KENT REHBERİ

• Nöbetçi Eczaneler
• İzmir Hakkında
• Turizm ve Seyahat
• Konsolosluklar
• Muhtarlıklar

YENİ ÇIKAN KİTAPLAR

Nutuk - Çizgi Roman
Balıkçı ve Oğlu
Bukre Kalp
Emanet Çocuk
Kanatlarım Var Benim

HAFTANIN KİTABI

Camdaki Kız

“Küçükken çekilen acıların ateşi kolay sönmüyor, kolay unutulmuyor ve izlerini hayatımız boyunca üstümüzde taşıyoruz.”

Aşk yakıyor
Ayrılık kavuruyor
Aldatılmaksa hep çok acıtıyor:

Bize çocukluk


  Fındıkkıran

  Sanatçılar : İzmir Devlet Opera ve Balesi Orkestrası, Çocuk Korosu ve Çocuk Balesi
   
  Reji ve Koreografi: Mehmet Balkan
  Orkestra şefi: Tolga Taviş - İbrahim Yazıcı

  Sahneye Uyarlayan: Lale Balkan
  Dekor Tasarım: Tayfun Çebi
  Kostüm Tasarım: Sevtaç Demirer
  Işık Tasarım: Fuat Gök
  Video Prodüksiyon: Ahmet Şeren

  Başkemancı: Kemal Tören


  2 Perde / Bale
  Süre: 2 Saat 10 Dk.

  KONU:

  Rüyaların zamanı
  Düşünceleri uçurma zamanı, sınırların üzerinden her zaman yarın olan düne... Ufuklardan uçmak ve çocuk gözleriyle hayrete düşmek.
  Sihir zamanı...
  Yeni yıl zamanı...
  Yıldızlı gecelerde bulutlar geçiyor ve Ay, Dünya'nın etrafını dolaşırken havalı ufuklarda perdeyi açıp bize hayali bir tiyatronun yolunu gösteriyor. Bize küçük bir şehirdeki yeni yılın sırrını anlatıyor. Bir varmış bir yokmuş. Gözlerimi kapatan çarşaf açılıyor ve kendimizi bir anda bayram sevinci yaşamaya hazırlanan coşkulu bir insan kalabalığında buluyoruz.

  Prolog
  Şehirdeki evlerin pencereleri mumlarla aydınlanmış.
  Kutsal gece.
  Geç kalmış ziyaretçiler ellerinde Yeni Yıl hediyeleri ile koşuşturuyorlar. Ötede, hanedana ait bir evde, bekleyen ziyaretçileri içeri davet etmek için giriş kapısı açılıyor. Cumba penceresinden dışarıyı seyreden genç kız, ağaçların altında patlamış kestanelerini satmaya çalışan yaşlı kadını izliyor. Kar yeniden yağmaya başlıyor. Artık caddeler bomboş. O sırada kapı tekrar açılıyor ve az önce camdan bakan genç kız dışarı çıkıp yaşlı satıcıyı, yılbaşı gecesini sıcak bir aile ortamında geçirmesi için içeriye davet ediyor.

  1. Perde

  1. Tablo
  Kutlama
  Evin içerisinde yılbaşı için süslenmiş ışıltılı bir oda ziyaretçileri karşılıyor. Genç kızın ailesi, yaşlı kadına “hoş geldin” dedikten sonra, ismi Clara olan genç kıza, onu şöminenin yanındaki sıcak koltuğa götürmesini söylüyor. Cam kapılar henüz kapalı. Aile büyükleri yerlerini alıyor. Çocuklarla arkadaşları, teyze ve amcaları gibi merak ve heyecanla vaat edilmiş olan esrarlı sürprizi bekliyorlar.
  Vaftiz baba Drosselmeyer içeriye giriyor. Biraz komik, biraz da esrarengiz... Kulaktan kulağa onun büyü yapabileceği fısıldanıyor.
  Bakın! Yılbaşı ağacı nasıl da ışıldıyor. Bir sürü hediyeler ve zengin bir masa...
  Acaba tüm bunlar Drosselmeyer'in büyüsü ile mi oldu?
  Yoksa... Yaşlı kadının dudaklarında esrarengiz bir gülümseme mi var?
  Fritz, hepsi cesur kahramanlar olan küçük askerlerden oluşmuş müfrezesi için sevinmekte. Ya Clara? Tabi ki Clara'nın da bir kahramanı olmalı. Harika bir Fındıkkıran... Rüyalarının prensi...
  Öylesine coşku ve heyecanla dolu, öylesine harika bir gece ki, yaşlılar bile gençliklerini hatırlayıp, eskiye dönmüşçesine dans ediyorlar.
  Drosselmeyer yorgun ve bitkin... Hak ettiği dinlenmeye kavuşup uyumak üzere merdivenlerden çıkıyor. Ah! Şarabın etkisi... Vakit geç oldu... Vedalaşmalar başlıyor. İyi akşamlar... İyi yıllar... İyi uykular Clara...


