KENT REHBERİ

• Nöbetçi Eczaneler
• İzmir Hakkında
• Turizm ve Seyahat
• Konsolosluklar
• Muhtarlıklar

YENİ ÇIKAN KİTAPLAR

1938
Kristal Geometri
En Hüzünlü Eylül
Salgının Gölgesinde Güç Kaos ve Gelecek
Tarihi Değiştiren Bilginler

HAFTANIN KİTABI

Hayır Diyebilme Sanatı

 Gerçekten “özgür” müsünüz?

Toplumsal hiçbir baskı hissetmeden içinizden geldiği gibi giyinebiliyor olmak mı yoksa?
 
<
İzmir ve Karaburun Döngüsel Tasarım Buluşmaları

Katılımcılar :
 
İzmir - Karaburun Döngüsel Tasarım Buluşmaları
29-30 Mayıs 2019, İzmir & Karaburun:

Tasarlamayı, başlangıcı ve sonu olan bir eylem olarak algılamaya yatkınız. Tasarlanan ürünün de buna benzer doğrusal ve tek yönlü bir ömre sahip olduğu yanılgısı da bu algı ile oldukça ilişkili. Oysa ki alışıldık haliyle tasarımcının dahil olduğu süreç, ürünün yaşam döngüsünün oldukça küçük bir kısmını oluşturuyor. Ürünün maddi (ve olasılıkla gayrı maddi) varlığı, aslen bu sürecin öncesinde ve sonrasında da mevcut. Bunun farkına varmamak en yalın haliyle, nasıl baş edeceğimizi bilemediğimiz atık yığınları gibi gözle görülür yıkımlara; veya neden üretiyor olduğumuzla ilişkili derin kavramsal çelişkilere sebep oluyor. Bunun yerine tasarlamayı birbiri ile örtüşen sistemlerin içinde sürekli olarak devinen ve başkalaşan şeylere bilinçli bir müdahale olarak algılamak bu tek yönlü ve doğrusal varoluş yanılgısını gidermeye yarayacaktır. Böylesi bir yaklaşımla ürün, kullanım süresi sonunda atık yığınlarına katılacak bir nesne olmak yerine sürekli kendini besleyen bir döngüde değerini koruyabilen bir maddeler bütünü olarak kurgulanabilir.

Döngüsel tasarım olarak adlandırılan tasarım yaklaşımı, bu ideali mümkün kılmayı hedefleyen kavrayış ve yöntemler içeriyor. Tasarımı ekonomik, ekolojik, toplumsal, kavramsal vb. olası tüm boyutları ile birlikte ele alarak doğa ve insan odaklı, sürdürülebilir, verimli ve daha anlamlı bir gelecek yaratma peşinde. İzmir & Karaburun Döngüsel Tasarım Buluşmaları'nın hedefi de bu yaklaşımlara ilişkin bir kavrayış geliştirmek ve bu konuda yerel bir gündem oluşturarak ilerleyen aşamalarda olası döngüsel tasarım pratiklerine ilham vermek.

29 ve 30 Mayıs tarihlerindeki buluşma, Hollanda ve Türkiye ortaklığı ile yürütülmekte olan “Pomace: Learning Circularity from Olive (Pirina: Döngüyü Zeytinden Öğrenmek)” başlıklı proje kapsamında, projenin halka açık ilk toplantısı olarak gerçekleştirilecek. Proje, döngüsel tasarıma ilişkin özgün bir yaklaşım ortaya koyabilmek adına Karaburun`da süregelen kadim zeytincilik geleneğinden esinlenmeyi hedefliyor. Burada zeytinin “delice”den pirinaya evirilen döngüsünü, bu döngüde ortaya çıkan ürünleri, bu döngü etrafındaki toplumsal, ekonomik ve kültürel ilişkileri anlayıp buradan aldığı esinle tasarım adına yeni yaklaşımlar kurma peşinde. Projenin öyküsünün zeytinden başlamasının sebebi ise bu kadim uygulamanın zaten hâlihazırda oldukça döngüsel olduğu ve bu doğrultuda yol gösterebileceği varsayımı. Serdar Aşut (TU Delft Mimarlık Fakültesi öğretim üyesi, Random Works tasarım ofisi kurucusu) tarafından koordine edilen proje Friso Gouwetor (Studio FG, Lahey), Melis Baloğlu (Tasarımcı, Melis Baloglu Design, Lahey), Can Gündüz (İzmir Yüksek Teknoloji Enstitüsü Mimarlık Fakültesi öğretim üyesi), Bilge Demirtaş (Yönetmen-video sanatçısı, İzmir), Zeytin Okulu (Karaburun, İzmir) ve Karaburun Belediyesi tarafından gerçekleştiriliyor ve Hollanda`da bulunan Creative Industries Fund NL tarafından destekleniyor.
Etkinlik, birbirine benzer içeriklere sahip iki ayrı gün olarak programlandı. Buluşmanın ilk günü İzmir Mimarlık Merkezi`nde, ikinci günü ise Karaburun İnecik Köyü`nde yer alan Zeytin Okulu`nda olacak. Program her iki gün de çalıştay ve sempozyum sunumları içeriyor. Çalıştay başvuruları tüm disiplinlerden ilgililere açık, katılım kontenjanla sınırlıdır. Sunumlara ve forum oturumlarına ise ilgilenen herkes davetlidir.Çalıştay: Döngüsel Tasarım Yöntemleri (Yürütücüler: Serdar Aşut, Melis Baloğlu)

29 Mayıs Çarşamba - İzmir Mimarlık Merkezi
30 Mayıs Perşembe - Zeytin Okulu, Karaburun

Günlük yaşamda kullandığımız herhangi bir ürünü daha iyi bir hale nasil getirebiliriz? Kaynakların doğru kullanımı, ihtiyaçların sağlıklı bir şekilde karşılanması ve atıkların önlenmesi için tasarım yöntemlerimizi nasil iyileştirebiliriz? Temel düzeydeki bu çalıştayda katılımcıların bu sorulara gündelik tasarım ürünleri üzerinden yanıt arayarak döngüsel tasarım düşüncesine ilişkin temel bir kavrayış ve uygulanabilecek yöntemler hakkında fikir sahibi olmalari amaçlanıyor.

İzmir & Karaburun Döngüsel Tasarım Buluşmaları kapsamında düzenlenen çalıştay iki ayrı gün, 29 Mayıs'ta İzmir Mimarlık Merkezi'nde; 30 Mayıs'ta Karaburun Zeytin Okulu'nda saat 10:00 ile 13:00 arasında tekrarlanacak. İzmir ve Karaburun etkinlikleri birbirinden bağımsız. Katılımcılar diledikleri çalışmayı tercih edebilirler. Çalıştay başvuruları tasarım alanları ile doğrudan ilişkili olsun veya olmasın konu ile ilgilenen herkese açık. Katılım ücretsiz ve kontenjanla sınırlı.
İzmir Mimarlık Merkezi adresi: Alsancak Mahallesi, 1474. Sk. No:9, 35220 Konak / İzmir

Zeytin Okulu adresi: İnecik Mahallesi, İnecik Köyü İç Yolu, 35970 Karaburun / İzmir

P
S
Ç
P
C
C
P
28
29
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31
1
2
3
4
5
6
7
8
9


Etkinliklerinizi etkinlik@izmir.com.tr
e-posta adresimize gönderin, yayınlayalım..