KENT REHBERİ

• Nöbetçi Eczaneler
• İzmir Hakkında
• Turizm ve Seyahat
• Konsolosluklar
• Muhtarlıklar

YENİ ÇIKAN KİTAPLAR

Empedokles'in Dostları
Ben Ben - Ölümle On Yedi Karşılaşma
Hayatının Anlamı Kaybettiğin Yerde
Modern Sanatın Kısa Öyküsü
Ses ile Yankı Arasında

HAFTANIN KİTABI

Var mısın? - Güçlü Bir Yaşam İçin Öneriler“Gençliğimde gergin, stresli, mutsuz günlerim çok oldu. Kendimi suçlu hissettiğim, değersiz gördüğüm dönemler yaşadım. Şimdi hayatım anlamlı, coşkulu ve şükür duygusuyla dopdolu... Neden? İçinde yaşadığım koşulların iyileşmesind
Matematiksel Canlı - "Matematik Olmasa Dünya Dışı Gezegenleri Bulabilir Miydik?" - Online

Katılımcılar : Dr. Tuğça Şener
 

Matematiksel Instagram canlı yayın konuğu Dr. H. Tuğça Şener. Muhammed İşci moderatörlüğündeki söyleşinin konusu "Matematik Olmasa Dünya Dışı Gezegenleri Bulabilir Miydik?"

Canlı yayını 23 Ocak 2021 Cumartesi günü saat 20.00'de @matematikselorg instagram hesabından izleyebilirsiniz.


Dr. H. Tuğça Şener, 1983 yılında İstanbul'da doğdu. 2006 yılında Ankara Üniversitesi - Astronomi ve Uzay Bilimleri bölümünden mezun oldu. 2007 yılında gittiği Max Planck Institute für Radioastronomie, Üniversität Bonn'da 2 yıl öğrenim gördükten sonra Türkiye'ye döndü ve yüksek lisansını Erciyes Üniversitesi - Astronomi ve Uzay Bilimleri Bölümü'nden aldı. 2010 yılındadoktora çalışmalarını Queen's University Belfast'ta gerçekleştirmek için Armagh Gözlemevi tarafından tam burslu davet ile Birleşik Krallıklar - Kuzey İrlanda'ya gitti. ‘Ortak zarf evriminin sonuçları olan egzotik çift yıldızlar - sıcak alt cüceler' üzerine doktorasını 2015 yılında tamamladı ve hemen ardından Kore Cumhuriyeti'nde doktora sonrası araştırmacı olarak çalışmalarına başladı. 2017 Eylül'üne kadar Kore Astronomi ve Uzay Bilimleri Enstitüsü'nde Dev Macellan Teleskobu'nun bilim ekibinde yer aldı. 2019-2020 öğretim yılında Krakow Pedagogical University'de yardımcı doçent olarak astronomi üzerine dersler verdi. Halen çalışmalarına serbest araştırmacı olarak devam etmekte.

Astronomi eğitiminin ilk yıllarından beri popüler bilim dergilerinde ve portallarda yazılar yayınlayan Dr. Şener, bilimi halka sevdirmek ve daha iyi anlatmak için çalışmalarda ve projelerde yer almaktadır. BBC ve TRT dahil birçok ulusal ve uluslararası basın yayın organlarında söyleşi ve röportajlara katılmıştır. Türkiye, Almanya, Birleşik Krallıklar, İrlanda, Güney Kore gibi ülkelerde çeşitli bilim toplum etkinliklerinin düzenleme komitelerinde yer almış, okullarda astronomi eğitiminin yayılması için çalışmalarda bulunmuştur. AstroNotlar ve AstroKahve adlı oluşumlarıyla astronomiyi ve bilimi yayma ve halka sevdirme üzerine projeleri mevcuttur.

Akademik çalışmaları için Güney Afrika, Moğolistan, ABD ve birçok ülkede bulunan Dr. Şener 2010-2012 yılları boyunca Birleşmiş Milletlerin bir alt kuruluşu olan Uzay Nesli Tavsiye Kurulu'nda Türkiye temsilciliği görevini başarıyla gerçekleştirmiş, Kasım 2011'de ayın üyesi seçilmiştir.

P
S
Ç
P
C
C
P
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11


Etkinliklerinizi etkinlik@izmir.com.tr
e-posta adresimize gönderin, yayınlayalım..