  2. Tablo
  Gece yarısı
  Her yer karanlık. Ay ışığı yılbaşı ağacının dibinde gizemli bir şekilde parıldamakta. Merdivenlerden sessizce kayan, Clara mı acaba? Evet, O! Yeni arkadaşını, Fındıkkıran'ını arıyor, kendisine uykusunda refakat edecek derin ve rahat bir uyku uyumasını sağlasın diye...
  Saat tam 12.00... Gece yarısı... Görünmeyen kapılar ardına kadar açılıyor. O da ne? Bir fare... Olamaz! Bir tane daha... İmdat! Yardıma gelen yok mu? Orada merdivenin başında görünen yoksa bir hayalet mi? Hayır! O, uykusu kaçmış elindeki fenerin ışığındadikkatlice merdivenlerden inmeye çalışan Drosselmeyer. Clara ve Drosselmeyer birbirleriyle çarpışır ve ikisi de korkar.
  Fareler... Bir fare ordusundan meydana gelmiş korsanlar... İmdat! Tam o sırada koltuktan mucizevi bir şekilde büyüleyici bir varlık kalkar. Rüyalar ülkesinden yalnızca yeni yılda insanlara görünebilen bir peri. Güven verici hareketlerle korkunun dağılmasını sağlar.
  Odaya bakın! Onunla beraber ışıltılı yılbaşı ağacı da büyümektedir. Clara hayret dolu gözlerle dünyasının değişimini görür. Davul gürültüleri, trampet sesleri... Askerler yaklaşmaktadır. Onlar, Clara'nınFındıkkıran'ının liderliğinde önlerinde büyük bir topla kendilerinden emin hedefe ilerleyen, küçük Fritz'in müfrezesidir.
  Farelerle askerler arasındaki savaşta, silah sesleri arasında kılıçlar ışıldamaktadır. Farelerin kralı ve lideri olan Rotterix'in kışkırtmaları ile bir an korsanlar duruma hakim olmuş gibi görünür. Ama Yeni Yıl Perisi'nin koruyucu büyüsü altındaki Clara ve onun kahraman generali Fındıkkıran kötüler çetesini kaçırmayı başarırlar. Büyük bir zafer kazanılmıştır. Yavaş yavaş duman dağılır.
  Clara'nın hayallerinde yarattığı prensi, kahramanı, can yoldaşı Fındıkkıran; Clara'ya barış ve güzel rüyalar ülkesine refakat etmek için ortaya çıkar.

  2. Perde

  Bir kış masalı
  Havada uçuşan kar tanecikleri arasında Clara birden havalanıverir. Işıltılı bir kış ormanının içerisinden uçarak, tüm hayallerin gerçekleştiği dünyaya ulaşırlar. Yanında İyilik Perisi vardır.
  Yıldızların uçuşu
  Ay, hiçbir şey yokmuşçasına ekseni etrafında dönmekte. Peki! Sen Clara'nın bulutların arkasında, yıldızlı bir gökte uçtuğunu görebiliyor musun? Onu mucizeler ülkesine taşıyan bir kızakta, tüm gençliği ve güzelliği ile...
  Ilkbaharda
  Dünya mutlu bir beklentiyle ışıldıyor. Clara, hayranlık duyduğu senyoritaların ve etrafını saran toreodorların arasında... Acaba bu heyecanlı bir boğa güreşinin başlangıcı mı?
  Clara kaşla göz arasında Mısır çölünde, güneşin batışına şahit olacak. Mandarinlere, kazaklara rastlayacaktır. Bu bir yaşama arzusu değil midir? Eksik olan sadece arada atıştırabilecek tatlı bir şeyler. Aman tanrım! Her şey bir sirkteymişçesine karmakarışık. Sonsuz bir çayırın ortasında coşku ve barış içerisinde dans eden çiçeklerin arasında mutlu görünen Clara ile onun Fındıkkıran'ı... Yani prensi var.
  Tomurcuklanan sihir rüyada devam ediyor. Peri tüm heybeti ile kendi krallığı olan bu eşsiz bahçeye süzülür. Zaman ve yer unutulmuştur. Coşku içindeki muhteşem çift zarafet ve çekiciliğin büyüsüne kapılır.
  En güzel rüyanın bile bitmesi gerekir.
  İyilik Perisi neyin doğru olduğunu bilir.
  Clara uykudan uyanır. Elinde fındıkkıran vardır.
  Harika bir yeni yıl gecesi!
  Bunların hepsi bir rüya mıydı?
  Orada yılbaşı ağacı... İşte! Burada merdiven... Koltuktan kalkan yaşlı kadın kutsal gecenin mesajını ve barış içinde olmanın sihrini biliyor. Peki, öyleyse... Bu, her zaman böyle mi olacak? Eğer, rüyalar gerçekse, siz gerçeğin ne olduğunu biliyor musunuz?

  Bilet Fiyatları:

  Salon 1. Kısım Orta Bölüm : 60,00 TL
  Salon 2. Kısım Orta Bölüm : 50,00 TL
  Salon Sağ ve Sol Yan Bölüm : 35,00 TL
  1. Balkon Orta Bölüm : 35,00 TL
  1. Balkon Sağ ve Sol Yan Bölüm : 30,00 TL
  2. Balkon Orta Bölüm : 25,00 TL
  Salon Sağ ve Sol Uç Bölüm: 20,00 TL
  1. Balkon Sağ ve Sol Uç Bölüm : 20,00 TL
  2. Balkon Sağ ve Sol Yan Bölüm : 20,00 TL
  2. Balkon Sağ ve Sol Uç Bölüm : 15,00 TL  Bilet satış noktaları : www.biletinial.com

  P
  S
  Ç
  P
  C
  C
  P
  1
  2
  3
  4
  5
  6
  7
  8
  9
  10
  11
  12
  13
  14
  15
  16
  17
  18
  19
  20
  21
  22
  23
  24
  25
  26
  27
  28
  29
  30
  1
  2
  3
  4
  5
  6
  7
  8
  9
  10
  11
  12


  Etkinliklerinizi etkinlik@izmir.com.tr
  e-posta adresimize gönderin, yayınlayalım..