İzmir Hakkında
Turizm ve Seyahat
Tur Otobüsleri
Oto Kiralama
Taksi Durakları
Önemli Telefonlar
Nöbetçi Eczaneler
Konsolosluklar
Muhtarlıklar
Bankalar
NoterlerPazartesi


Salı


Çarşamba

İzmir Fuarı'nın Tarihinde Grafik Tasarımın İzleri Sergisi

Tür : Diğer
Sanatçılar :
 
Ayrıntılar : Küratör: Ömer Durmaz

Sergiler, panayırlar, fuarlar cumhuriyetin ilk yıllarında iletişimin, temsilin, görünürlüğün başat sahneleriydi. Bu hafıza mekânlarının başında ise Uluslararası İzmir Fuarı geliyordu. İzmir Fuarı, yakın tarihe kadar Türkiye'de ticaretin, sosyal ve kültürel yaşamın cazibe merkezi olmasının yanı sıra, bu temsili sağlayan yaratıcı endüstrinin de önemli odaklarından biriydi. Fuar dönemlerinde İstanbul'dan, Ankara'dan, çevre illerden gelen afiş, pano, pavyon ressamları, tabelacılar, dekoratörler kurumların, markaların hizmetinde hünerlerini gözler önüne seriyordu. Ne var ki İzmir'in, fuarın, ürünlerin, hizmetlerin bilinirliğini, tanıtımını, duyurusunu üstlenen bu kimseler pek de öne çıkmıyor ve gizli özneler olarak sahne arkasında kalıyorlardı.

Görsel kültür tarihini konu edinen “Fuar'ın Ressamları: İzmir Fuarı'nın Tarihinde Grafik Tasarımın İzleri” başlıklı araştırma sergisi, “grafik tasarımın” henüz bir disiplin olarak anılmadığı dönemlerinde, alanının erken dönem uygulayıcılarının hikâyelerini anlatıyor. İlgili meslek hünerlerine sahip zanaatkârların, sanatkârların çalışmalarını, üretimlerinin bağlamı içerisinde ele alıyor. Sergi, fuarın görsel kimliğine ve İzmir'in resimli belleğine aktörler üzerinden farklı bir okuma getiriyor.

Ağırlıklı olarak 1920-1970 arasını irdeleyen sergi, bugün “görsel iletişim tasarımı” ya da “grafik tasarım” olarak adlandırılan meslek sahasının öncülerini, İyi Tasarım Günleri 2'nin “Alan Açmak” temasına uygun olarak, mesleki gelişime katkıları açısından değerlendiriyor. Vedat Mavitan, Kadri Atamal, Naci Kalmukoğlu, Ratip Tahir Burak, Hakkı Arman, Bedri Kökten, Gevher Bozkurt, Atıf Tuna, Ayhan Akalp gibi İzmir'de yaşamış ya da fuar süresince İzmir'de çalışmış, İzmir'in sosyal-kültürel yaşamında kısa süreli de olsa yer almış, İzmir'i bir anlamda beslemiş İstanbullu, Ankaralı tasarımcıların çalışmalarına toplu bir bakış sunuyor. Dokümantasyon sergi; afişler, broşürler, ilanlar, logolar, fotoğraflar, eskizler gibi efemeralardan oluşuyor.
P
S
Ç
P
C
C
P
26
27
28
29
30
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
1
2
3
4
5
6
7