KENT REHBERİ

• Nöbetçi Eczaneler
• İzmir Hakkında
• Turizm ve Seyahat
• Konsolosluklar
• Muhtarlıklar

YENİ ÇIKAN KİTAPLAR

Var mısın? - Güçlü Bir Yaşam İçin Öneriler
Eski Dünya Seyahatnamesi
Bir Narsisin Gölgesinde On İki Ay
Engel - Bir Emir Timur Hikayesi
Sevmek Yetmez - Çocuk Yetiştirmedeki Eksik Parça

HAFTANIN KİTABI

Hayal

Ayşe Kulin, Dönüş'ün ardından yeni kitabı Hayal'de 1983'ten bu yana yaşamında yer alan renkli olaylara ve ilginç anekdotlara yer veriyor. Bu kitapta yazarlık hayaliyle başlayan bir yaşamın günümüze uzanan renkli görüntüleri yer alıyor. Özgün çizimler
İzmir Ulaşım Hackathonu

 
İzmir Büyükşehir Belediyesi'nin desteklediği İzmir Ulaşım Hackathonu 6-7 Mart tarihlerinde Havagazı Fabrikası'nda düzenlenecek. Amaç kentteki raylı ulaşım sistemi için yenilikçi fikirler üretirken kentin girişimcilik eko sistemini desteklemek ve ekonomik büyümeyi teşvik etmek.

Akıllı ulaşım sistemi için yenilikçi fikirler üretirken kentin girişimcilik eko sistemini desteklemek ve ekonomik büyümeyi teşvik etmek amacıyla 6-7 Mart tarihlerinde İzmir Ulaşım Hackathonu (yazılım maratonu) düzenleyecek. İzmir Büyükşehir Belediyesi'nin desteklediği etkinlik Avrupa Birliği'nin (AB) finanse ettiği İzmir Yenilik Merkezi'nin faaliyetleri kapsamında yapılacak. Havagazı Fabrikası'ndaki etkinliğin ev sahipliğini Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı, İzmir Ticaret Odası ve Birleşmiş Milletler Kalkınma Programı (UNDP) üstlenecek. İzmir Metro A.Ş. etkinliğe açık veri desteği sağlayacak.

Maratona İzmir'de ulaşıma yön verecek çözümler üretmeyi hedefleyen yazılımcılar, mühendisler, tasarımcılar ve girişimciler 4-6 kişilik ekiplerle katılabilecek. Maraton bu alanlarda eğitim gören öğrencilere de açık olacak. Etkinliğin yarışma kısmı 24 saat sürecek.

Danışmanların (mentör) desteğiyle yarışacak ekiplerden  sürdürülebilirliği, sosyal faydayı ve erişilebilirliği ön plana çıkaracak fikir ve çözümler üretmeleri isteniyor. Ekiplerden beş vagonlu araçlar duraklara yaklaşırken yolculara hangi vagonda ne kadar boş yer olduğu en az maliyetle nasıl bildirilebileceği, makinist kontrolüyle yapılan frenlerde enerji tasarrufu nasıl sağlanabileceği, olası bir yangında duraklardan insanlar nasıl hızlı ve etkin biçimde tahliye edilebileceği, İzmir raylı ulaşım sistemlerinde sürdürülebilirlik ve erişilebilirliğin nasıl sağlanabileceği ve İzmir Metro A.Ş.'nin verilerinden hareketle raylı sisteme nasıl yenilikçi çözümlerin getirilebileceği konularında çözümler bekleniyor.

Maratonun sonunda tüm ekipler, ürettikleri fikirlerin ve projelerin sunumunu yapacak. Uzman isimlerden oluşan jürinin değerlendirmesiyle ilk üç ekip belirlenecek. Birinci ekibe 15 bin TL, ikinci ekibe 10 bin TL, üçüncü ekibe 5 bin TL ödül verilecek. Ödül törenini Mert Fırat ve Toprak Sergen sunacak.


İzmir Yenilik Merkezi faaliyetleri kapsamında, ulaşım için yenilikçi çözümler üretmek isteyen, yeniliğe ve kodlamaya ilgi duyan mühendis, tasarımcı ve öğrenciler için başvuru adresi: www.izmirhackathon.com


Hackathon Temaları

1 - Beş ve yedi vagonlu araçlar duraklara yaklaşırken yolculara hangi vagonda ne kadar boş yer olduğunu en az maliyetle bildiren çözümler
2 - Makinist kontrolü ile yapılan frenlerde enerji tasarrufu için yenilikçi çözümler
3 - Olası yangın durumlarında metro istasyonlarından insanların en erken ve etkin biçimde tahliye edilebilmelerine dair yenilikçi çözümler
4 - İzmir Metro A.Ş.'nin paylaştığı API'lar kullanılarak yenilikçi çözümler
5 - İzmir raylı ulaşım sistemleri için sürdürülebilirlik ve erişilebilirlik ilgili çözümler


Katılım Koşulları:
İzmir Ulaşım Hackathon'una, yeniliğe ve kodlamaya ilgi duyan, İzmir'de ulaşıma yön verecek çözümler üretmekten keyif alacak yazılımcılar, mühendisler, tasarımcılar, teknolojistler ve ilgili bölümlerin öğrencileri, 4-6 kişilik takımlar oluşturarak katılabilirler. Takımların multi-disipliner ve birbirini tamamlayıcı yetkinliklerle kurulması önceliğimizdir. Yarışmaya 3 veya daha az yarışmacı ile katılacak takımlar ile tek başvuru yapanlar elemeyi geçmeleri durumunda  etkinlik gününde etkinlik organizasyonu tarafından eşleştirileceklerdir. Bu şartları kabul etmeyen kişi veya takımlar maratona katılamazlar. Katılacak olan kişilerin 18 yaşını bitirmiş olmaları gerekmektedir.

1- Takımlardaki bireylerin ayrı başvuru formu doldurmaları gerekmektedir.
2- Her takımda en az bir yazılımcı olması şartı aranır.
3- Her takımın bir "takım adı" seçmesi ve ayrı form dolduran her üyenin bu takım adını başvuruya belirtmesi gerekir.
4- Başvurular 24 Şubat 2020'de sona ermektedir. Ön değerlendirme sonuçları 27 Şubat'ta katılımcılara ve gruplara bildirilecektir.

Tüm sorularınızı için iletişim adresi:  izmirhackathon@gmail.com


 

P
S
Ç
P
C
C
P
27
28
29
30
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31
1
2
3
4
5
6
7


Etkinliklerinizi etkinlik@izmir.com.tr
e-posta adresimize gönderin, yayınlayalım..