KENT REHBERİ

• Nöbetçi Eczaneler
• İzmir Hakkında
• Turizm ve Seyahat
• Konsolosluklar
• Muhtarlıklar

YENİ ÇIKAN KİTAPLAR

Var mısın? - Güçlü Bir Yaşam İçin Öneriler
Eski Dünya Seyahatnamesi
Bir Narsisin Gölgesinde On İki Ay
Engel - Bir Emir Timur Hikayesi
Sevmek Yetmez - Çocuk Yetiştirmedeki Eksik Parça

HAFTANIN KİTABI

Hayal

Ayşe Kulin, Dönüş'ün ardından yeni kitabı Hayal'de 1983'ten bu yana yaşamında yer alan renkli olaylara ve ilginç anekdotlara yer veriyor. Bu kitapta yazarlık hayaliyle başlayan bir yaşamın günümüze uzanan renkli görüntüleri yer alıyor. Özgün çizimler
14. İzmir Uluslararası Kukla Günleri Sergisi

Tür : Belirtilmemiş
Sanatçılar :
 
Ayrıntılar : Karagöz'ün Dünyası - Suat Veral Karagöz Tasvirleri Sergisi

Hayali Suat Veral tarafından, deri malzemeden yapılan Karagöz tasvirleri sergisi İzmirli sanarseverlerin yoğun isteğiyle tekrar festivalde yer alıyor. Uluslararası festivallerde de büyük büyük beğeni ile izlenen geleneksel gölge oyunu figürleri bu yıl Uzak Doğu gölge figürleri sergisi içinde Türk gölge sanatını temsil edecek. Sergideki figürlerin özelliklerinden biri de geleneksel ve farklı boyutlardaki deri tasvirlerin bir arada sergilenmesi olacaktır. Büyük bir beğeni ile izleyeceğiniz sergi, gölge sanatı adına kocaman bir dünya sunuyor.

Yer: Resim ve Heyekl Müzesi Kültürpark Sanat Galerisi


Qing Hanedanlığından Esintiler - Ming Ri Institute'den Çin Geleneksel Gölge Oyunu Figürleri Sergisi


Qing Hanedanlığı (1644 - 1911) dönemine ait 54 parça gölge figüründen oluşan sergi, Çin geleneksel gölge oyununun bir dönemine ait karakterleri hakkında bilgi sunuyor. Hanedanlığın ilk yıllarında gölge oyunu çok yaygındı. Ülkenin çeşitli bölgelerine gönderilen Mançu etnik grubuna mensup yöneticiler, gölge oyununa büyük sevgi duyarlardı ve bu nedenle tayin edildikleri yere giderlerken mutlaka yanlarında bir gölge oyunu topluluğu götürürlerdi. Hanedanlığın Hunan ve Anhui bölgelerindeki oyunlarda kullanılmış bu figürler kâğıt ve hayvan derisinden yapılmıştır.

Yer: Resim ve Heyekl Müzesi Kültürpark Sanat GalerisiGölgelerden Yansıyanlar (Kuklalarla Buluşma) - Kaohsiung Müzesi Gölge Oyunu Koleksiyonundan Seçkiler


Uzak Doğu'nun en önemli gölge oyunu figürleri koleksiyonlarından birine sahip Kaohsiung Müzesi, bünyesinde yer alan eserlerden 39 nadir parça ile İzmirli sanatseverlerle buluşuyor. Tayvan'ın geleneksel tiyatro gösterileri sıradan insanların hayatları ile yakından ilgilidir.  Günlük yaşamın içinde yer alan birçok şenlik ve seremoni, gölge oyunlarının konusunu oluşturur. Geleneksel ve kronolojik kutlamalar, gündelik törenler veya tanrılara şükran törenleri bunlardan bazılarıdır. Bu tören ve şenlikleri konu alan performanslar, insanların sadece eğlenmeleri için değil, aynı zamanda dini ve sosyal eğitimleri için de sergilenmektedir. Tayvan'daki geleneksel tiyatrolarda önceden materyal olarak “deri” kullanılırdı ve gölge figürleri tıpkı zıplayan maymunlar gibi oynatılırdı. Bu yüzden Tayvan'daki gölge oyunları çoğunlukla “deri tiyatrosu” ya da “deri maymun” olarak bilinir. Tayvan gölge oyunu içinde yer alan önemli karakterlerin figürlerinden oluşan sergi, Tayvan kültürü ve sanatı hakkında detaylı bir bilgi sunuyor.

Yer: Resim ve Heyekl Müzesi Kültürpark Sanat GalerisiFotoğrafçı Gözüyle Kukla “Kuklaların İzinde” - Selvinaz Aydoğan Çetiner Fotoğrafları Sergisi

“Kuklalar sevginin dili, coşkunun sesi, insani değerlerin imgesi.” diyor fotoğraf sanatçısı Selvinaz Aydoğan Çetiner. 2017 yılından beri festivalin görsel belleğini oluşturan sanatçı bu yıl da 2019 yılında vizörüne yansıyanları seyirci ile paylaşıyor. “Kukla mı vizörde, ben mi sahnede; ikimiz de bir bütünüz festivalde” sözüyle birleştirdiği iki sanatı bizler de dört yıldır sanatçının çektiği fotoğraflarla bütünleştirdik. Sanatın evrenselliğini, biricikliğini ve yaşama kattığı derinliği çektiği fotoğraflarla anlatmaya çalışan sanatçı, Voltaire'in bir deyişiyle kapılarını açıyor bu yılki “Kuklaların İzinde” sergisinin: “Tüm sanatlar kardeştir, her sanat öbür sanatları aydınlatır.” Hızla devinen ve gelişen kukla sanatı da tüm sanat dallarını aydınlatmaya devam ediyor.

Yer:  İzmir Sanat FuayeHayat Bulanlar - Kukla ve Maske Sergisi

İnsanın, bir şeyin ya da kişinin temsili olarak cansız bir nesneyi yani kuklayı ne zaman canlandırmaya başladığı kesin olarak bilinmemektedir. Ritüel ve törenlerde maske ve kukla insanlık tarihi boyunca kullanılmıştır. Peki, gözlerimizin önünde hareket eden bu doğa ya da kişi temsillerinin nefes aldığına ne zaman inanırız? Kukla canlandıranın elinde hayat bulan cansız bir nesne midir sadece? Atölyede bir yığın malzemenin arasında bir yüz hayal ederek başlar üretim süreci. Kuklayı yapan ve kukla arasında kopmaz bağ o anda bir kere kuruldu mu kukla yaşamaya başlar. Dokuz Eylül Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi Sahne Sanatları Bölümü Sahne Tasarımı Anasanat Dalı'nda görev yapan Öğr. Gör. Ayten Öğütcü ve Arş. Gör. Dr. Işınsu Ersan, her biri kendi dünyasında hayat bulan kukla ve maskelerini sanat izleyicileriyle paylaşıyor.

Yer: 
İzmir Sanat FuayeP
S
Ç
P
C
C
P
27
28
29
30
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31
1
2
3
4
5
6
7


Etkinliklerinizi etkinlik@izmir.com.tr
e-posta adresimize gönderin, yayınlayalım..