KENT REHBERİ

• Nöbetçi Eczaneler
• İzmir Hakkında
• Turizm ve Seyahat
• Konsolosluklar
• Muhtarlıklar

YENİ ÇIKAN KİTAPLAR

Pencereden
Sabah Gibi Uyandıran - Toplu Şiirler
Ebeveyn Boşluğu
İstanbul Kokulu Mutfaklar 2 - Bir Masalmış Geçen Yıllar
Bi Dünya Futbol

HAFTANIN KİTABI

Son Adanın Çocukları

 “Gazetelerin birinde ‘Yeryüzü cenneti adada satılık ev' başlığı altında, adamızla ilgili övgülere yer veriliyordu. Bu gazete ilanı, yıllardır herkesten sakladığımız Son Adamızın, küçük topluluğumuzun herkes tarafından bilinmesi ve h
Gözlemevi Gezisi

 
E.Ü. Gözlemevi çocuklara yönelik gezi, oyun, deney ve seminerlerden oluşan bir eğitim programı düzenledi. Aşağıda sunulan program dahilinde geziler ve deneylerin yanısıra eğlenceli konferans ve seminerlerle, çocuklar okullarındaki derslerde gördükleri astronomi ve uzay konularını pekiştirmiş ve yerinde görmüş olacakalardır.

Bu eğitim programına 6 yaş ve üzeri öğrenciler kabul edilecektir.

Gezi boyunca yüksek lisans ve doktora öğrencileri çocuklara rehberlik edecektir. Bu deneyimli rehberlerin eşliğinde sürdürülecek gezi programında çocuklara doğrudan Doç. Dr. Hasan Ali DAL ve Doç. Dr. Esin SİPAHİ tarafından deneyler yaptırılıp, her yaş grubuna uygun eğlenceli seminerler verilecektir.

20 Ocak - 2 Şubat 2020 tarihleri arasında günübirlik eğitim gezisi, Ege Üniversitesi Gözlemevi Uygulama ve Araştırma Merkezi'nin Bornova Kurudağ'da yer alan yerleşkesinde düzenlenecektir. Gözlemevine ulaşım ücretli servislerle sağlanacaktır. Servis ücreti kişi başı (gidiş - dönüş) 20 TL olup eğitim ücretine dahil değildir. Katılımcılar başvuru formunda hangi günde katılacaklarını belirtmelidir. Kontenjan durumuna göre katılımcıların gün tercihlerinde değişiklik yapılması gerekebilir. Böyle durumlarda katılımcılarla irtibata geçilecektir. Gezi programı, ilköğretim ve orta öğretim müfredatında yer alan Astronomi konuları göz önüne alınarak, öğrencilerin yaşına uygun içerikle hazırlanmıştır. Etkinlik boyunca kurumumuz tarafından kahvaltı ya da öğlen yemeği verilemeyecek olup, katılımcıların beslenme gereksinimlerini kendilerinin tedarik etmeleri gerekmektedir.

Katılımcı öğrencilerimizin velilerinin, eğitim öncesi "Bilgilendirilmiş Onay Formunu" doldurması ve ıslak imzalı olarak kurumumuza teslim etmeleri gerekmektedir. Eğitime katılım ücreti ödemesi ve ıslak imzalı "Bilgilendirilmiş Onay Formu", eğitimin yapılacağı günün sabahında servis araçları gözlemevine hareket etmeden önce velilerden alınacaktır. Servis araçları, Ege Üniversitesi ana giriş kapısında yer alan itfaiye önünden sabha saat 10:30'da gözlemevine hareket edecektir. Kayıt işlemlerinin zamanında bitirilmesi için katılımcı öğrencilerimizin ve velilerin en geç 10:00'da hareket yerinde olmaları gerekmektedir. Ücret ödemeleri sadece nakit olarak yapılabilir, banka kartı ya da kredi kartıyla ödemeler kabul edilemeyecektir. Geri dönüş için servis araçları öğleden sonra 15:30'da Gözlemevi'nden Bornova'ya doğru yola çıkacaktır.

Gözlemevi deniz seviyesinden 630 m yüksekte yer aldığından, kış şartları nedeniyle hava koşullarının farklı olabileceği göz önüne alınarak tedbirli gelinmesi (kalın kıyafetler, hırka, bere, eldiven vb. bulundurmak) tavsiye edilmektedir.

Bilgilendirilmiş onay formuna ve kayıt formuna ulaşmak için tıklayınız.


Eğitim Programı

10:30 - Manisa Yolu'ndaki Kampüs Büyük Kapı'dan Gözlemevi'ne Hareket
11:10 - Gözlemevine Varış
11:10 - 12:10 - Konferans: “Uzayda Bir Bardak Çay İçmek İstiyorum!” (Doç. Dr. Hasan Ali DAL)
12:10 - 12:35 - Yemek Arası
12:35 - 13:45 - Gök Taşları Tanıtımı ve Müze Gezisi, Yıldızların Yaşamı ve Kara Deliklerde Işığın Bükülmesi Deneyi
13:45 - 14:45 - Foucault Sarkacı Deneyi, Güneş Saati Tanıtımı ve Deneyi (Doç. Dr. Esin SİPAHİ)
15:00 - 15:30 - Teleskop Tanıtımı ve Güneş Gözlemi
15:30 - Gözlemevi'nden Hareket
16:10 - Evka 3 Metro'ya Varış


Bilet Fiyatları:
Kişi Başı - 100.00 TL
Veli + Öğrenci - 150.00 TL
Servis Ücreti - 20.00 TL


 

P
S
Ç
P
C
C
P
27
28
29
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31
1
2
3
4
5
6
7
8


Etkinliklerinizi etkinlik@izmir.com.tr
e-posta adresimize gönderin, yayınlayalım..