İzmir Hakkında
Turizm ve Seyahat
Tur Otobüsleri
Oto Kiralama
Taksi Durakları
Önemli Telefonlar
Nöbetçi Eczaneler
Konsolosluklar
Muhtarlıklar
Bankalar
NoterlerCumartesi


Pazar


Pazartesi  Turing'den Geleceğe Yapay Zeka - Geleceğin Teknelojileri Konferansı

  Katılımcılar :
   
  Yapay Zekâ ile ilgili ilk bilimsel çalışmalar, 20. yüzyılın ilk yarısında Alan Mathison Turing tarafından başlatılmıştır. Turing, geliştirmiş olduğu çeşitli makineler aracılığıyla İkinci Dünya Savaşı boyunca Almanların şifrelerini çözerken Heath Robinson, Bombe ve Colossus gibi ilk örneksel bilgisayarların da yaratıcısı olmuştur. Yine kendi geliştirdiği Turing testi ile makinelerin ne denli düşünme yetisine sahip olduklarını sorgulayan bir kıstas ortaya çıkarmıştır. Düşünebilen makineler konusunda ilk çalışmalar Turing ile başlamış olsa da, Yapay Zekâ kavramı ilk olarak 1956 yılında Stanford Üniversitesi`nden Profesör John McCarthy tarafından ortaya atılmıştır. McCarthy`ye göre Yapay Zekâ (Artificial Intelligence, AI), makineleri zeki yapan mühendislik ve bilim dalıdır. Turing ve McCarthy`nin çalışmalarına süreç içinde Claude Elwood Shannon, Marvin Minsky, Allen Newell ve Herbert Alexander Simon gibi bilim insanları da katılmış ve bu alanda onların da yadsınamaz katkıları olmuştur.
  Son yıllarda sıklıkla duymaya başladığımız ve gelecekte de bilim dünyasının gündemini yoğunluklu olarak işgal edecek olan Yapay Zekâ kavramı, toplum içinde bireylerde de çok farklı çağrışımlar yapmaktadır. Yapay Zekâ uzmanlık alanlarına göre farklı tanımları içerebilmekte olduğundan tek bir tanım altında toplanması çok güçtür.  Günümüzde, Yapay Zekâ alanında çok sayıda bilim dalı altında çalışmalar sürdürülse de güçlü Yapay Zekâ hedefine ulaşılması henüz araştırmacıların uzun dönem hedefleri içinde yer almaktadır. Konu ile ilgili adımlar atıldıkça da Yapay Zekâ`nın insanlık için büyük tehlikelere neden olabileceği de öne sürülmektedir. Bu konudaki gelişmelere temkinli yaklaşan ünlü fizikçi ve evrenbilimci Stephen Hawking, düşünen makinelerin gelecekte bir gün kendi  iradelerini kazanmaları durumunda, bununla insanoğlunun iradesine egemen olmaya çalışabileceklerini, bir anlamda insanoğlunu köleleştirebileceklerini gündeme getirmiştir.

  Günümüzde, gelecek teknoloji dünyasında çok geniş bir alanı kapsayacak olan Yapay Zekâ ile ilgili yanlış yargılar ve çekinceler söz konusudur. Konu ile ilgili yeterli bilgilenmenin olmadığı tespitinden hareket ederek, bu alanda uzman kişilerin düzenlenecek bir etkinlikte bir araya getirilerek bir nebze de olsa bilgi dağarcığımıza katkıda bulundurabileceği düşüncesi doğdu. Önümüzdeki yıllarda da başka alanlarda düzenlenmesi planlanan ve ilki 9 Aralık 2017 tarihinde İzmir`de gerçekleştirilecek olan Geleceğin Teknolojileri Konferansı`nın ana konusu Yapay Zekâ olarak belirlenmiştir. ‘Turing`ten Geleceğe Yapay Zekâ` temasıyla gerçekleştirilecek konferansta yurtdışı ve yurtiçinden yetkin bilim insanları ve bu alanda çalışan uzmanlar, konu hakkında katılımcıları aydınlatacaklar, sorulara yanıt vermeye çalışacaklardır.

  
  Taslak Program


  Açılış Oturumu

  09:30-10.00 - Yapay Zeka: Hayalden Gerçeğe
  Prof. Dr. Tülay Yıldırım - Yıldız Teknik Üniversitesi

  ***
  1. Oturum

  10:00-10:40 - Yapay Zekanın Evrimi
  Prof. Dr. Cem Say - Boğaziçi Üniversitesi

  10:40-11:20 - Yapay Zeka, Doğal Zeka ve Ortak Zeka
  Prof. Dr. Fatoş Vural Yalman - ODTÜ

  11:20-12:00 - Matematikselleştiremediklerimizden misiniz?
  Doç. Dr. Aziz Zambak - ODTÜ

  ***
  2. Oturum

  13:00-13:40 - Derin Öğrenme
  Prof. Dr. Uğur Halıcı - ODTÜ

  13:40-14:20 - Zeki Robot Araştırmalarının Yapay Zekanın Gelişimine Katkıları
  Prof. Dr. H. Levent Akın - Boğaziçi Üniversitesi

  14:20-15:00 - Bilişsel Süreçlerin Modellemesinde Bir Sinir Hücresinin Davranışından Sinir Hücreleri Topluluklarının Dinamiklerine Hızlı Bir Bakış
  Prof. Dr. Acar Savacı - İYTE

  ***
  3. Oturum

  15:20-10:00 - Teknoloji, Yapay Zeka ve Hayatın Anlamı
  Prof. Dr. H. Bülent Gözkan - MSGSÜ

  16:00-16:40 - Can, Yapay Olarak Oluşturulabilir mi?
  Prof. Dr. Ahmet İnam - ODTÜ

  16:40-17:00 - Yapay Zekanın Gelecek Projeksiyonu
  Sedat Sami Ömeroglu - E3TAM

  Haziran'18
  P
  S
  Ç
  P
  C
  C
  P
  27
  28
  29
  30
  1
  2
  3
  4
  5
  6
  7
  8
  9
  10
  11
  12
  13
  14
  15
  16
  17
  18
  19
  20
  21
  22
  23
  24
  25
  26
  27
  28
  29
  30
  1
  2
  3
  4
  5
  6
  7
  8