KENT REHBERİ

• Nöbetçi Eczaneler
• İzmir Hakkında
• Turizm ve Seyahat
• Konsolosluklar
• Muhtarlıklar

HAVA DURUMU

Partly cloudy 24°C
Güneşli 20°C
Güneşli 20°C
Çarş. Perş. Cuma

YENİ ÇIKAN KİTAPLAR

Duman Olan Adam-Bir Modern Polisiye Klasiği
İnsanlık Suçu-1
Deniz Kurdu
R.A.L. Yeni Dünya
Geri Dönüş Yok

HAFTANIN KİTABI

Gelirken Ekmek Al

Şahin... Neredeyse hiç görmediğim babam, annemin neredeysehiç görmediği kocası. Yıllardır muhatap olduğum “Baban nerede?” sorusuna, “işte”, “evde”, “memlekete gitti” gibi bir çırpıda verilebilecek cevap
İzmir'de Japon Sakura Esintisi - 2019

 

Gösteri Programı

15 -16-17 Şubat 2019 ``Japonya`nın Ruhu`` Fotoğraf Sergisi
Açılış :15 Şubat (Cuma) Saat:19:00

Sergiyi hazırlayan Prof. Dr. Saime Şahin, akademik hayatı boyunca üç defa Japonya'da bulunarak Japon kültürü, doğası ve toplumu ile yakın ilişkilerde bulunmuştur. Akademisyenliğinin yanı sıra fotoğrafa olan merakı nedeniyle bulunduğu ülkelerde çektiği fotoğraflarından oluşan zengin bir arşivi bulunan Saime Şahin 12 fotoğraf sergisi ve akademik ortamlarda çok sayıda dia gösterisi yapmıştır. 1998'de Hacettepe Üniversitesi ve 2002'de Osmangazi Üniversitesinde sergilediği ''Japonya'dan görüntüler'' konulu sergisini bu etkinliğimizde bizlerle paylaşacaktır.

15 Şubat 2019 - Film Gösterimi: ARAKÇILAR
Saat:20.00 (15 Yaş üstü)
2018 Cannes Film Festivali En İyi Film Ödülü
2018 Toronto Uluslararası Film Festivali Özel Gösterimler

Tokyo'nun kenar mahallesinde, yüksek apartmanların arasında terkedilmiş yıkık dökük bir evde, Hatsuebüyükannenin emekli maaşı ile Osamu-Nobuyoçifti, oğulları Shotave Nobuyo'nunkız kardeşi Aki hep birlikte yaşam sürerler. Yaşamak için Hatsuebüyükannenin maaşı yetmediğinde ihtiyaçları olan şeyleri araklayarak geçinirler. Toplumun en alt tabakasında yaşam süren bir aile olmalarına rağmen evlerinde tüm günleri kahkahalarla geçer. Soğuk bir kış günü, mahallede bir apartmanın dış koridorunda titreyen küçük kızı gören Osamuonu eve alır ve Nobuyoçocuğa kendi kızı gibi sahip çıkar. Ancak yaşanan bir olaydan sonra, aile fertlerinin arası bozularak teker teker hepsinin sır ve istekleri ortaya çıkar. Hep birlikte küçük suçlar işleyerek yaşamlarını sürdüren bir ailenin hayat hikayesinden yola çıkarak insan ilişkilerinin konu alındığı bir insanlık dramı.

16 Şubat 2019 - Japonya Hükümeti Eğitim Bursu Semineri
Saat:13.00 (Seminer küçük salonda yapılacaktır.)

Seminerin 1. bölümünde, Japonya İstanbul Başkonsolosluğu eğitimden sorumlu diplomat, Japonya Hükümeti tarafından her yıl verilen burs hakkında bilgi verecektir.2. bölümünde, geçmişte bu burs ile Japonya'da yüksek lisans-doktora eğitimi almış misafir konuşmacı, İzmir Yüksek Teknoloji Enstitüsü Kimya Mühendisliği Bölümü Öğretim Üyesi Doç. Dr. Aslı Yüksel Özşen, kendi deneyimlerini sizinle paylaşacaktır.

16 Şubat 2019 - Film Gösterimi: AŞIRICILAR
Saat:14.30

Şehir dışında eski bir villanın zemininin altında, yakın zamanda 14 yaşına girecek olan cüce kız Arrietti, babası ve annesi ile sakin bir hayat sürmektedir. Arriettilero villada yaşayan insanların dikkatini çekmeden, sadece hayatlarını sürdürmek için gerektiği kadar eşyayı ödünç alarak yaşarlar. Bir gün, hastalığının iyileşmesi için villaya dinlenmeye gelen12 yaşındaki Sho tarafından Arrietty farkedilir. Yeraltı cüceleri insanlar tarafından görüldüğünde orayı terketmek zorundadırlar. Bu yeraltı cücelerinin kanunudur. Arrietty, merakla Sho'ya yakınlaşır. Arrietti'nin ailesini büyük bir olay beklemektedir. Hangisinin soyu tükenecektir? İnsanların mı yoksa cücelerinmi?

