P
25
26
27
28
29
30
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
1
2
3
4
5
6


Etkinliklerinizi etkinlik@izmir.com.tr
e-posta adresimize gönderin, yayınlayalım..