İzmir Hakkında
Turizm ve Seyahat
Tur Otobüsleri
Oto Kiralama
Taksi Durakları
Önemli Telefonlar
Nöbetçi Eczaneler
Konsolosluklar
Muhtarlıklar
Bankalar
NoterlerPazar


Pazartesi


Salı

Body Worlds Orijinal Vücut Dünyası

Tür : Belirtilmemiş
Sanatçılar :
 
Ayrıntılar : Türkiye'nin En Uzun Süre Açık Kalan Sergisi Body Worlds'ün Yeni Durağı Ege!
Body Worlds 10 Nisan'da İzmir'de Açılıyor:

Dünyaca ünlü Body Worlds Orijinal Vücut Dünyası - Yaşam Döngüsü Sergisi, şimdi İzmir'de. 2010 yılında İstanbul, 2012 yılında ise Ankara'da açılan ve yediden yetmişe herkesin büyük ilgi gösterdiği sergi, Ege Üniversitesinin akademik danışmanlığı ve desteği ile İzmir Fuar Atlas Pavyonu'nda ziyaretçilerini bekliyor.

İstanbul ve Ankara'da açık kaldığı süre boyuncu ziyaretçi rekoru kıran sergiyi, Türkiye'nin birçok şehrinden 7'den 70'e çok sayıda insan ziyaret etti. 

İnsan vücudunun zarif formunu keşfedip, stres altında ve hastalık zamanında nasıl kırılgan olduğunu ve sağlıklıyken de nasıl müthiş bir güce ulaştığını gösteren Body Worlds sergisi, ziyaretçilerin insan bedeninin iç alanlarını ve dış oluşumunu keşfetmesini sağlıyor. Alman bilim adamı ve anatomist Dr. Gunther von Hagens tarafından keşfedilen ve “plastinasyon” adıyla bilinen bir yöntem ile bozulmadan saklanabilen 200'den fazla insan bedeni ve parçasının sergilendiği Body Worlds'de kaslar, damarlar ve organlar, yaşayan vücudun içinde olduğu gibi, bozulmamış haliyle sunuluyor.

Body Worlds sergisinin yaratıcısı, anatomist Dr. Gunther von Hagens, bu serginin kim olduğumuzun, nasıl düşündüğümüzün, ne hissettiğimizin, nasıl doğduğumuzun, yaşlandığımız ve öldüğümüzün öyküsünü anlattığını belirtiyor. “Bugün 68 yaşındayım ve son 37 yılımı anatomist olarak geçirdim. Bu süreçte insan vücudunun anatomik açıdan mükemmelliğine tanık oldum” diyen von Hagens, Plastinasyon sayesinde insan anatomisini medikal dünya dahil, 7'den 70'e herkes ile paylaşabiliyor olmaktan mutluluk duyduğunu vurguluyor.

Body Worlds anatomik sergilerinin kreatif tasarımcısı Dr. Angelina Whalley ise insan vücudunun karmaşık ama muhteşem olan tasarımını, eğitici olduğu kadar unutulmaz bir şekilde de sergilediklerini söyleyerek “Sergilerimizin bu kadar başarılı olmasının ardında yatan, ziyaretçilerin plastinatları gördükten sonra iç dünyalarına doğru yaşadıkları seyahat. Şunu belirtmeliyim ki, kendilerine bakış açıları değişiyor, özellikle de sağlıklı ve hastalıklı iç organları gördükten sonra. Bedeninizin sağlıklı olması sizin elinizde. Ona ne kadar erken yaşta bakmaya başlarsanız, o kadar faydasını göreceksiniz ” diyor.