16 Şubat 2019 - Film Gösterimi: AŞKIN GÖZÜ
Saat:16.30
2017 Cannes Film Festivali Ekümenik Jüri Ödülü
2017 Toronto Uluslararası Film Festivali
 
Görme engelliler için filmleri seslendiren Misako, yapmış olduğu bir projede, gözleri az gören, zeki kameraman Masaya ile tanışır. Önceleri, Masaya'nın davranışlarını kaba ve sinir bozucu bulan Misako, onun çekmiş olduğu gün batımı fotoğrafını görerek çok etkilenir ve bir gün mutlaka kendisini, fotoğrafı çektiği o yere götürmesini ister. Böylelikle onun iç dünyasından çok etkilenmeye başlar. Canından daha çok kıymet verdiği kamerasını önüne alarak, gittikçe gözleri daha da görmez bir hal alan Masaya... Misako, Masaya ile zaman geçirirken, onun hayatla olan mücadelesini görür ve kendi içinde birşeylerdeğişmeye başlar.

16 Şubat 2019 - Japonya'nın Ruhu Geleneksel Japon Çalgıları Konseri ve Çay Seremonisi
GELENEKSEL JAPON ÇALGILARI KONSERİ

Saat:19.00
Koto Sanatçısı: Atsuko Suetomi
Taiko Sanatçısı: Emiko Karayılmaz
Misafir Ney Sanatçısı: Yavuz Akalın

Geleneksel Japon müziği çalgılarından “Koto” ve “Wadaiko”nun birlikte ve solo performansları, ayrıca geleneksel Türk müziği çalgılarından “Ney” ile de doğaçlama gerçekleşecek bir müzik şöleni. Üç farklı ses rengindeki enstrümanların buluştuğu, Japon geleneksel eserlerinden çağdaş eserlerine ve ayrıca Türk eserlere kadar geniş yelpazede içeriğe sahip konseri sakın kaçırmayın.

ÇAY SEREMONİSİ 
Eğitmen: Souki Yamashita

Çay Seremonisini “misafir ağırlamak” ve “hazırlık yapmak” terimlerininestetik hali olarak yorumlayabiliriz. Çay seremonisinde ev sahibi, mevsimlere göre çay odasını dizayn eder ve duvar resmi, çay kasesi ve kama (suyu kaynatmak için kullanılan alet) gibi aletleri mevsimlere göre seçerek misafirlerini içtenlikle ağırlar. Çay seremonisi, Japonya ikliminde oluşmuş Japon tarzı estetik dünyası olup, ev sahibi ve misafir arasındaki sıcak insani ilişkilerin önemli bir faktörü halindedir. Buna “uyum, saflık ve huzur” un ruhu denir. Gerçekleştireceğimiz bu gösteri sayesinde çay seremonisi anlaşılması kolay bir şekilde sergilenecektir.

17 Şubat 2019 - ``Penceremden Japonya VI``Japonca tanıtım ve Japonca Konuşma Yarışması
Saat:13.00

Japonya Tanıtım Bölümü katılımcılarının Japonya ve Japon kültürü hakkında deneyim ve anılarını paylaştıkları Türkçe düzenlenmiş posterler etkinlik süresince sergi alanında gezilebilecektir. Japonca Konuşma Bölümü katılımcıları ise 17 Şubat 2019 Pazar günü sahnede performanslarını sergileyecekler. Tümüyle amatör ruhla hazırlanan bu etkinliğin atmosferinde herkes kendi Japonyasını paylaşmanın heyecanını yaşıyor. Sizleri de bekliyoruz.

17 Şubat 2019 -``Japonya`nın Ruh`` Japon Savunma Sanatları AIKIDO ve IAIDO
Saat:16.30

Japon savunma sanatları, Lemi Bağdatlılar'ın tanımına göre; onurlu bir yaşam yolunun güvenilir can yoldaşlarıdır.  Aynı zamanda bu bedensel sanatlar, «ZEN» yolunda birleşirken ortaya çıkan «DO» kavramı ruhani gelişimi inşa eder.

IAIDO kılıcın kınından hızlı ve kontrollü bir şekilde çekilerek hayali rakibi alt edip, kılıcın kına geri sokulmasına kadar ki süreci kapsayan bir kılıç kullanma sanatıdır. Eğitim süresince asıl amaç kalbi ve ruhu güçlendirmektir.

AIKIDO ise saldırgan bir hamlenin enerjisini her iki taraf için de zararsız hale getirecek şekilde yönlendirmeyi amaçlayan, zihin ve beden uyumunu sağlayan bir barış sanatıdır.
 

P
S
Ç
P
C
C
P
29
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10


Etkinliklerinizi etkinlik@izmir.com.tr
e-posta adresimize gönderin, yayınlayalım..