KENT REHBERİ

• Nöbetçi Eczaneler
• İzmir Hakkında
• Turizm ve Seyahat
• Konsolosluklar
• Muhtarlıklar

YENİ ÇIKAN KİTAPLAR

Empedokles'in Dostları
Ben Ben - Ölümle On Yedi Karşılaşma
Hayatının Anlamı Kaybettiğin Yerde
Modern Sanatın Kısa Öyküsü
Ses ile Yankı Arasında

HAFTANIN KİTABI

Var mısın? - Güçlü Bir Yaşam İçin Öneriler“Gençliğimde gergin, stresli, mutsuz günlerim çok oldu. Kendimi suçlu hissettiğim, değersiz gördüğüm dönemler yaşadım. Şimdi hayatım anlamlı, coşkulu ve şükür duygusuyla dopdolu... Neden? İçinde yaşadığım koşulların iyileşmesind
Fatih Kızılcan Resim Sergisi

Tür : Resim Sergisi
Sanatçılar : Fatih Kızılcan
 
Ayrıntılar : Fatih Kızılcan Resim Sergisi 17 Aralık - 2020 - 16 Ocak 2021 tarihleri arasında Galeri A Güncel Sanat Merkezi'nde ziyaret edilebilir.Fatih Kızılcan, 1961'de Köyceğiz'de doğmuştur. Çocuk Cerrahisi Doçentidir. Belki bekleyeceğinizin aksine Güzel Sanatlar Fakültesi'nden değil, Tıp Fakültesi'nden mezun. Hem ressam, hem çocuk cerrahisi doktoru; hekimliği için "Ben aslında hep ressamdım, sonradan doktor oldum" diyor.

Dekorasyon çalışmaları da bulunan Kızılcan, resim yeteneğini çok küçükken keşfetmiş ve yıllar içerisinde yeteneğiyle zevkle çalışarak kendi kendini eğitmiş. Akademik bir resim eğitimi almamış olması, onun gözünde onu ve çalışmalarını özgürleştiren bir şans haline gelmiş.

Resimlerinde kullandığı ilgi çekici tekniği nedeniyle çizim süreci çok aşamalı; ancak sanatçıya göre o görmek istediğini kafasında bitirdikten sonra zemine dökmesi çok daha kısa sürüyor.

Resimlerindeki figürleri, MDF zemin üzerine hazırladığı boya katmanı kuruduktan sonra silerek ve kazıyarak oluşturmaktadır. Karanlık zeminden silme yoluyla resim yaparak Geştalt fenomenini canlandırdığına ve böylece kafasındaki görüntülere, sahnelere, yüzlere, vs., çizmek veya boyamaktan daha kolay ulaşabildiğine inanmaktadır.
 
Kendi cümlelerinden Fatih Kızılcan;
 
Aslında ressamdır. Herkes şiir yazabilir ama şiir yazmaya devam edenlere şair denir. Bunun gibi, resim yapanlar, yapmayı sevenler vardır. Resim yapmaya devam edenlere, daha doğrusu resim yapmadan duramayanlara ressam denir. Resimden para kazanırsınız ya da kazanamazsınız, herkes şiir yazarak para kazanabiliyor mu, o ayrı mesele...
Fatih resim yapmadığı bir dönemi hatırlamıyor, hatta resim yapmadığı bir gün yok desek daha doğru olur. Bunun yanında tıp alanında da kendini yetiştirmiş, bir taraftan da doktorluk yapmış ve akademik olarak da bir yerlere gelmiştir. 1998 yılında akademik hayatı bırakıp özel bir hastanede çalışmaya başlayarak resme daha çok yoğunlaşmak istemiş, ilk sergisini de bu tarihte açmıştır. O tarihten bu yana düzenli olarak sergiler açmış, Contemporary İstanbul , Artankara gibi sanat fuarlarına defalarca katılmış , Ankara, İstanbul ve İzmir'de kişisel sergiler açmıştır. Halen kendi atölyesinde çalışmalarına devam etmekte, bir taraftan da doktorluk yapmaktadır.
 
Resim bir şiirdir...
Ben de konusu insan olan şiirler yazıyorum:
 
ataerkil düzen deyin,
erk deyin
kadına ve hayvanlara erkin,
bu erkin
araçları deyin,
kitap deyin,
din deyin!
koş insanoğlu koş koşabildiğin kadar, ölümsüzlüğe değin...P
S
Ç
P
C
C
P
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11


Etkinliklerinizi etkinlik@izmir.com.tr
e-posta adresimize gönderin, yayınlayalım..