Serginin Türkiye temsilcisi ve Thepartners'ın kurucusu Fırat Kasapoğlu, “Dünyanın en çok konuşulan ve birçok farklı ülkede sergilenmiş Body Worlds sergisini Türkiye'ye getirmekten ve şimdi de İzmir'lilerle paylaşmaktan mutluluk duyuyoruz. Body Worlds'ün sağlıklı yaşamanın önemini göstermesi açısından çok başarılı ve eğitici bir sergi olduğunu düşünüyoruz. Umarız İzmir'de gerçekleştirdiğimiz bu organizasyon ziyaretçilerimizin kendi vücutlarına ve sağlıklarına bakış açılarında olumlu yönde etki yaratır.” dedi.

Body Worlds Sergileri
Body Worlds bedenin ızdırap, hastalık ve sağlık hallerindeki anatomik çalışmaları yoluyla insan bedeninin karmaşıklığını, direncini ve savunmasızlığını gösteriyor. İlk kez 1995 yılında sergilenen Body Worlds, bugüne kadar Avrupa, Asya ve Kuzey Amerika olmak üzere 60'tan fazla ülkede, 36 milyon ziyaretçiye ulaşmıştır. Body Worlds sergisinin temel amacı sağlık eğitimidir. İnsanın kendiyle karşı karşıya kalmasını sağlayan unutulmaz bir deneyimi ortaya koyan Body Worlds sergisi, vücutlarını bağışlayan kişilerin bedenlerinin ve iç organlarının halka sunulduğu tek insan anatomisi sergisi niteliğini taşıyor.
Body Worlds sergisi özel olarak geliştirilen sunumlardan oluşuyor:
- Body Worlds ve Zamanın Aynası
- Body Worlds ve Kalbin Öyküsü
- Body Worlds & Beyin - Bir Buçuk Kiloluk Mücevherimiz
- Body Worlds Yaşam Döngüsü
- Bir Yürek İşi
- İçten Dışa Hayvanlar

Dr. Gunther von Hagens hakkında
Anatomist, plastinasyonun mucidi, bilim adamı ve Body Worlds sergilerinin yaratıcısı Gunther von Hagens, 1945 yılında eski Doğu Almanya'nın Alt-Skalden / Posen şehrinde doğdu. 1965 yılında Friedrich Schiller Üniversitesi'nde tıp eğitimine başlayan von Hagens, eğitimini 1973 yılında Lübeck Üniversitesi'nde tamamladı. Gunther von Hagens, tıp diplomasını aldıktan bir yıl sonra, Heidelberg Üniversitesi Anestezi ve İlk Yardım Bölümü'ne katıldı. Üniversitenin Patoloji ve Anatomi Enstitüsü'ndeki on sekiz yıllık meslek yaşamının başlangıcında, 1977'de stajyer ve öğretim görevlisi olarak görev yaparken gerçekleştirdiği çeşitli çalışmalar sonucunda plastinasyon yöntemini keşfetti. Gunther von Hagens, 1993 yılında Plastinasyon Enstitüsü'nü (Insitute for Plastination) kurdu.

Plastinasyon hakkında
Plastinasyon, Dr. Gunther von Hagens tarafından örneklerin tıp eğitimi amacıyla korunması için icat edilen, benzersiz bir işlemdir. Bu işlemde örneklerdeki beden sıvıları ve çözülebilir yağlar, vakum altında zorlu emdirmeden sonra sertleştirilen sıvı plastiklerle değiştirilir. Bedenler canlıyı andıran pozlarda sabitlendikten sonra gaz, ısı veya ışıkla sertleştirilir. Bir tam insan bedeni plastinatının oluşturulması yaklaşık olarak 1.500 çalışma saati gerektirir. Plastinatlar bedenlerimizin yaşamdaki hareketlere ve atletik etkinliklere içten nasıl tepki verdiğini gösterir.

Bilet Fiyatı


Tam: 27,00 TL
Ögr. :23,00 TL
Çocuk: 21,00 TL
65 Yaş ve Üstü: 23,00 TL

Not: Satın alacagınız bilet aşağıda belirtilen tarih aralığında istediğiniz bir tarih için geçerlidir.


P
S
Ç
P
C
C
P
25
26
27
28
29
30
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
1
2
3
4
5
6